Blog

Akwaria

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety

Podłoże w akwarium pełni zawsze bardzo istotną funkcję, bowiem służy głównie do zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju roślinom akwariowym, które są pod tym względem wymagające. Substraty mają wiele różnych form. Mogą występować pod postacią żwiru, gliny, podżwiru czy żwiru kwarcowego i wielu innych, dlatego wyboru optymalnego wariantu warto dokonać na podstawie rozpoznania ich cech, wartości, zalet i wad. W niniejszym artykule dowiesz się, jaki substrat do akwarium wybrać i dlaczeog podłoże do akwarium jest tak niezbędną częścią wyposażenia każdego sztucznego zbiornika wodnego. Pamiętaj, że wybór podłoża może skutkować w najlepszym przypadku znakomitymi warunkami rozwoju dla roślin, a najgorszym ich spowolnionym lub całkowicie zahamowanym wzrostem.

Substraty do akwarium – do czego służą i jak działają?

Do niedawna jako podstawowy substrat do akwarium wykorzystywano przede wszystkim standardowy piasek kwarcowy, czyli żwir, poddany wcześniej procesowi oczyszczania. Był to dobry wybór głównie ze względu na niską cenę oraz wysoką dostępność, a jedynym parametrem, na który mieli wpływ wielbiciele akwarystyki podczas wyboru, była granulacja. Teraz jednak asortyment jest znacznie szerszy.

Każde podłoże do akwarium powinno być przede wszystkim bezpieczne dla ryb oraz zwierząt i to jest zawsze absolutna podstawa, którą należy się kierować w trakcie zakupu. Nie bez znaczenia jest także wygląd. Substrat w znacznym stopniu wpływa na aranżację akwarium i sprawia, że staje się ono wizualnie pełniejsze i bardziej zadbane. Z tego względu warto przeznaczyć odpowiednio duże fundusze, gdyż z reguły substrat do akwarium ma fundamentalny wpływ na życie roślin i zwierząt.

Podstawowy substrat – piasek, podżwir i żwir kwarcowy

W dalszym ciągu najpopularniejszym substratem do akwarium jest podłoże inertne, które w swoim składzie nie zawiera żadnych składników odżywczych. Mowa o piasku kwarcowym, czyli standardowym żwirze o przeznaczeniu akwarystycznym, pełniącym przede wszystkim funkcję wizualną – znacznie poprawia wygląd akwarium dzięki jasnej i neutralnej barwie, a także praktyczną – stanowi doskonałe podłoże dla roślin. Nie są to jednak substraty do akwariów, które wpływają pozytywnie na ich rozwój oraz ilość wartości odżywczych, dlatego najlepiej się sprawdzają w akwariach nakierowanych wyłącznie na ryby i inne zwierzęta wodne. Parametrami najważniejszymi z punktu widzenia akwarysty jest z pewnością granulacja, czyli wielkość pojedynczych ziaren o średnicy od 1 do nawet 4 mm w przypadku „grubszych” podłoży. Aturalne substraty do akwariów są bardzo polecane wśród wielbicieli wizualnie “higienicznie czystych” akwariów, dla których liczy się nieskazitelna stylistyka akwarium.

Jałowa palona glina bez mikro- i makroelementów

Podłoże do akwarium może także być wykonane z palonej gliny. Materiał ten jest szczególnie lubiany przez akwarystów za wiele pożądanych cech i zalet, które mają ogromne znaczenie z punktu widzenia roślin i zwierząt akwariowych. Poddanie gliny procesowi wypalania skutkuje powstaniem twardych granulek z porowatą strukturą powierzchni, która stanowi przede wszystkim doskonałe pole do osiedlenia się bakteriom uznawanym w akwarystyce za pożyteczne. Zyskują na tym wszystkie organizmy żywe znajdujące się w akwarium, gdyż dzięki zapewnieniu stałej filtracji biologicznej wody, to podłoże do akwarium poprawia warunki bytowe ryb i roślin. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż podłoże ciągłe wchłania składniki odżywcze z wody, tym samym może skutecznie przekazać je aż do korzeni roślin i tym samym zapewnić im stały dopływ niezbędnych mikro- i makroelementów. Przez bardzo niską wagę wynikającą z dużej ilości pustych przestrzeni, palona glina jest lekka i nie uszkadza korzeni, lecz nie jest łatwa w aranżacji. Brak składników odżywczych sprawia, że wodę trzeba nawozić odpowiednimi środkami.

Glina suszona zawierająca składniki odżywcze

Glina suszona to podłoże aktywne, które podlega suszenia, a nie paleniu, z tego też powodu ma zupełnie inne właściwości niż glina palona. Przede wszystkim jest zdecydowanie cięższa, dzięki czemu opada na dno i można za jej pomocą modyfikować kształt podłoża w zbiorniku. Mają podobne cechy użytkowe jak palona glina, tj. występują w postaci granulatu, lecz różnią się od wariantu palonego tym, iż pomagają utrzymać prawidłowe parametry wody. Zawierają bowiem substancje odżywcze w postaci mikro- i makroelementów, dzięki czemu nie jest wymagane nawożenie wody, które generuje kolejne koszty związane z prawidłowym utrzymaniem akwarium. Wadą jest natomiast fakt, iż do zbiornika wody przy zastosowaniu gliny suszonej można wpuścić ryby i inne zwierzęta akwariowe dopiero po upływie około 3 tygodni od zalania go wodą.

Substraty do akwarium to podstawa każdego akwarium, dlatego tak ważne jest, aby wybierać jepo przejrzeniu wielu opinii w sieci na temat wybranego wariantu. W sklepach znajdują się dziesiątki mniej i bardziej polecanych substratów, koniecznie wybierz taki, który pochodzi od dobrego i znanego producenta.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce