Blog

Akwaria

Niezbędne wyposażenie oczka wodnego

Oczko wodne to nie tylko forma zalana wodą. W związku z tym, aby utrzymać odpowiednie warunki wody, potrzebujesz sprzętu, szczególnie jeśli w zbiorniku pływają ryby. Co więcej, powinieneś zaopatrzyć się w kilka innych akcesoriów, a także w dekoracje. O czym dokładnie powinieneś pamiętać? Jakie wyposażenie oczka jest niezbędne, a co będzie przydatne? Zachęcamy do lektury!

Wyposażenie oczka wodnego – pompy i filtry

Bez pompy wodnej i filtra nie masz co myśleć o utrzymaniu oczka wodnego w odpowiedniej kondycji, a już na pewno nie możesz hodować rybek, bo w takich warunkach miałyby nikłe szanse na przetrwanie. Niektórym może wydawać się rzeczą normalną filtrowanie z pomocą roślin, w końcu tak to wygląda w naturze. Jednak niewielkie akweny ze stojącą wodą szybko zaroiłyby się od glonów. Stąd priorytetowa konieczność zakupu pomp i filtrów. Na co zwracać uwagę podczas ich wyboru? Przede wszystkim na moc, oraz wydajność w litrach na godzinę. Wpłyną one na to, że woda w oczku będzie po prostu czysta (oczywiście, jeśli wybierzesz pompę i filtry o odpowiedniej wydajności względem pojemności zbiornika). W przypadku pompy nie możesz także zapomnieć o wysokości tłoczenia. Jest to decydujący parametr, gdy chcesz, aby w oczku wodnym była podłączona fontanna lub kaskada. Taka aranżacja z pewnością cieszy oczy, ale wymaga od Ciebie zainstalowania pompy o dużej wysokości tłoczenia.

Gdy ustawiasz pompę w oczku wodnym, niech ta będzie najniżej jak się da, ale zawsze na pewnym podwyższeniu, wtedy nie zostanie szybko zanieczyszczona przez glony i muł. Co więcej, pompa zawsze powinna być umieszczona jak najdalej od filtra, aby przepływ wody był większy. Dobrze jest stosować dwie pompy, gdy chcesz, aby woda nie tylko była napowietrzana skutecznie, ale także odpowiednio szybko i z dużą wydajnością tłoczona do kaskady czy fontanny.

Zapytasz, co z filtrami? Te można podzielić na ciśnieniowe i przepływowe. Gdy Twój zbiornik nie przekracza kilkunastu metrów sześciennych objętości, możesz zastosować filtry ciśnieniowe. Przepływowe stosuje się niezależnie od wielkości oczka. Wybierając filtr, zastanów się nad rodzajem filtracji, masz trzy możliwości do wyboru.

Filtracja mechaniczna

Filtr mechaniczny zatrzyma większe cząsteczki, takie jak odpady organiczne, czyli fragmenty roślin, a także przypadkowe śmieci. Jest wyposażony w piankę poliuretanową i siatkę o drobnych oczkach.

Filtracja chemiczna

Wybierając filtr chemiczny, możesz liczyć na dezaktywację związków szkodliwych dla ryb lub negatywnie wpływających na wodę, takich jak azotany czy azotyny.

Filtracja biologiczna

Filtracja biologiczna pozwala pozbyć się z wody bakterii i innych szkodliwych mikroorganizmów, które mogłyby niekorzystnie wpływać na samą wodę, ale również na rybki żyjące w zbiorniku.

Skimmer – warto go wybrać

Skimmer polecamy wszystkim właścicielom oczek wodnych w ogrodach z drzewami lub w bliskiej okolicy drzew. Jest to urządzenie, które można porównać do filtra, unoszące się na wodzie i zbierające wszystko to, co wpadnie do oczka, czyli na przykład liście i gałązki z drzew. Skimmer nie tylko oczyści zbiornik z tych elementów, ale również zapewni wytchnienie głównemu filtrowi. Co ważne, wykorzystasz go także w okresie zimowym, bo zapobiegnie zamarzaniu tafli wody, działając jak pływak. To bez dwóch zdań dobra inwestycja, więc oprócz filtra i pompy, przemyśl zakup Skimmera.

Fontanna lub kaskada – godny uwagi wybór

Fontanna lub kaskada nie jest konieczna w każdym oczku wodnym, ale na pewno jest to efektowny dodatek. Co ważne, ten element nie tylko będzie dobrze wyglądał, ale wpłynie również na lepsze napowietrzenie wody. Szczególnie polecamy stosować kaskady tam, gdzie spadek terenu jest naturalny. Wtedy nie trzeba ręcznie usypywać specjalnych konstrukcji ziemnych, aby kaskada mogła zaistnieć w ogródku. Na płaskim terenie dobrym wyborem będzie fontanna, która wcale nie musi być posągiem. Wystarczy postawić na urządzenie dostępne w sklepach ogrodniczych za maksymalnie kilkaset złotych, aby cieszyć się efektownym i jednocześnie efektywnym dodatkiem.

Dekoracje oczka wodnego – czy są niezbędne?

Oczywiście dekoracje oczka wodnego nie są niezbędne, ale naprawdę warto przemyśleć ich zakup. Przykładem niech będzie właśnie kaskada lub fontanna, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również zwiększają napowietrzenie wody w zbiorniku. Na co jeszcze warto stawiać? Między innymi na oświetlenie — pamiętaj, aby uwzględnić je już na etapie budowy, bo konieczne będzie ukrycie kabli, instalacji i rozplanowanie przyłączeń energetycznych. Jeśli chciałbyś to zrobić już po powstaniu oczka wodnego, w Twoim ogródku może być plątanina nieestetycznie wyglądających i potencjalnie niebezpiecznych kabli. Na jakie oświetlenie możesz się zdecydować? Na przykład reflektory, lampy solarne, podwodne lampki LED o różnych kolorach czy wersje pływające, podkreślające lustro wody. Oczywiście w oczku nie musi roić się od lamp, wystarczy zastosować ich kilka i najlepiej, jeśli będą one oświetlać najładniejsze elementy oczka, czyli na przykład kaskadę lub fontannę.

Rybki w oczku wodnym — przemyśl to!

Rybki w oczku wodnym to świetny pomysł, dodatkowo podnoszą walory estetyczne sadzawki. Musisz jednak pamiętać o tym, aby stawiać na rybki spokojne i osiągające nieduże rozmiary. Najpopularniejszym wyborem w Polsce jest karaś, jednak to nie jedyna ryba wpuszczana do oczek wodnych. Często występuje także różanka czy złota orfa. Możesz także postawić na egzotyczne rybki, takie jak wielkopłetw wspaniały czy kardynałek chiński. Do wyboru masz wiele gatunków, jedyne, o czym musisz pamiętać, to wybieranie rybek odpornych na warunki atmosferyczne panujące w naszym kraju. Warto dodać, że rybki do oczek wodnych najlepiej kupować wiosną, bo wtedy najłatwiej rozpoznać ich płeć. Kupuj rybki młode, bo te najlepiej przyzwyczają się do nowego środowiska. Znajdziesz je oczywiście w sklepach zoologicznych.

Jak widzisz, urządzenia, takie jak Skimmer czy pompy to nie wszystko, wyposażenie oczka wodnego może także obejmować zwierzęta i dekoracje.

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce