Inspiracje

Stwórz swój podwodny świat

IWAGUMI

Niesamowite pejzaże w Twoim domu. Akwaria dla wymagających.

Zupełnie odrębnym stylem urządzania akwarium japońskiego jest iwagumi opierający się na sztuce wykorzystania skał i kamieni do tworzenia niezwykłych, podwodnych kamiennych ogrodów. Nie chodzi tutaj jednak tylko o ułożenie na dnie kamieni w charakterze elementów dekoracyjnych, tak jak w tradycyjnym zbiorniku. Głazy, odpowiednio dobrane, skomponowane i wyeksponowane mają być główną atrakcją zbiornika osadzoną w żywej oprawie roślinnej. Sztuka ta wywodzi się ze średniowiecznej japońskiej tradycji komponowania skalnych ogrodów. Prawidłowo urządzone akwarium w stylu iwagumi powinno zawierać kamienie jednego rodzaju. Rośliny należy tak dobrać, aby podkreślały ich wygląd, a nie przytłaczały je swymi barwami czy kształtami. Najczęściej wykorzystuje się jedynie niskie rośliny tworzące zwarte „trawniki”, takie jak Glossostigma, Hemianthus, Eleocharis, Riccia, Cladophora. Roślin rosnących wysoko raczej się w tej aranżacji nie stosuje. Jeśli już się na nie zdecydujesz, to wyłącznie do sporządzenia zwartego, zielonego tła w tylnej części zbiornika, na którym głazy będą prezentować się jeszcze lepiej kontrastując swymi barwami z soczystą zielenią roślin.

Ryuboku

Akwaria w stylu japońskim - podwodne krajobrazy, które zachwycają.

Styl Ryuboku opiera się na wykorzystaniu w zbiorniku, jako głównego elementu dekoracyjnego drewna i korzeni. Ich kompozycja nie może być jednak dziełem przypadku. Wznoszące się ku górze i splatające ze sobą korzenie powinny przypominać konary drzew w sędziwej, pierwotnej puszczy. Do stworzenia całej kompozycji zwykle używa się drewna jednego gatunku, o podobnych kształtach i barwie. Układając drewno trzeba pamiętać, aby jego poszczególne fragmenty nie wystawały ponad wodę. Do obsadzania takiego akwarium najczęściej używa się mchów, wątrobowców i innych epifitów mających przypominać porastające drzewa porosty. Dno pozostawia się niezarośnięte lub sadzi w nim drobne, filigranowe rośliny „trawnikowe” takie jak Glossostigma, Hemianthus, Eleocharis, Riccia czy Cladospora. Odpowiednio urządzone akwarium odtwarza wycinek naturalnego środowiska, np. lasu deszczowego czy dzikiej puszczy.

Nano - Krewetkarium

Twoje własne krewetkarium - ciekawy sposób dekoracji wnętrza.

Krewetkaria najczęściej urządza się w zbiornikach o pojemności do 50 l o kształcie zbliżonym do sześcianu (są to tzw. „kostki”). Akwarium takie powinno być szczelnie przykryte, bowiem krewetki, zwłaszcza tuż po wpuszczeniu, mogą wykazywać tendencję do ucieczki. Konieczne jest zapewnienie w nim filtracji i odpowiedniego oświetlenia, a niekiedy również ogrzewania. AQUAEL rekomenduje stosowanie specjalistycznych zestawów AQUAEL SHRIMPSET SMART 2 lub SHRIMP SET DUO, które są w pełni wyposażone i łączą walory estetyczne z funkcjonalnością i wygodą pielęgnacji. Do obsadzania krewetkarium najczęściej stosuje się mchy (ulubione przez krewetki), a także rozmaite rośliny niskopienne oraz inne dobrze znoszące formowanie (przycinanie).

Mcharium

Niesamowity efekt gwarantowany. Stwórz oryginalną aranżację akwariową.

W sklepach zoologicznych dostępnych jest kilkadziesiąt gatunków mchów, z których można stworzyć fantastyczną aranżację akwariową. Nie sadzimy ich w podłożu (nie mają korzeni), ale przymocowujemy do kawałków drewna, korzeni czy skał umieszczonych w akwarium. W tym celu można posłużyć się ciemną nitką, cienką żyłką wędkarską, specjalną siateczką lub rozpuszczalną nicią do wiązania mchów (dostępne w specjalistycznych sklepach dla miłośników aquascapingu). Poszczególne gatunki mchów można łączyć ze sobą w jednym akwarium tak, aby ich odmiennie wyglądające gałązki delikatnie kontrastowały ze sobą.

Inspiracje

Wyjątkowa aranżacja akwarium!

Akwarium można udekorować wieloma rzeczami – zaczynając od kamyczków, a kończąc na żywej roślinności. W inspiracjach do zakładania akwarium podaliśmy kilka ciekawych pomysłów na to, jak może wyglądać jego wnętrze. Jak możesz się domyślać, możliwości jest przynajmniej kilka. Zapoznaj się ze szczegółami dotyczącymi wykonywania dekoracji akwariów w każdym stylu. Sprawdź tajniki jego utrzymania oraz sposób aklimatyzacji różnych gatunków ryb. Dowiedz się o rodzajach akwariów i wybierz ten, który spełnia Twoje wszelkie oczekiwania. Jesteśmy pewni, że któryś z nich przypadnie Ci do gustu. Zakładanie akwarium nie jest prostym zadaniem, jednak podpowiemy Ci praktyczne i estetyczne pomysły, które będziesz mógł wykorzystać. Przedstawiamy kilka najpopularniejszych rozwiązań. Inspiracje do zakładania akwarium – na co możesz się zdecydować? Zakładanie akwarium nie jest niczym prostym, jednak z nami stanie się to znacznie łatwiejsze. Mamy dla Ciebie cztery bardzo ciekawe propozycje, z których jedna na pewno sprosta Twoim wszystkim wymaganiom. Styl iwagumi to pierwszy pomysł na aranżację akwarium. W tym przypadku musisz skupić się na wykorzystywaniu skał i kamieni do tworzenia podwodnych grodów. Głazy odgrywają rolę głównej atrakcji zbiornika. Warto dodać, że w stylu iwagumi liczy się także zieleń, która ma za zadanie uwidocznić kamienne dekoracje. Kolejną inspiracją do zakładania akwarium może być styl ryuboku. Propozycja ta przede wszystkim wykorzystuje drewno i korzenie do stworzenia pięknej kompozycji dekoracyjnej. Pnące się ku górze rośliny mają za zadanie imitować sędziwe drzewo. Innym sposobem na zakładanie akwarium jest krewetkarium, o którym można by było dużo pisać. Najczęściej wybierany jest tutaj szklany sześcian. Podczas wpuszczania krewetek do obsadzonego mchem i innymi roślinami zielonymi akwarium pamiętaj, aby robić to delikatnie i powoli. Mcharium to ostatnia przygotowana przez nas propozycja. Zakładanie akwarium w takiej wersji skupia się na mchu – na jego różnych rodzajach. Co ważne, mchy pozbawione zostały korzeni, dlatego mocuje się je na stabilnych deskach. Mamy nadzieję, że z naszą pomocą zainspirujesz się i stworzysz niepowtarzalne akwarium o optymalnych warunkach dla życia i rozwoju ryb i roślin. Postaw na jedną z propozycji już dziś, a na pewno nie pożałujesz!

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce