Aquael

Blog

Akwaria

Odmulacz w akwarystyce – dlaczego jest ważny?

Odmulacz w akwarystyce służy oczywiście do utrzymania w czystości domowego zbiornika. Usuwa nagromadzone resztki materii organicznej, która mogłaby zakłócać równowagę biologiczną w akwarium. Co daje odmulacz? Dlaczego jest ważny? Jakie jego rodzaje są dostępne na rynku? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu!

Do czego służy odmulacz?

Odmulacz do dna ma jedno zadanie – zapewnić czystość w akwarium. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób po niego sięga. W końcu czysty zbiornik wodny to podstawowy warunek hodowli zwierząt i roślin. To za sprawą czystości można doprowadzić do równowagi w akwarium. Odmulacz może być dodatkowym elementem czyszczącym w zbiorniku i służyć wraz z filtrem odwróconej osmozy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać go jako jedyny element oczyszczający dno w zbiorniku. Czyste dno pozbawione mułu nie będzie przyczyniało się do wywołania groźnych dla rybek i innych zwierząt żyjących w akwarium, (także dla roślin) chorób.

Zastanawiasz się, co możesz usunąć z pomocą odmulacza akwarystycznego? Przede wszystkim resztki pożywienia ryb. Co ważne, cząsteczki te zjadają również ślimaki, czasem także małże, oczywiście, jeśli masz je w akwarium. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebujesz odmulacza – ten skuteczniej pozbywa się materii organicznej w postaci resztek pożywienia. To jednak nie koniec, odmulacz usunie także pozostałości przemiany materii, czy zadba o to, aby na dnie akwarium nie było niepożądanych i potencjalnie niebezpiecznych związków chemicznych. To wciąż nie wszystko, bo wysokiej jakości odmulacze poradzą sobie z usunięciem rozkładających się szczątków roślin.

Jak widzisz, odmulasz to niezwykle przydatny, a czasem nawet niezbędny sprzęt, powinien więc znaleźć się w każdym akwarium, w którym żyją rybki lub inne żywe stworzenia, a także rośliny. Tylko z jego pomocą można doprowadzić do skutecznego i przede wszystkim regularnego oczyszczania wody, co pozwoli zadbać o prawidłowe warunki do życia i rozwoju wszystkich organizmów żywych w zbiorniku. Dlatego też bardzo gorąco zachęcamy do zakupu tego produktu!

Kiedy i jak używać odmulacza w akwarium?

Jak już wiesz, regularne sprzątanie dna akwarium jest bardzo ważne i nie ma tylko na celu przywrócenia walorów estetycznych. Dzięki częstemu korzystaniu z odmulacza zadbasz również o to, aby na dnie nie było zbyt dużego poziomu azotanów, fosforanów czy związków amonowych, które są trujące dla ryb. To jednak nie wszystko, bo jeżeli zdecydujesz się regularnie czyścić podłoże, możesz liczyć na podniesienie się lub unormowanie wszystkich dobrych parametrów, między innymi pH wody, czyli jej odczyn będzie na odpowiednim poziomie.

Kiedy dokonywać odmulania? Czynność ta będzie miała różną częstotliwość, wszystko zależy od wielkości, wystroju czy obsady samego akwarium. Dlatego też najlepiej odmulanie połączyć z podmianą wody. Przy dobrze zrównoważonym zbiorniku można je wykonywać raz na około dwa tygodnie. Zalecamy jednak korzystanie z odmulaczy i podmian wody częściej, bo nawet co 7 dni, jeśli w akwarium żyją rybki, które tego potrzebują.

Odmulacz to bardzo ciekawie skonstruowane urządzenie, które nie wymaga od Ciebie odławiania ryb, aby całą czynność odmulania wykonać. Musisz jednak uważać na korzenie roślin, delikatne dekoracje i oczywiście na same zwierzęta. Jak możesz się domyślać, obecność rybek przy porządkach może być dla nich stresową sytuacją. Niemniej jednak na pewno nie będzie to tak drastyczne przeżycie jak odławianie, stąd lepiej zostawić je w akwarium.

Jakie są rodzaje odmulaczy?

W sklepach akwarystycznych znajdziesz naprawdę wiele rodzajów odmulaczy do dna. Poniżej przedstawiamy dwie popularne i chętnie wybierane propozycje

Odmulacze dzwonowe grawitacyjne

Ten typ urządzeń jest przede wszystkim łatwy w użyciu. Na rynku występuje ich kilka rodzajów. Mogą być zbudowane z plastikowej rury, czyli właśnie tak zwanego dzwonu, połączonej z silikonowym wężem. To z jego pomocą pozbędziesz się nieczystości z dna akwarium. Większość tego typu odmulaczy ma zawór wodny, co ułatwia czyszczenie i zasysanie wody. Gdy wybierasz ten rodzaj odmulacza, pamiętaj, aby był on dopasowany do wielkości akwarium. Za duży sprzęt usunie zbyt dużą ilość wody, dzwon o zbyt dużej średnicy przeszkodzi w dotarciu do wszystkich zakamarków, a ryzyko uszkodzenia roślin będzie wysokie. Odmulacze dzwonowe grawitacyjne wykazują dużą skuteczność i dostępne są w przystępnej cenie.

Odmulacze przelewowe z filtrem

Odmulacze przelewowe wyposażone w filtr polecamy mniej wprawionym akwarystom i wszystkim posiadaczom niewielkich akwariów. Szczególnie gdy zbiorniki te są gęsto obsadzone roślinami. Za sprawą opisywanego urządzenia nie jest konieczna wymiana wody, bo odmulacz ją przecedza, czyli filtruje za sprawą filtra zamocowanego na urządzeniu. Tutaj do wyboru masz dwie opcje – pierwsza z nich to model z pompką napowietrzającą, działający na zasadzie zasysania wody. Ich wydajność jest jednak stosunkowo niska, więc odmulacze z pompką napowietrzającą sprawdzą się wyłącznie w bardzo małych akwariach. Drugi typ odmulaczy przelewowych z filtrem to modele z baterią. W wersji elektrycznej brudna woda zasysana jest do filtra przez turbinę. To urządzenia bardzo wydajne, ale niestety najdroższe ze wszystkich dostępnych.

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Towarzystwo dla bojownika – jakie ryby dobrać do Betty?
07 05 2024

Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce