Blog

Rybki akwariowe

Zatrucie ryb amoniakiem

Nawet staranne dbanie o akwarium może nie uchronić żyjących w nich zwierząt od problemów zdrowotnych, jednak im szybciej zostaną one wykryte, tym większa szansa na odzyskanie kondycji organizmów zamieszkujących zbiornik i ich powrót do zdrowia. Zatem jeśli tylko zauważysz, że hodowane przez Ciebie ryby pływają przy dnie akwarium, a ich ciała są wygięte w nienaturalny sposób, może to oznaczać, że osobniki są zatrute amoniakiem. Jak przeciwdziałać temu zjawisku? Odpowiedź na to pytanie oraz wiele dodatkowych rad znajdziesz w poniższym artykule.

Jak wykryć problem z amoniakiem w akwarium?

Zbyt duża ilość amoniaku w akwarium może być przyczyną pojawienia się czerwonych skrzeli u ryb oraz jest najczęstszym powodem ich śmierci. Nierzadko sytuacja ta zdarza się przy aranżacji zupełnie nowego zbiornika, który nie jest jeszcze odpowiednio “wyregulowany” lub też w akwarium, do którego zostanie wpuszczona zbyt duża ilość ryb, co doprowadzi do obniżenia wydajności stosowanego filtra. Ponadto może to również nastąpić w wyniku stosowania leków mających na celu rozwiązanie innego problemu, jednak przy okazji wyniszczających kolonię pożytecznych bakterii.

Poniżej przedstawiamy najbardziej charakterystyczne objawy zatrucia organizmów nadmierną ilością amoniaku w akwarium:

  • połykanie przez ryby powietrza spod tafli,
  • powiększone i zaczerwienione skrzela, które mogą nawet lekko krwawić,
  • zauważalna zmiana w zachowaniu ryb, mogą stać się apatyczne i mniej energiczne,
  • ryby mogą mieć wygięte ciało w nienaturalny sposób,
  • można zauważyć ryby leżące lub pływające bezpośrednio przy dnie akwarium,
  • widoczne czerwone plamki na rybim ogonie lub innych częściach ciała.

Zatrucie amoniakiem jest niezwykle poważnym zagrożeniem dla wszystkich mieszkańców akwarium, gdyż poza wyżej wymienionymi objawami może dojść do niszczenia ich organów wewnętrznych, w tym przede wszystkim ośrodków układu nerwowego oraz mózgu, co może w efekcie prowadzić do śmierci zatrutych organizmów.

Jakie zastosować leczenie?

Bardzo istotne jest wdrożenie szybkiego leczenia, choć nie jest ono proste i wymaga odpowiedniej wiedzy oraz specjalistycznych środków. Jednak warto mieć na uwadze, że szybka interwencja to jedyne rozwiązanie, które pozwoli uratować ryby i zapobiec przykrym konsekwencjom dużej ilości amoniaku w akwarium. Pierwszym krokiem jest ustabilizowanie poziomu pH – nie powinien on przekraczać 6,5-7 jednostek. Wśród dodatkowych zaleceń znajduje się wymiana 50% wody w zbiorniku, a na czas leczenia zaprzestać karmienia ryb lub ograniczyć na tyle, aby na dnie pozostawały resztki.

Aby leczenie okazało się skuteczne, konieczne jest zastosowanie środków, gdy tylko poziom amoniaku wzrośnie powyżej 0,01 promila. W przypadku bardzo zaawansowanego problemu warto wykorzystać preparaty chemiczne mające na celu neutralizację amoniaku w akwarium. Wraz z upływem czasu i stosowaniem środków należy kontrolować poziom pH i tym samym sprawdzać skuteczność przeprowadzanych działań. Ponadto istotne jest to, że poziom amoniaku staje się najbardziej toksyczny, gdy przekroczy 7 jednostek, jednak już przy 0,01 promila można zauważyć pierwsze oznaki choroby, które są odpowiedzią na pytanie dlaczego ryby leżą na dnie akwarium i są wygięte.

Jak zapobiegać takiej sytuacji?

Bardzo istotną kwestią w celu zapobiegania pojawieniu się nadmiernej i jednocześnie niebezpiecznej ilości amoniaku w akwarium jest zwracanie uwagi na wszelkie niepokojące objawy i staranne doglądanie sytuacji w zbiorniku. Dodatkowo liczy się powolne tworzenie środowiska dla ryb, poprzez dzielenie prac na kilka etapów. Co to oznacza? Przede wszystkim po zakupie nowych osobników, istotne jest wpuszczanie ich stopniowo do zbiornika, co pozwoli uniknąć przerybienia, które niekiedy bardzo szybko prowadzi do wzrostu poziomu amoniaku w akwarium.

Warto również nie przekarmiać zwierząt, a w razie zalegania dużej ilości resztek na dnie skrupulatnie oczyszczać zbiornik. Poza fragmentami jedzenia należy usuwać części mułu, w tym również obumarłe części roślin. Woda powinna być wymieniana raz na tydzień bądź częściej, w zależności od wielkości hodowanego stada.

Ponadto konieczne jest również regularne przeprowadzanie testów, które pozwolą w odpowiednim czasie wychwycić problem. Dodatkowo warto wyposażyć akwarium w wysokiej jakości system filtracji biologicznej i chemicznej o dużej wydajności. Media tego rodzaju mogą przyczynić się do zasiedlenia pożytecznych bakterii. Z pewnością przy bardzo zaawansowanym problemie niezbędne będzie zastosowanie chemicznych pochłaniaczy związków azotowych.

Zastosowanie się do powyższych rad z pewnością zagwarantuje skuteczną walkę z nadmierną ilością amoniaku w akwarium, dlatego tak istotna jest prewencja. Jednak, gdy problem się pojawi to nic straconego. Warto wdrożyć opisane w powyższym akapicie leczenie, które charakteryzuje się dużą skutecznością, pamiętając przy tym, że amoniak jest jednym z największych zabójców ryb akwariowych, ale jest przeciwnikiem do pokonania.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Duch amazoński – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Grubowarg syjamski – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce