Aquael

Blog

Akwaria

Jak czyścić akwarium?

Czyszczenie akwarium wydaje się skomplikowaną i męczącą czynnością – jest jednak koniecznością. Posiadanie akwarium i żywych rybek wiąże się z odpowiedzialnością oraz obowiązkiem profesjonalnej opieki. Jest to praca, którą trzeba wykonywać systematycznie i bardzo dokładnie. Dlatego warto wyrobić w sobie pewne nawyki, zaplanować kolejność zadań, a także zastosować kilka praktycznych trików. Dzięki temu zaoszczędzisz nie tylko sporo czasu, ale także Twoja praca będzie dokładna i będzie miała sens. Niezależnie od wielkości akwarium oraz rodzajów zastosowanych filtrów woda nadal będzie się z czasem brudzić, może w niej także dochodzić do procesów gnilnych. Warto sobie uprościć pracę i znaleźć efektywne sposoby na skuteczne czyszczenie zbiornika z rybkami.

Kolejność czyszczenia akwarium

Wielkość zbiornika i kolejność etapów czyszczenia ma spore znaczenie. Małe akwarium, do 30 litrów, wydaje się o wiele prostsze w czyszczeniu od akwarium pojemności 200-300 litrów. Jednak im mniejszy zbiornik, tym zabrudzenie oraz zmiana jakości wody zachodzi szybciej – oznacza to częstsze wykonywanie tej samej pracy. Małe akwarium to również mniej wydajny sprzęt, co także przekłada się na szybsze zabrudzenia.

Dlatego warto postawić na efektywną pracę i wykonywać zadania w odpowiedniej kolejności:

 1. szyby wewnętrzne;
 2. dekoracje, czyli skały, rośliny, kamienie, groty itp.;
 3. podłoże;
 4. reszta szkła i stałe wyposażenie Twojego akwarium;
 5. filtry i wymiana wkładów;

Będziesz też potrzebował kilku przedmiotów, które pomogą Ci w utrzymaniu porządku w Twoim zbiorniku z rybkami. Będą to:

 1. czyściki i skrobaki do glonów;
 2. żyletka, w przypadku akrylowych zbiorników ostrza powinny być z plastiku;
 3. wybielacz;
 4. odmulacz;
 5. odkamieniacz;
 6. szczotka do czyszczenia filtrów;
 7. części zamienne do filtrów;
 8. niepotrzebne już ręczniki kąpielowe;
 9. papierowe ręczniki.

Jak często trzeba wymieniać wodę?

Jest to dosyć ogólne pytanie i wszystko zależy od Twojego akwarium. Zasada jest jedna – im mniejszy jest zbiornik, tym częściej powinniśmy pamiętać o regularnym wymienianiu wody. Eksperci wskazują, że wymiana od 20% do 50% wody w akwarium powinna następować średnio co 3-5 tygodni.

Warto podkreślić, że sama wymiana wody jest też uzależniona od modelu filtra, który u siebie zastosowałeś. Nie bez znaczenia jest również liczba hodowanych rybek, powierzchnia obsady roślinnej i Twoje umiejętności zrównoważonego karmienia. Przekarmianie sprawia, że cały pokarm nie jest zjadany przez mieszkańców akwarium i jego resztki rozkładają się na dnie, roślinach oraz kamieniach. Trzeba jednak wspomnieć, że zanim woda z kranu lub studni trafi do akwarium, powinna odstać całą dobę. Nieodpowiednie utlenie z pewnością spowoduje masową śmierć rybek i krewetek.

Czyszczenie ścianek i akcesoriów z glonów

Porastanie zbiornika glonami jest stałym procesem zachodzącym w akwarium. Jedynym sposobem na zatrzymanie tego procesu jest regularne i dokładne czyszczenie akwarium. Zielony nalot na szybkach to zielenice, które wystarczy zetrzeć specjalnymi czyścikami na glony – znajdziesz je w większości sklepów zoologicznych, ale również w sklepach ogrodniczych. Poleca się zwłaszcza magnesy, gąbki i modele wyposażone w żyletki.

W trakcie czyszczenia szyby oczywiście Twoje rybki będą się znajdować w akwarium. Jeśli pokrywa na to pozwala, to wszystkie prace obejmujące czyszczenie akwarium z glonów najlepiej wykonywać pod oświetleniem. W trakcie tej czynności użyj pokarmu dla rybek, który opada bezpośrednio na dno. Mieszkańcy Twojego akwarium nie będą się w tym momencie interesować wykonywanymi przez Ciebie czynnościami, tylko popłyną w kierunku jedzenia. Proces pojawiania się glonów można spowolnić jedynie znacznym oddaleniem akwarium od okna – wtedy problem ten będzie mniejszy.

Sposoby na częściowe odlewanie wody

Jest jeden sprawdzony sposób, który pozwoli na sprawne odprowadzenie wody z akwarium i wykonywanie dalszych prac związanych z czyszczeniem Twojego akwarium. Przyda Ci się specjalna pompka z wężem z przełączką na odmulenie. Dojdzie wtedy do powstania silnego strumienia wody, który będzie zasysany bezpośrednio do wcześniej przygotowanych przez Ciebie pojemników na wodę. W ten sposób jednocześnie pozbędziesz się dużej ilości zanieczyszczeń: mułu, odchodów zwierząt oraz innych. Pamiętaj o swoich rybkach oraz kamieniach, które możesz przypadkowo zassać – w tym czasie lepiej być w pobliżu. Etap odlewania wody to również idealny moment na zastosowanie odmulaczy.

A co zrobić z wodą z akwarium, którą odlałeś już do miski lub wiadra? Nie musisz jej wylewać do kanalizacji. Jest towoda, która może się przydać do częściowego płukania filtra – o ile warunki na to pozwolą. Resztą wody możesz podlać rośliny w swoim domu albo w ogródku.

Demontaż i wymiana wkładów w filtrach

To bardzo ważny etap i na czas jego trwania należy całkowicie wyłączyć pompę. Demontaż filtrów oraz wkładów powinien się odbywać zgodnie z załączoną instrukcją. Filtr to ważne urządzenie dla akwarium i jego przeczyszczenie powinno być dokładne. W zależności od rodzaju filtra czasem sprowadza się to tylko do czyszczenia gąbki. Bardziej wydajne i zaawansowane modele kubełkowe są wyposażone w kilka warstw filtrujących– z każdej trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Czyszczenie filtra najlepiej zrobić w wodzie pochodzącej z akwarium. W tym wypadku nie zlikwidujesz dobroczynnych kultur bakterii, które pracują nad pozbywaniem się szkodliwych cząsteczek oraz substancji. Jeśli jednak zdecydujesz się na wodę z kranu, to musisz mieć świadomość, że urządzenie osiągnie w pełni swoją wydajność po pewnym czasie – muszą się namnożyć nowe mikroorganizmy.

Jak pozbyć się zanieczyszczeń stałych?

Etap wymiany wody to także świetna okazja do pozbycia się stałych zanieczyszczeń, które pojawiły się w Twoim akwarium. Najczęściej są to pływające liście oraz resztki łodyg. To też dobra okazja na przyjrzenie się roślinom w zbiorniku i przetrzebienie ich z tkanki martwej lub likwidację nadmiernego rozrostu. Wymaga to odrobiny pracy ogrodniczej, która poprawi estetykę Twojego akwarium, a także jakość życia znajdujących się tam rybek.

Oczywiście nie zapominaj o żwirze i dnie akwarium, gdzie także lubią się gromadzić zanieczyszczenia. Najwięcej gromadzi się ich w okolicach szyby – co sprzyja gorszemu utlenianiu się podłoża. Najlepszą metodą będzie wzruszenie żwiru przy pomocy wykałaczki, ale uważając na rośliny oraz ich system korzeniowy. Jeśli zauważysz powstawanie glonów na kamieniu, to wyjmij go, przetrzyj szczoteczką lub dokładnie wyparz. Takie regularne pozbywanie się niepotrzebnych zanieczyszczeń znacznie wpływa na komfort życia znajdujących się w akwarium rybek.

Nalewanie nowej wody do akwarium

Kiedy już zakończymy wszystkie etapy związane z czyszczeniem szyb, ozdób, zanieczyszczeń podłoża, filtrów oraz pozbędziemy się części wody, to czas przejść do jej uzupełnienie jej ubytków w zbiorniku. Pamiętaj, że nie możesz tego zrobić nagle oraz że woda powinna być dobrze natleniona. Najlepiej odstawić ją na całą dobę w wiadrze lub misce – w przeciwnym wypadku Twoje rybki się poduszą. Nalewanie powinno odbywać się strumieniem. Idealnie, kiedy strumień nakierujesz na szybę, naczynie znajdujące się na dnie lub na kamień. Może się zdarzyć, że podczas wymiany wody będą niezbędne dodatkowe preparaty uzdatniające, w które warto zaopatrzyć się w sklepie zoologicznym.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce