Blog

Akwaria

Akwarium słodkowodne czy słonowodne?

Jest to częsty dylemat, który dotyka nie tylko osoby zaczynające przygodę z hodowaniem rybek, ale również bardziej doświadczonych akwarystów, którzy chcą rozwijać swoje hobby. Dlatego przed podjęciem tej ważnej decyzji warto zapoznać się z kosztami, wadami oraz zaletami obu rozwiązań. Mimo że wciąż mówimy o jednym akwarium, to stosowanie wody słodkiej lub słonej wiąże się z określonymi konsekwencjami oraz ograniczeniami. Przed wizytą w sklepie zoologicznym warto poszerzyć swoją wiedzę o obu rodzajach zbiorników. Z naszego poradnika dowiesz się całkiem dużo o hodowli w akwarium słodkowodnym oraz słonowodnym. Obie metody mają swoich zwolenników, którzy wielokrotnie podkreślają ich zalety.

Akwaria dostępne na rynku

Akwarystyka, jak każde hobby, oferuje wiele ciekawych możliwości i niemożliwym wręcz jest spotkać dwa tak samo zaaranżowane akwaria. Nie jest to tylko zależne od wyboru roślin, ryb i akcesoriów niezbędnych do wyposażenia zbiorników. Także same akwaria dzielą się na wiele typów, które mają określone przeznaczenie. O pierwszym podziale na słodko- i słonowodne już wiesz. Te dwie podgrupy dzielą się na kolejne typy zbiorników. Najpierw na tapet weźmy akwaria słonowodne. Dzielimy je na:

  • towarzyskie,
  • biotopowe,
  • z pielęgnicami afrykańskimi,
  • roślinne, inaczej nazywane holenderskimi.

W przypadku drugiej grupy akwariów słonowodnych rozróżniamy takie rodzaje jak:

  • zwykłe akwaria rybne,
  • akwaria z rybami skalnymi,
  • tzw. rafy koralowe.

Przed wyborem konkretnego typu akwarium warto zapoznać się z kosztami dostosowania zbiornika, co uzmysłowi Ci, czy możesz sobie pozwolić na taką inwestycję. Akwarystyka to rodzaj hobby, które wymaga nie tylko czasu i zaangażowania, ale także inwestowania w rozwój hodowli.

Koszt aranżacji i przygotowania zbiornika

Na koszty zakupu i aranżacji ma wpływ kilka podstawowych czynników, które dadzą nam obraz ostatecznej ceny za zbiornik słodkowodny i słonowodny. Na samym początku można wspomnieć, że proste akwarium słodkowodne może się zamknąć w cenie 700 złotych. W przypadku wersji ze słoną wodą cena znacznie wzrasta i możesz wydać nawet 3000-4000 złotych. Oczywiście jest to ogólne wyliczenie, a na faktyczny koszt złoży się zakup zbiornika, podłoża, akcesoriów do utrzymywania wody o odpowiednich parametrach, testów jakości wody, środków czystości dla akwarium, roślin oraz samych rybek.

Warto też podkreślić, że dużo wyższa cena za akwaria słonowodne wynika ze znacznie większych wymagań. Akcesoria do nich nie są dostępne w zwykłych sklepach zoologicznych. Na liście produktów niezbędnych do utrzymania życia w zbiorniku słonowodnego trzeba uwzględnić odpieniacz oraz żywe skały. Obie pozycje są wręcz niezbędne i skutecznie radzą sobie z biologiczną filtracją – zastępują standardowe filtry zewnętrzne.

Wymiana wody w akwarium słodkowodnym i słonowodnym

Regularna wymiana wody w akwariach to obowiązkowy punkt na liście. Jest to proces, który pozwoli rybom żyć w odpowiednich warunkach, a także znacznie poprawi jakość wody. Z czasem zachodzą w niej procesy gnilne, pojawiają się glony, rozkłada

się pokarm oraz inne zanieczyszczenia.

Wymiana wody w akwarium słodkowodnym nie jest procesem wymagającym i po kilku razach nabierzesz wprawy. Co istotne, nie musisz się martwić rodzajem wody. Wystarczy zwykła z woda z kranu – ma ona sporo wad, ale odpowiednie zabiegi doprowadzą ją do idealnej temperatury, twardości oraz właściwego poziomu pH. Jej stosowanie nie przynosi żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców Twojego zbiornika.

W przypadku akwarium w wersji słonowodnej sprawa jest bardziej skomplikowana. Tutaj nie możesz bezpośrednio wlać wody z kranu do zbiornika, ponieważ zaburzysz całe środowisko biologiczne. Obowiązkowo będziesz musiał wlać wodę do wiadra i miski, a potem najlepiej odstawić ją na dobę, żeby doszło do procesu utlenienia. Jest to bardzo wymagająca czynność – zwłaszcza przy zbiornikach o znacznej wielkości.

Wybór ryb do akwarium

Wybór ryb do akwarium to nie jest prosta sprawa. Każdy gatunek różni się nie tylko ceną, ale również kolorem, zachowaniem, możliwością krzyżowania oraz sposobem karmienia. Ryby w zbiornikach słodkowodnych są idealne zwłaszcza dla początkujących akwarystów, którzy dopiero uczą się z nimi obcować. Bardziej zaawansowani akwaryści mogą się pokusić o pojemniki słonowodne, gdzie czeka feeria pięknych oraz wielobarwnych osobników. Są one znacznie trudniejsze w opiece, ale sprawią Ci wiele radości. Te “trudniejsze” gatunki ryb nie są dostępne w każdym sklepie zoologicznym – zwłaszcza w tych w mniejszych miejscowościach.

Nie można nie wspomnieć, że organizmy słonowodne pochodzą najczęściej z naturalnego środowiska. Rybka w słodkowodnym akwarium z całą pewnością pochodzi z wyspecjalizowanej hodowli. Tutaj dochodzi też różnica w sposobach karmienia. Bardziej wymagające ryby słonowodne znacznie dłużej przyzwyczajają się do kupnego pokarmu ze sklepu – może im to zająć nawet do kilku miesięcy. Dlatego w tym ostatni wypadku zalecana jest cierpliwość.

Podsumowanie: słodko- czy słonowodne?

Mimo że utrzymanie akwarium słonowodnego jest trudniejsze i bardziej czasochłonne, to bardzo polecamy ten typ zbiorników. Jeżeli osiągnąłeś już pewien poziom zaawansowania w akwarystyce, warto, żebyś dalej się rozwijał i podejmował się trudniejszych zadań. Zbiorniki słodkowodne też są fajne – szczególnie polecamy je początkującym użytkownikom.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce