Aquael

Blog

Akwaria

Jak wybrać pokrywę do akwarium?

Już na etapie planowania nowego zbiornika zastanawiasz się nad akwarium otwartym lub zamkniętym? Dobrze się składa, bo dziś opiszemy to zamknięte za pomocą specjalistycznej pokrywy. Jak wybrać odpowiednią? Do czego może się ona przydać? Z jakich materiałów może być wykonana?

Z czego może być wykonana pokrywa akwariowa?

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnej pokrywy akwariowej, sprawdź, z czego może być zbudowana. Przedstawimy modele mniej trwałe i trwalsze, tańsze i droższe. Pokrywy z plastiku to najpopularniejszy wyrób, do ich stworzenia wykorzystuje się prasę. Na pewno są to najtańsze dostępne na rynku pokrywy i w zupełności wystarczą początkującemu akwaryście. Ich główną zaletą jest kompletna zabudowa wraz z całą elektryką czy uchwytami do świetlówek. Czasem świetlówki są już w zestawie z pokrywą, co zmniejsza koszty. Z kolei główną wadą tego rozwiązania jest praktycznie brak możliwości rozbudowy o na przykład dodatkowe oświetlenie, ponieważ w pokrywie nie przewidziano na to miejsca. Jednak jest na to rada – w plastiku można w prosty sposób wyciąć odpowiedni otwór.

Droższym i bardziej zaawansowanym rozwiązaniem będą pokrywy wykonane z aluminium. Nie wyciśnięto ich w prasie, a zespawano z aluminiowych elementów. Pokrywy te składają się z jednej lub dwóch części. Dzięki czemu w czasie prac nie ma konieczności zdejmowania całej pokrywy. To bez dwóch zdań bardzo solidne rozwiązanie, aluminium zapewnia odporność na korozję, ale również jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kolejną zaletą pokryw aluminiowych jest fakt, że producenci chętnie różnicują swoją ofertę pod kątem kolorystycznym, czego raczej nie spotkamy w modelach plastikowych. Do wyboru akwaryści mają standardowe wymiary pokryw, istnieje jednak możliwość zamówienia niecodziennej konstrukcji. Modele z aluminium mogą być rozbudowane na przykład o różnego rodzaju oświetlenie.

Kiedy postawić na pokrywę akwariową?

Zastanawiasz się, czy warto wybrać gotową pokrywę? Może nie chcesz, aby Twoje akwarium było zamknięte? Kiedy warto wybrać gotową pokrywę z aluminium lub plastiku, a nie decydować się na stworzenie jej samodzielnie lub z niej zrezygnować?

 • Gdy nie należysz do majsterkowiczów.
 • Masz ograniczone środki finansowe.
 • Masz akwarium o standardowych wymiarach.
 • Zaczynasz z akwarystyką, nie masz więc dużego doświadczenia.
 • Nie masz czasu na samodzielne stworzenie pokrywy.

To główne sytuacje, dla których lepiej postawić na pokrywę gotową.

Co daje pokrywa akwariowa?

No dobrze, a dlaczego w ogóle warto sięgać po pokrywy? Czy akwarium nie mogłoby być otwarte? Sprawdź, co daje pokrywa akwariowa na zbiorniku.

 • Przede wszystkim zabezpiecza akwarium przed wydostaniem się ryb lub innych stworzeń morskich (niektóre gatunki wysoko skaczą).
 • Daje dodatkowe miejsce do instalacji oświetlenia czy innego wyposażenia akwarium.
 • Chroni przed parowaniem wody i zapobiega jej oziębianiu się.
 • Zabezpiecza przed dostawaniem się zanieczyszczeń (kurz, sierść zwierząt domowych).
 • Zabezpiecza przed dziećmi idomowymi zwierzętami, głównie czworonogami i.
 • Zapobiega zawilgoceniu pomieszczenia.

Właśnie dlatego warto postawić na pokrywę. Wybierz model plastikowy lub aluminiowy w zależności od tego, jakie masz możliwości finansowe!

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Towarzystwo dla bojownika – jakie ryby dobrać do Betty?
07 05 2024

Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce