Blog

Akwaria

Gdzie postawić akwarium? Wybieramy idealne miejsce!

Akwarium może być jedną z najpiękniejszych ozdób w domu lub mieszkaniu. Pozytywnie wpływa na wystrój, ale również ma właściwości terapeutyczne. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup konkretnego zbiornika, dekoracji i urządzeń akwarystycznych, przemyśl kwestię jego umiejscowienia. Gdzie najlepiej postawić akwarium w domu? Czy będzie to okienny parapet, czy szafka obok telewizora? Podpowiadamy!

Rozmiar pojemnika i wytrzymałość mebli – nie przesadź

Zainteresowanie hodowlą rybek rośnie z roku na rok, to hobby doceniane przez wiele osób ze względu na to, że jest wyjątkowo relaksujące. Jednak wszystko trzeba zacząć od zakupu akwarium, pełnego osprzętu, dekoracji czy podłoży. Później musisz wybrać miejsce dla zbiornika, a to wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę kilka znaczących kwestii, takich jak oświetlenie czy temperatura. Jednak to nie koniec, bo najpierw musisz znaleźć meble, które bez problemu utrzymają ciężar akwarium. Jeśli kupujesz małą, szklaną kulę, nie ma to większego znaczenia. Gdy zbiornik będzie duży, na liczne zwierzęta wodne lub roślinność, wtedy nie postawisz go na zwykłej szafce RTV. Najlepiej zdecydować się na regał stworzony specjalnie na potrzeby akwarium – kupisz go w sklepach akwarystycznych. Możesz także zlecić jego wykonanie stolarzowi z zaznaczeniem, że blat będzie utrzymywał kilkadziesiąt kilogramów praktycznie bez przerwy.

Chcemy Ci jednak polecić zestawy akwariowe, a wszystko dlatego, że są one przygotowane specjalnie pod konkretne akwarium. Zbiornik i blat mają podobne wymiary, we wnętrzu szafki dostosowanej do akwarium znajduje się miejsce na cały sprzęt akwariowy. Ponadto, regał sam w sobie jest stworzony tak, aby był odporny na bujanie się, czy drganie. Co więcej, w sklepach akwarystycznych czekają na Ciebie regały o zróżnicowanej charakterystyce – modele mniejsze, większe, wykończone w bieli czy czerni lub imitacji drewna. Wszystko to sprawi, że zestaw akwariowy będzie pasował do ogólnego wystroju konkretnego pomieszczenia w Twoim domu lub mieszkaniu.

Odpowiednia ilość światła i temperatura mają znaczenie

Jeśli Twoje myśli kierują się ku montażowi akwarium na parapecie okna, zapomnij o tym. Bezpośrednie ustawienie regału z akwarium przy oknie nie wchodzi w grę. Wszystko dlatego, że promienie słoneczne sprzyjają rozwojowi glonów i bakterii w wodzie. Musiałbyś się wtedy nastawić na bardzo częste i regularne usuwanie ich ze zbiornika, co mogłoby mocno uprzykrzyć Ci życie i sprawić, że w mgnieniu oka zrezygnowałbyś z akwarium w domu. Najlepiej więc ustawić akwarium w rogu, gdzie okien nie ma lub stosować rolety zasłaniające promienie słoneczne, padające na zbiornik w konkretnych okresach dnia.

Akwarium instaluj w bezpiecznej odległości od grzejników, aby te nie ingerowały w temperaturę wody, co mogłoby sprawić, że utrzymanie odpowiednich warunków do życia dla konkretnych gatunków ryb byłoby wręcz niemożliwe. Pamiętaj także o tym, aby akwarium ustawić na bardzo równym i niezwykle stabilnym podłożu. Nie powinno znaleźć się na korytarzu czy przy drzwiach, bo ktoś może przypadkowo uszkodzić pokrywę, a lekkie akwarium zrzucić na ziemię. Po drugie ryby nie cierpią, gdy ktoś ciągle chodzi obok akwarium, częściej się stresują. Zbiorników nie zalecamy umieszczać także we wnękach występujących czasem w ścianach. Gdy są niskie, dostęp do akwarium może być utrudniony, jeśli na przykład sufit wnęki znajduje się zaraz nad pokrywą zbiornika. Wtedy nawet karmienie może być utrudnione, a co dopiero czyszczenie akwarium.

Właściwa wysokość to łatwiejsza pielęgnacja zbiornika

Jeśli chcesz, ułatwić sobie dostęp do akwarium, skuteczniej i wygodniej je czyścić, doglądać wody czy nie zmętniała lub po prostu obserwować rybki, zachęcamy do stawiania akwarium na niewielkiej wysokości, najlepiej około jednego metra. Wtedy wszystkie te czynności będziesz wykonywał w pełnym komforcie. Właściwa wysokość, czyli przyjmijmy ten jeden metr, to także mniejsze ryzyko niebezpieczeństwa dla domowników, gdy akwarium nieszczęśliwie spadnie z regału czy innego, podtrzymującego go mebla. Jak widzisz, nawet to ma duże znaczenie podczas planowania miejsca w pomieszczeniu na Twój nowy zbiornik tętniący życiem.

Akwarium blisko gniazdka z prądem

Kolejna ważna kwestia, o jakiej powinieneś pamiętać, to umieszczanie akwarium blisko gniazda z prądem. Najlepiej, jeśli znajduje się ono na ścianie za zbiornikiem. Wtedy nie musisz martwić się nieestetycznie wyglądającym okablowaniem biegnącym przez całą długość pomieszczenia. Jeśli jesteśmy przy kwestii prądu, pamiętaj, aby nie stawiać urządzeń elektrycznych takich jak telewizory czy konsole w niewielkiej odległości od akwarium. Gdy przypadkowo zostaną zalane, nie tylko ulegną zniszczeniu, może to nieść za sobą ryzyko porażenia prądem domowników znajdujących się blisko całej sytuacji. Jeśli będziesz kierował się tymi zasadami przy ustalaniu miejsca dla Twojego nowego akwarium, możesz mieć pewność, że będzie bezpiecznie, stabilnie i przede wszystkim dobrze dla rybek!

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce