Aquael

Blog

Akwaria

Piana w akwarium i kożuch bakteryjny na wodzie – czy jest się czego obawiać?

Na powierzchni Twojego akwarium unosi się kożuch, a Ty zastanawiasz się, skąd się wziął? Czy stanowi zagrożenie dla Twoich rybek? Jakie mogą być przyczyny jego powstania? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedź na te pytania.

Nic dziwnego, że gdy widzisz gęstą pianę na powierzchni wody w akwarium, czujesz niepokój. Jednak nie wpadaj w panikę, bo ten widok to sygnał do podjęcia konkretnych działań.

Piana w akwarium – skąd się bierze?

Piana na powierzchni wody w akwarium może pochodzić z różnych źródeł, niektóre z nich nie są groźne dla jego mieszkańców, inne natomiast są sygnałem alarmowym. Zacznijmy od tych pierwszych, które nie stanowią zagrożenia dla życia rybek. Piana na powierzchni akwarium może być efektem nieprawidłowej wymiany wody. Jeśli ciecz wlewana jest do pojemnika z nieodpowiedniej wysokości lub w zbyt szybkim tempie, powstawanie pęcherzyków jest procesem w pełni naturalnym, ponieważ działa jak wir wymiatający z zakamarków wszelkie zanieczyszczenia. Kolejną możliwością są pozostałości z detergentów.

Jeśli wiesz, że przyczyną piany w Twoim akwarium jest któryś z wymienionych czynników, wyeliminuj go. W pierwszym przypadku zacznij od powolnego wlewania wody do akwarium (po szybie lub po liściach roślinek). Natomiast, jeśli pojemnik, z którego przelewasz wodę, miał wcześniej styczność z pieniącym się detergentem, postaraj się używać innego. Pamiętaj również, że filtr (o ile jest sprawny), rozłoży pieniący się płyn.

Zdjęcie piany wodnej w akwarium

Kożuch bakteryjny w akwarium – jak się go pozbyć?

A co w sytuacji, gdy na powierzchni wody pojawia się kożuch bakteryjny? Zwykle tworzą go bakterie, glony i pierwotniaki. Tak powstaje gęsta, biała błona. Skąd się bierze? W przypadku, gdy akwarium pozbawione jest pokrywy, na taflę wody codziennie opadają kurz i zanieczyszczenia z powietrza, co może stanowić odpowiedź na postawione wcześniej pytanie. Kolejnymi możliwościami są niezjedzony pokarm i częste przesadzanie roślin. Poruszanie podłożem powoduje bowiem uwalnianie się do wody związków organicznych oraz zanieczyszczeń. Kożuch może powstawać także w wyniku połączenia wymienionych czynników.

Jak pozbyć się problemu? Rozwiązaniem wydaje się być zakup odpowiedniej pokrywy, ręczne usuwanie błony, zastosowanie filtru powierzchniowego lub wprowadzenie do akwarium zwierząt, które żywią się biofilmem. Molinezje czy ślimaki dosłownie zjedzą problem.

Powrót
19 03 2021
Najnowsze wpisy:
Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Towarzystwo dla bojownika – jakie ryby dobrać do Betty?
07 05 2024

Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce