Aquael

Blog

Akwaria

Sterylizator UV – do czego służy i kiedy warto go kupić?

Sterylizator UV określany jest także jako lampa UV. Jest to urządzenie, którego działanie opiera się na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego wykazującego właściwości dezynfekujące. Urządzenie to działa bakteriobójczo, a także ma szkodliwy wpływ na pływające glony, dlatego wykorzystuje się je do oczyszczania wody w akwariach.

Czym jest sterylizator UV?

Sterylizator UV ma specjalną konstrukcję, której celem jest zapobieganie wydostaniu się promieniowania UV na zewnątrz i zapewnienie wydajnej pracy polegającej na oczyszczaniu mętnej wody, która powstaje w wyniku pojawienia się w niej glonów, a także pierwotniaków. Promieniowanie UV, które jest wykorzystywane w niewielkich ilościach, wykazuje działanie dobroczynne, natomiast w większych likwiduje szkodliwe komórki, dzięki czemu sterylizatory UV są wykorzystywane w akwarystyce. To niewielkie urządzenie doskonale dezynfekuje wodę. Sterylizator UV pozwala usunąć grzyby, pierwotniaki, a także szkodliwe bakterie. To właśnie te patogeny powodują, że woda staje się mętna. Należy zaznaczyć, że praca sterylizatora nie wpływa na skład chemiczny wody w akwarium. Wykorzystanie tego urządzenia umożliwia oczyszczenie wody z bakterii chorobotwórczych. Dzięki niemu woda znów będzie klarowna. Do stosowania sterylizatorów UV w akwariach nie są wymagane szczególne umiejętności. Woda, która przepływa przez urządzenie, jest poddawana działaniu promieni UV. Efektem tego jest wyeliminowanie patogenów przez promienie ultrafioletowe. Wielkość sterylizatorów UV dostosowana jest do wielkości akwarium.

Sterylizator UV w akwarystyce

Budowa sterylizatora jest niezwykle prosta, gdyż składa się on z plastikowej rury wyposażonej w przyłącza na wlocie i wylocie, które pozwalają na przepływ wody. We wspomnianej rurze zamontowano lampę ultrafioletową, co pozwala na oczyszczanie wody pobieranej do jej wnętrza przez filtr i promieniowanie UV. Dzięki temu woda, która ponownie trafia do akwarium, jest oczyszczona i zdezynfekowana. Zadaniem sterylizatora UV jest zmniejszenie w akwarium stężenia patogennych bakterii. Sterylizator skutecznie usuwa zarodniki glonów i zieloną wodę, która kolor jest zazwyczaj spowodowany obecnością orzęsek. Dzięki sterylizatorom UV z wody zostają usunięte pasożyty. To skuteczny sposób na walkę z “zieloną wodą”, gdyż urządzenie to znacząco ogranicza porost glonów. Działanie sterylizatorów UV polega na wytworzeniu promieniowania ultrafioletowego. Światło UV ma działanie sterylizujące. Określona długość fal przyczynia się do zniszczenia DNA mikroorganizmów, czyli bakterii i wirusów bytujących w wodzie w akwarium. Sterylizator UV nie pozostawia żadnych osadów i uniemożliwia reprodukcję mikroorganizmów. Sterylizator UV to urządzenie, które umożliwia usunięcie z akwarium bakterii, zanieczyszczeń i glonów. Sterylizator pełni funkcję wspomagającą dla filtrów akwariowych. Jest to zakup niezbędny w sytuacji, gdy woda w akwarium staje się mętna lub pojawiają się w niej glony. Sterylizator UV może być wykorzystywany także prewencyjnie, aby zapobiec wyżej wymienionym sytuacjom, gdyż jest dwukrotnie skuteczniejszy niż standardowe sterylizatory. Stosowanie sterylizatora UV nie wpływa negatywnie na pracę filtra akwariowego ani nie szkodzi pożytecznym koloniom bakterii, które się na nim znajdują. Zaletą sterylizatora UV jest fakt, że nie tylko zapobiega, ale również leczy niektóre z chorób dotykających akwaria słodkowodne i morskie, m.in. białe plamy.

Dlaczego warto kupić sterylizator UV?

Promieniowanie UV w akwarystyce pełni funkcję sterylizacji. Jego zadaniem jest eliminacja szkodliwych patogenów. Sterylizatory UV znajdują zastosowanie w przypadku akwariów hodowlanych opierających się na rozrodzie zwierząt, który odbywa się w warunkach jak najbardziej kontrolowanych. Dzięki tego typu urządzeniu można zapobiec rozwojowi chorób par rozpłodowych. Sterylizatory UV to doskonały wybór także w przypadku akwariów, w których problemem są glony, gdyż działają one jak filtr. Ich zadaniem jest krystalizacja wody. Sterylizator UV może być również wykorzystywany do oczyszczania wody, która ma służyć do podmiany w akwarium głównym, będącym zbiornikiem zbiorowym. Jest to urządzenie niezwykle pomocne w przypadku akwarium przeznaczonego do hodowli zwierząt i roślin, gdyż stworzy przyjazne i bezpieczne dla ich zdrowia środowisko. Bez wątpienia główną zaletą sterylizatorów UV jest fakt, że nie mają wpływu na środowisko chemiczne akwarium, dzięki czemu nie zachodzi konieczność częstego podawania środków chemicznych, które mogą negatywnie wpłynąć na równowagę biologiczną w zbiorniku. Czas sterylizacji przy użyciu sterylizatorów UV powinien być dobrany na podstawie poziomu zaawansowania występującego problemu, jednak zazwyczaj jest to kilka godzin dziennie. W sytuacji, gdy czas jego pracy nie przynosi oczekiwanych efektów, zaleca się jego wydłużenie i obserwowanie wody. Podczas użytkowania sterylizatorów UV należy pamiętać, że zdolność przenikania emitowanych promieni ultrafioletowych zależy od gęstości wody. Im jest ona gęściejsza, tym moc przenikania będzie mniejsza.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce