Akwaria
Akwarystyka to jedno z najczęściej wybieranych hobby, którym można z łatwością cieszyć się w zaciszu własnego domu,bez zbyt dużych wydatków już na samym początku projektowania zbiornika wodnego. Z reguły na to hobby decydują się wyłącznie dorośli, podczas gdy tak naprawdę akwarystyką można zainteresować także młodzież i dzieci. Rybka w kuli to dla wielu młodych wielbicieli natury prawdziwe spełnienie marzeń, dla rodziców z kolei sprawdzian z odpowiedzialności swojego dziecka oraz możliwość zainteresowania go opieką nad żywymi organizmami, które są zależnie od jego własnych działań. Rybki do kuli są bardzo popularne, warto poznać ich zalety.
Podstawowym wymogiem w akwarystyce jest rozległa wiedza na temat zachowania ryb oraz innych zwierząt akwariowych czy roślin, a zaletą – bardzo niski koszt pierwszych inwestycji związanych z zakupem podstawowych sprzętów oraz dodatków, pożywienia czy roślin. Oznacza to, że akwarystyką może się zająć w zasadzie każdy, a dzięki możliwości kształtowania bogactwa fauny i flory w akwarium może stworzyć własne podwodne królestwo, które będzie jego dumą na lata. Wielu zwolenników akwarystyki wśród zalet tego hobby wymienia także potrzebę zaangażowania, ale i uczucie satysfakcji z osiągnięcia pożądanego efektu. Nie wystarczy zakup odpowiednich rzeczy w wyspecjalizowanym sklepie, niezbędna okaże się również jak największa wiedza na temat fauny i flory akwariowej. Nie bez powodu akwaryści uchodzą za prawdziwych profesjonalistów i specjalistów w tej dziedzinie. Możesz obserwować życie swoich ryb oraz roślin oraz na bieżąco zmieniać aranżację zależnie od własnych oczekiwań i możliwości.
Dzieci doskonale spełniają się w projektowaniu własnego zbiornika akwariowego i jego doglądaniu. Chętnie obserwują codzienne życie oraz zachowanie ryb i innych zwierząt akwariowych, a także starają się pomagać w pielęgnacji roślin czy utrzymaniu we właściwym stanie akcesoriów znajdujących się w zbiorniku. Część dzieci szybko idzie w ślady rodziców i traktuje to zainteresowanie jako najważniejsze w swoim życiu. . W efekcie wiele z nich już na zawsze staje się uwielbiającymi swoje hobby prawdziwymi akwarystami.
Jeśli planujesz założyć okrągłe akwarium, zacznij od wyboru samej kuli. Kule są wykonane z dość grubego szkła i z reguły dostępne w niskich cenach, dlatego ich zakup nie powinien nadwyrężyć domowego budżetu. Modele różnią się głównie pojemnością. Warto postawić na jak największą – z dużej pojemności kuli skorzystają przede wszystkimi ryby, które zdecydowanie lepiej się czują w zbiornikach o większej pojemności. Różnica w cenie pomiędzy małolitrażowym a wielolitrażowym modelem jest niewielka, podobnie ma się kwestia kosztów dalszego utrzymania zbiornika. Po zakupie, a jeszcze przed zalaniem akwarium, koniecznie umyj je czystą wodą od wewnętrznej strony. W ten sposób usuwa się z niej wszelkie niezdrowe i toksyczne pierwiastki chemiczne i biologiczne, które mogłyby wpłynąć na życie i zdrowie ryb.
Zakup podłoża ma nie mniej istotne znaczenie niż sama kula, gdyż piasek lub żwirek o odpowiedniej granulacji pełni w każdym zbiorniku wodnym bardzo istotne funkcje. Warto wśród nich wymienić między innymi fakt, iż podłoże służy do osiedlania się kultur pożytecznych bakterii na jego powierzchni, a także poprawia kondycję psychiczną ryb, gdyż są w stanie wykorzystać niektóre podłoża jako schronienie. Podłoże powinno być naturalne i pozbawione sztucznych barwników, które mogą u wielu gatunków ryb wywoływać niekontrolowane i niebezpieczne reakcje ze strony ich organizmów.
Rośliny należy sadzić bezpośrednio w podłożu, wykopując w nim otwór palcem na odpowiednią głębokość. Rośliny akwariowe nie są na tym polu szczególnie wymagające. Sporą popularnością cieszy się np. wyposażenie dodatkowe, takie jak niewielkie akcesoria w postaci sztucznych raf koralowych bądź zatopionych statków. Nie można jednak przesadzić. Ze względu na fakt, iż kule są okrągłe, to w ich wnętrzu nie znajdziemy zbyt wiele miejsca na bujną roślinność. Wielu akwarystów decyduje się na skały i kamienie, które są szczególnie proste w aranżacji, dlatego sprawdzą się również w przypadku kuli na rybki. W ich przypadku również nie bez znaczenia jest wielkość. Najlepiej wybrać małe kamyczki o nieregularnym kształcie w ciekawych kolorach.
Woda wlewana do akwarium nie powinna pochodzić prosto z kranu – musi przede wszystkim odstać i zostać uzdatniona, aby miała skład odpowiedni do okrągłego akwarium. Wiele osób o tym zapomina i w ten sposób naraża ryby na życie w szczególnie niekorzystnych lub nawet niebezpiecznych warunkach, które mogą prowadzić nie tylko do pogorszenia ich stanu psychofizycznego, lecz także do śmierci. Pamiętajmy, że ryby to żywe zwierzęta, dlatego należy zadbać o ich samopoczucie za wszelką cenę.
Warto przejść w ostatnim etapie do zarybiania. Znakomicie sprawdza się między innymi bojownik w kuli, który prowadzi żywot samotnika, dlatego przebywanie jednego okazu w dużej czy mniejszej kuli na rybki nie jest dla niego kłopotem i nie wpływa na jego dobrostan psychiczny i fizyczny. Rybka w kuli to doskonały sposób na zainteresowanie swojego dziecka życiem zwierząt oraz ich codziennymi rytuałami, więc warto podarować tego typu zbiornik swojemu dziecku i wraz z nim zrealizować swoje pasje w hobbystycznej hodowli ryb.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty