Blog

Akwaria Rybki akwariowe

Szklane kule z rybkami – dlaczego powinieneś z nich zrezygnować?

Szklana kula z rybką to smutny widok, który można spotkać nie tylko w wielu filmach, ale i domach. Co w nim takiego niepokojącego? Choć może wydawać się efektowny wizualnie, w rzeczywistości nie sprzyja dobremu samopoczuciu mieszkańców. Dlaczego?

Złota rybka w szklanej kuli – dlaczego to zły pomysł?

Wydawałoby się, że rybka w szklanej kuli to klasyk, a skoro ten widok jest tak mocno zakorzeniony w ludzkiej świadomości, nie może być niewłaściwy. A jednak, okrągłe akwarium to nie miejsce dla istot żywych, chyba, że ma 45 litrów. Najczęściej klienci kupują małe kule o pojemności 5-13 litrów, które są klaustrofobiczne nawet dla mało wymagających gatunków.

Zobacz: JAKA TEMPERATURA WODY POWINNA BYĆ W AKWARIUM?

Jak na rybki wpływają wypukłe ścianki takiego „akwarium”? Brak płaskiej szyby dosłownie uniemożliwia znalezienie spokojnego kąta, który jest pożądanym miejscem dla płochliwych gatunków. Co więcej, taki kształt zbiornika sprawia, że stosunek powierzchni lustra wody do jej obojętności jest niekorzystny, co w praktyce utrudnia rozpuszczanie się tlenu. Dodatkowo okrągły kształt poniekąd zmusza rybki do pływania w kółko, a to z kolei może wpływać na ich samopoczucie i zachowanie.

Rybka w kuli

Kolejna sprawa, wypukła szklana powierzchnia działa jak soczewka, co jest niekorzystne zarówno z punktu widzenia rybki, jak i akwarysty, ponieważ zniekształca widok. Na tym nie kończą się wady hodowania rybek w kuli. Jej kształt uniemożliwia montaż urządzeń technicznych, co oznacza trudność w zapewnieniu optymalnych warunków do życia mieszkańcom. Do tego dorzućmy kolejne dwa fakty: kula jest bardzo delikatna, co niesie za sobą niebezpieczeństwo jej uszkodzenia w trakcie czynności pielęgnacyjnych. Dwa, przez swój kształt może skupić promienie słoneczne, a to z kolei może doprowadzić nawet do pożaru.

Zobacz: 10 DOWODÓW NA TO, ŻE AKWARYSTYKA JEST WSPANIAŁYM HOBBY

Czy to oznacza, że szklane kule nie powinny mieć w ogóle racji bytu? Nie, wprawdzie nie nadają się na „dom” dla rybek, ale z powodzeniem można umieścić w nich rośliny i traktować jako element dekoracyjny.

Powrót
19 03 2021
Najnowsze wpisy:
Akwarium dla początkujących – jak założyć pierwsze akwarium?
19 03 2021

Piana w akwarium i kożuch bakteryjny na wodzie – czy jest się czego obawiać?
19 03 2021

Rybki akwariowe na start – jakie gatunki wybrać?
28 02 2021

Akwarium dla początkujących – jak założyć pierwsze akwarium?
19 03 2021

Szklane kule z rybkami – dlaczego powinieneś z nich zrezygnować?
19 03 2021

Piana w akwarium i kożuch bakteryjny na wodzie – czy jest się czego obawiać?
19 03 2021

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów
Marki Grupy Aquael
Oficjalny dystrybutor w Polsce