Blog

Akwaria

Raki w akwarium – poradnik hodowli

Czy warto hodować własne raki w akwarium? Oczywiście, że tak – jest to piękne i fascynujące zwierzę, które z pewnością zachęci Cię do akwarystyki. Jest to typowy przedstawiciel skorupiaków. Uwaga! Mało znany fakt – można go trzymać w środowisku słodkowodnym. Obecnie na całym świecie jest rozpoznanych ponad 150 rodzajów raków, którym nie przeszkadza słodka woda. Co ważne, różnią się one nie tylko kolorami, ale także rozmiarami. Możesz spotkać okazy od jasnych, białych do nawet półprzezroczystych raków. Warto wczytać się w tę lekturę – tutaj dowiesz się wszystkiego o hodowli raków i przekonasz się, że nie jest to tak straszne, jak się może wydawać. Daj się namówić i spróbuj założyć w swoim domu akwarium z rakami.

Skąd wziąć raka?

Jeszcze w czasach PRL-u raki były powszechne na stołach wielu bohaterów filmowych, na przykład w „Karate po polsku”. Jednak obecnie “zdobycie” ich nie należy do najłatwiejszych, ale nie oznacza, że jest niemożliwe. Najprostszym i najpewniejszym sposobem będzie zamówienie przez sklep zoologiczny. Tutaj mogą się jednak pojawić trudności. Nie wszystkie placówki dysponują wystarczająco dużą ilość gatunków skorupiaków. Może się również pojawić problem z gatunkiem, który Cię interesuje – akurat będzie niedostępny w ofercie sklepu zoologicznego.

A może wypatrywać ich w naturalnym środowisku? Jest wiadome, że raki występują w polskich rzekach, ale ich odławianie z tego typu miejsc nie jest dobrym pomysłem. To gatunki dziko żyjące, które preferują wolność. Zwierzę może się nie przyzwyczaić do warunków w akwarium i przynieść ze sobą bakterie, wirusy oraz choroby, które rozprzestrzenią się na już posiadane przez Ciebie raki w akwarium.

Jeżeli jesteś wystarczająco uparty, to najodpowiedniejsze okazje znajdziesz na giełdach zoologicznych lub aukcjach internetowych. Ceny za raki nie są bardzo wysokie, ale przed zakupem upewnij się, z jakiego źródła pochodzą zwierzęta oraz sprawdź ich kondycję. Taki rak musi być zdrowy, a także musi poradzić sobie w akwarium, i pochodzić z pewnej giełdy zakupowej.

Jakie warunki stworzyć dla raka?

Trzymanie raków w akwarium domowym jest możliwe, ale musisz pamiętać o szeregu warunków, które powinieneś spełnić. Raki muszą się czuć dobrze w Twoim akwarium. Trzeba pomyśleć o takich warunkach, które imitują naturalne środowisko raków. Dopiero wtedy będziesz miał pewność, że Twoja hodowla bardzo długo się utrzyma, a nowe wodne stworzenia nie będą ciężko chorować. Musisz pamiętać, że rak to zwierzę terytorialne, które potrzebuje sporej przestrzeni dla siebie.

W przypadku raków wykluczone są małe zbiorniki wodne. Raki nie powinny żyć w dużej grupie. Pojedynczy osobnik potrzebuje pojemnika o pojemności 40-50 litrów. Marzy Ci się parka lub trójka? W takim wypadku powinieneś pomyśleć o znacznie większym akwarium. A jak wygląda kwestia wystroju oraz podłoża w przypadku raka? Jest to skorupiak, który kocha kopać, chować się oraz przemeblowywać swoją przestrzeń życiową. Zainwestuj w podłoże z piasku i żwiru – Twój nowy skorupiak z chęcią się w nim schowa lub zakopie. W ramach ozdób do akwarium musisz pomyśleć o jaskiniach lub grotach zbudowanych z większej liczby kamieni. Rak chowa się nie tylko w nich za dnia, ale także w trakcie zdejmowania pancerza – jest wtedy całkowicie bezbronny wobec ryb oraz innych raków.

Pomyślałeś o roślinnym akwarium dla Twojego raka? Lepiej z tego zrezygnuj. Skorupiaki wszystko wyjedzą. Pomyśl także o przykryciu swojego akwarium. Zdarza się, że raki wybierają się na wycieczkę poza zbiornik – co nie jest dla nich najlepszym pomysłem. Oczywiście filtry, regularna wymiana wody i preparaty uzdatniające to pozycja obowiązkowa w przypadku hodowli raka.

Czym karmić raka?

Raki należą do stworzeń wszystkożernych i z reguły karmienie ich nie stanowi większego problemu. Wypada jednak pamiętać, że najlepiej ich zdrowiu przysłużą się składniki roślinne. Dlatego też trzymanie ich w akwarium z roślinnością skończy się jedzeniem wszystkiego przez naszego gościa. W przypadku mięsa ten gatunek skorupiaków gustuje w małych rybkach oraz krewetkach. Warto podkreślić, że białko zwierzęce nie jest specjalnie ważne w ich codziennej diecie.

Możliwe, że pewną niespodzianką będzie dla Ciebie informacja, że raki można również karmić zwykłymi warzywami. Jest to spore urozmaicenie w ich posiłkach i Twoje nowe zwierzę z wielką chęcią zainteresuje się groszkiem, sałatą, cukinią i marchewką.

Zrzucanie pancerza przez raka – co robić?

Zrzucanie pancerza jest typowe dla skorupiaków. Zwierzęta rosną i nie mieszą się już w swojej dotychczasowej skorupie. Proces zrzucania trwa kilka dni i w tym czasie Twoje zwierzę będzie całkowicie bezbronne. W czasie kiedy nowy pancerz raka odrasta, powinieneś mu zapewnić bezpieczne schronienie. To zapewni mu odpowiedni komfort oraz pozwoli przeczekać bezpiecznie cały proces. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości wapnia, która pozwoli rakowi zbudować odpowiednio mocny pancerz. Co ciekawe, część budulca gwarantuje mu stary pancerz, który jest zjadany przez raka. Dlatego nie ma sensu pozbywać się “starego ubranka” Twojego słodkowodnego pupila.

Inne ważne kwestie w przypadku raka

Co jeszcze warto wiedzieć o rakach? Że trzymanie ich z innymi większymi rybami to nie jest najlepszy pomysł. Raki są wszystkożerne, a bardzo głodne stworzenie nie jest pokojowo nastawione do innych zwierząt. Jeżeli Twój skorupiak uszkodzi pancerzyk – bez obaw, nie jest to wyrok śmierci dla niego. Warto wtedy podwyższyć poziom wapnia w zbiorniku, co pomoże w odbudowie pancerza. A co w przypadku, kiedy Twoje zwierzę za dnia jest niemrawe? Tym również się nie przejmuj. Aktywność raków zaczyna się dopiero wieczorami. Często zdarza się, że w nocy raki są bardzo aktywne: polują na rybki i przebudowują swoje piaszczyste przestrzenie.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce