Blog

Akwaria

Sól akwarystyczna – czym jest i jak się ją stosuje?

W przypadku soli akwarystycznej można spotkać się z wieloma przeciwstawnymi opiniami. Zwłaszcza w kwestii tego, czy nadaje się ona do akwarium słodkowodnego. W przypadku akwarystów każdy ma swoją opinię na ten temat, a tymczasem najwięksi fani soli uważają ją za najlepszy lek na wszystko. W przypadku kontrowersyjnych tematów prawda leży zazwyczaj pośrodku. Warto wsłuchać się w różne opinie, a następnie samodzielnie podjąć decyzję. Dlatego trzeba dokładnie się dowiedzieć, czym tak naprawdę jest sól akwarystyczna, jakie jej rodzaje spotkamy na rynku oraz czy jest bezpieczna dla wszystkich organizmów w słodkowodnym akwarium. W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat. Zachęcamy do dalszej lektury.

Właściwości i zastosowanie soli akwarystycznej

W jakim celu można stosować sól akwarystyczną i jakie są tego efekty? Sami producenci soli akwarystycznej są zdania, że lekko osolona woda w słodkowodnym akwarium wpływa lepiej na stan zdrowia ryb. Twierdzą też, że obniża u nich stres oraz reguluje ciśnienie osmotyczne w wodzie. Zapobiega również wielu chorobom oraz infekcjom pasożytniczym.

  • Osmoregulacja – jest to zespół procesów biologicznych, który wpływa na regulację stężenia związków organicznych. Wszystko opiera się na dobrze opisanym zjawisku osmozy. W przypadku chorych ryb zwolennicy soli twierdzą, że ułatwia ona pracę komórek w procesie osmoregulacji.
  • Zatrucie azotem – brak wystarczającej ilości pożytecznych bakterii może sprawić, że zaczyna rosnąć stężenie azotanów w akwarium, które są produktem ubocznym wydalania ryb. Dosypanie soli akwarystycznej może stworzyć naturalną barierę w postaci jonów chlorkowych, które blokują wchłanianie azotanów przez ryby.
  • Infekcje pasożytnicze i grzybicze – dodawanie soli nie tylko chroni przed rozwojem infekcji pasożytniczych, choć w przypadku części grzybów i pasożytów nie jest to skuteczne w 100%. A kiedy ryby już są chore, należy stosować specjalne kąpiele w roztworach o większym stężeniu.

Rodzaje soli akwarystycznej dostępne na rynku

Na polskim rynku znajdziemy obecnie trzy różne gatunki soli. Są to:

  • Sól akwarystyczna do akwariów słodkowodnych – znajdziesz ją także pod nazwą „sól tonizująca”. Wytwarzana z odparowanej wody morskiej i stworzona specjalnie dla akwariów ze słodką wodą. Nie zawiera w sobie żadnych szkodliwych dodatków dla ryb wpływających na ich płodność. Należy pamiętać, że składy od różnych producentów mogą się różnić w znacznym lub mniejszym stopniu oraz że trzeba się stosować do informacji zawartych na opakowaniu.
  • Sól kuchenna niejodowana – w teorii czysta sól kuchenna to zwykły chlorek sodu. Jednak brak dodatkowych składników oraz naprawdę niska cena zachęca wielu akwarystów do stosowania tego rodzaju soli w akwarium.
  • Sól morska – jej skład jest bardziej skomplikowany od składu soli kuchennej. Oprócz chlorku sodu znajdziesz tam również: wapń, magnez, potas, cynk oraz inne minerały. Jest to rodzaj produktu, który należy stosować tylko w przypadku bezkręgowców oraz ryb morskich. Niektórzy akwaryści stosują sól morską do tzw. kąpieli leczniczych.

Czy sól akwarystyczna jest zalecana dla ryb słodkowodnych?

Można śmiało powiedzieć, że w odpowiednich ilościach nie tylko nie jest szkodliwa, ale faktycznie poprawi stan zdrowia słodkowodnych ryb. Warto podchodzić do tego typu środków z wielką ostrożnością i nie stosować ich w dużych dawkach. Dobrze podana sól akwarystyczna może pomóc rybom nie tylko w infekcjach grzybiczych i pasożytniczych, ale także uratuje życie w przypadku ciężkiego zatrucia azotanami. Trzeba założyć, że im woda kwaśniejsza i miększa, tym mieszkaniec akwarium będzie gorzej znosić dodatkową dawkę soli. Jest to pewne w przypadku takich gatunków jak: sumy, kiryski, otoski, paletki oraz karpie koi. Przeciwko dodatkowej dawce nie będą protestować: złote rybki, gupiki ani większość rodzajów afrykańskich pielęgnic.

Co z roślinami w akwarium?

I tutaj nie mamy dla Ciebie dobrej wiadomości. Rośliny zasadniczo źle znoszą jakąkolwiek dawkę soli – tak samo jest w przypadku ich wodnych kuzynów. Niestety nawet mała szczypta soli w akwarium może powodować masowe umieranie roślin. Dlatego stosowanie soli w zbiorniku z żywymi roślinami nie jest wskazane przez hodowców. Chyba że Twoje akwarium cierpi na nadmiar glonów – wtedy porządna kuracja solą będzie dla Ciebie wielkim wybawieniem. Gdyby jednak zależało Ci na ich obecności, to również zrezygnuj z tego pomysłu. Hodujesz w swoim zbiorniku ślimaki? Przed wsypaniem szczypty soli do akwarium przenieś rośliny do innego pojemnika z wodą. Wodno-lądowe bezkręgowce ze ślimakami na czele też nie przepadają za żadną ilością soli w wodzie.

Jak bezpiecznie stosować sól w akwarium słodkowodnym?

Najprościej rzecz ujmując, to zachowując ostrożność oraz umiar w jej dodawaniu do wody. W przypadku gdy pierwszy raz w życiu chcesz zastosować sól w swoim akwarium, to najlepiej zastosuj połowę zalecanej dawki na opakowaniu. W momencie, kiedy Twoje ryby dobrze reagują, po dwóch dniach możesz dosypać resztę soli. Gdyby jednak ryby czuły się gorzej, nie trać czasu i szybko je odłów do nieosolonego zbiornika. Kolejna ważna uwaga! Nie wsypuj soli bezpośrednio do akwarium. Weź szklankę wody i stwórz roztwór o odpowiednim stężeniu, a potem stopniowo dolewaj go do wody w akwarium. Wraz ze zjawiskiem odparowania zmniejsza się ilość wody – to oznacza większe stężenie soli. W trakcie kuracji kontroluj stan wody i w razie potrzeby dolewaj jej do zbiornika.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce