Blog

Akwaria

Zakładamy kulę z rybami dla dziecka – poradnik od A do Z

Akwarystyka to jedno z najczęściej wybieranych hobby, którym można z łatwością cieszyć się w zaciszu własnego domu,bez zbyt dużych wydatków już na samym początku projektowania zbiornika wodnego. Z reguły na to hobby decydują się wyłącznie dorośli, podczas gdy tak naprawdę akwarystyką można zainteresować także młodzież i dzieci. Rybka w kuli to dla wielu młodych wielbicieli natury prawdziwe spełnienie marzeń, dla rodziców z kolei sprawdzian z odpowiedzialności swojego dziecka oraz możliwość zainteresowania go opieką nad żywymi organizmami, które są zależnie od jego własnych działań. Rybki do kuli są bardzo popularne, warto poznać ich zalety.

Dlaczego akwarystyka jest aż tak popularnym hobby wśród dorosłych?

Podstawowym wymogiem w akwarystyce jest rozległa wiedza na temat zachowania ryb oraz innych zwierząt akwariowych czy roślin, a zaletą – bardzo niski koszt pierwszych inwestycji związanych z zakupem podstawowych sprzętów oraz dodatków, pożywienia czy roślin. Oznacza to, że akwarystyką może się zająć w zasadzie każdy, a dzięki możliwości kształtowania bogactwa fauny i flory w akwarium może stworzyć własne podwodne królestwo, które będzie jego dumą na lata. Wielu zwolenników akwarystyki wśród zalet tego hobby wymienia także potrzebę zaangażowania, ale i uczucie satysfakcji z osiągnięcia pożądanego efektu. Nie wystarczy zakup odpowiednich rzeczy w wyspecjalizowanym sklepie, niezbędna okaże się również jak największa wiedza na temat fauny i flory akwariowej. Nie bez powodu akwaryści uchodzą za prawdziwych profesjonalistów i specjalistów w tej dziedzinie. Możesz obserwować życie swoich ryb oraz roślin oraz na bieżąco zmieniać aranżację zależnie od własnych oczekiwań i możliwości.

Dzieci doskonale spełniają się w projektowaniu własnego zbiornika akwariowego i jego doglądaniu. Chętnie obserwują codzienne życie oraz zachowanie ryb i innych zwierząt akwariowych, a także starają się pomagać w pielęgnacji roślin czy utrzymaniu we właściwym stanie akcesoriów znajdujących się w zbiorniku. Część dzieci szybko idzie w ślady rodziców i traktuje to zainteresowanie jako najważniejsze w swoim życiu. . W efekcie wiele z nich już na zawsze staje się uwielbiającymi swoje hobby prawdziwymi akwarystami.

Podstawy – jaką kulę kupić?

Jeśli planujesz założyć okrągłe akwarium, zacznij od wyboru samej kuli. Kule są wykonane z dość grubego szkła i z reguły dostępne w niskich cenach, dlatego ich zakup nie powinien nadwyrężyć domowego budżetu. Modele różnią się głównie pojemnością. Warto postawić na jak największą – z dużej pojemności kuli skorzystają przede wszystkimi ryby, które zdecydowanie lepiej się czują w zbiornikach o większej pojemności. Różnica w cenie pomiędzy małolitrażowym a wielolitrażowym modelem jest niewielka, podobnie ma się kwestia kosztów dalszego utrzymania zbiornika. Po zakupie, a jeszcze przed zalaniem akwarium, koniecznie umyj je czystą wodą od wewnętrznej strony. W ten sposób usuwa się z niej wszelkie niezdrowe i toksyczne pierwiastki chemiczne i biologiczne, które mogłyby wpłynąć na życie i zdrowie ryb.

Podłoże ma ogromne znaczenie

Zakup podłoża ma nie mniej istotne znaczenie niż sama kula, gdyż piasek lub żwirek o odpowiedniej granulacji pełni w każdym zbiorniku wodnym bardzo istotne funkcje. Warto wśród nich wymienić między innymi fakt, iż podłoże służy do osiedlania się kultur pożytecznych bakterii na jego powierzchni, a także poprawia kondycję psychiczną ryb, gdyż są w stanie wykorzystać niektóre podłoża jako schronienie. Podłoże powinno być naturalne i pozbawione sztucznych barwników, które mogą u wielu gatunków ryb wywoływać niekontrolowane i niebezpieczne reakcje ze strony ich organizmów.

Rośliny, dodatki i meble – stylistyka na pierwszym miejscu

Rośliny należy sadzić bezpośrednio w podłożu, wykopując w nim otwór palcem na odpowiednią głębokość. Rośliny akwariowe nie są na tym polu szczególnie wymagające. Sporą popularnością cieszy się np. wyposażenie dodatkowe, takie jak niewielkie akcesoria w postaci sztucznych raf koralowych bądź zatopionych statków. Nie można jednak przesadzić. Ze względu na fakt, iż kule są okrągłe, to w ich wnętrzu nie znajdziemy zbyt wiele miejsca na bujną roślinność. Wielu akwarystów decyduje się na skały i kamienie, które są szczególnie proste w aranżacji, dlatego sprawdzą się również w przypadku kuli na rybki. W ich przypadku również nie bez znaczenia jest wielkość. Najlepiej wybrać małe kamyczki o nieregularnym kształcie w ciekawych kolorach.

Zadbaj także o jakość wody

Woda wlewana do akwarium nie powinna pochodzić prosto z kranu – musi przede wszystkim odstać i zostać uzdatniona, aby miała skład odpowiedni do okrągłego akwarium. Wiele osób o tym zapomina i w ten sposób naraża ryby na życie w szczególnie niekorzystnych lub nawet niebezpiecznych warunkach, które mogą prowadzić nie tylko do pogorszenia ich stanu psychofizycznego, lecz także do śmierci. Pamiętajmy, że ryby to żywe zwierzęta, dlatego należy zadbać o ich samopoczucie za wszelką cenę.

Rybka w kuli – zarybianie

Warto przejść w ostatnim etapie do zarybiania. Znakomicie sprawdza się między innymi bojownik w kuli, który prowadzi żywot samotnika, dlatego przebywanie jednego okazu w dużej czy mniejszej kuli na rybki nie jest dla niego kłopotem i nie wpływa na jego dobrostan psychiczny i fizyczny. Rybka w kuli to doskonały sposób na zainteresowanie swojego dziecka życiem zwierząt oraz ich codziennymi rytuałami, więc warto podarować tego typu zbiornik swojemu dziecku i wraz z nim zrealizować swoje pasje w hobbystycznej hodowli ryb.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Duch amazoński – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Grubowarg syjamski – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce