Blog

Akwaria

Style w akwarystyce naturalnej

Akwarystyka naturalna charakteryzuje się kilkoma stylami, czyli sposobami aranżacji zbiorników roślinnych, które zostały zapoczątkowane przez Takashiego Amano. To on był prekursorem i twórcą czterech głównych stylów funkcjonujących aż do dziś. W tym artykule omówimy sposoby aranżacji, a także cztery style: Iwagumi, Mizube, Ryuboku oraz Ragwork.

Aranżacja akwarium naturalnego – zasady i sposoby

Głównym celem stylów naturalnych w akwarystyce nie jest stworzenie odpowiednich warunków do życia dla zwierząt wodnych. Aquascaping skupia się na właściwym dobieraniu roślin, korzeni i skał. Trzeba jednak zaznaczyć, że zwierzęta często stanowią dopełnienie aranżacji, dodają krajobrazowi dynamizmu, dlatego też zdarza się, że jako uzupełnienie roślinności wybiera się krewetki. Trzeba także podkreślić, że oprócz stylów, wyróżnia się także typy aranżacji, dokładnie trzy. To układ wypukły, wklęsły i trójkątny.

  • Układ wypukły (wyspowy) to jeden z najpopularniejszych wyborów wśród osób zainteresowanych aquascapingiem. Polega on na tym, aby najwyższe rośliny sadzić w centralnej części zbiornika. Wynikiem tego, niejako automatycznie obok ścian bocznych umiejscowione są rośliny niższe. Ma to wiele zalet, dlatego też wyspowa aranżacja jest jedną z najpopularniejszych. Dzięki niej na przykład czyszczenie szyb zbiornika czy wlotów i wylotów filtra jest bardzo łatwe.
  • Układ wklęsły to odwrotność wypukłego. W tym przypadku w centralnej części zbiornika znajdują się najniższe rośliny. Wysokie rośliny łodygowe sadzi się na bokach, czyszczenie jest więc utrudnione, tak jak dostęp do wlotu i wyloty filtra.
  • Układ trójkątny jest bez dwóch zdań najciekawszą propozycją na aranżację akwarium, bo sam zbiornik może stać się częścią pomieszczenia – na przykład pokoju. Rośliny najwyższe sadzi się po jednej ze stron, a po przeciwnej najniższe. Uzyskujemy wtedy efekt piętrzenia się roślinności. Często stosuje się zasadę, że im bliżej ściany konkretnego pomieszczenia, tym roślinność wyższa.

Styl Iwagumi w praktyce

Najstarszy styl aquascapingu, wywodzi się ze sztuki tworzenia japońskich ogrodów skalnych. Głównym elementem akwarium Iwagumi jest kamień – to on przyciąga wzrok. Najważniejszą zasadą stylu jest stosowanie nieparzystej liczby skał, bo dzięki temu aranżacja wygląda asymetrycznie. Oczywiście kamienie nie są jedyną częścią takiego zbiornika. Do ich obsadzenia stosuje się również rośliny (głównie trawnikowe), w żaden sposób nieingerujące w kompozycję skalną. Popularnymi gatunkami są tutaj Micranthemum Monte Carlo oraz Hemianthus callitrichoides. Co ciekawe, zdarza się, że w Iwagumi występują wyższe rośliny, które układa się na trzecim, ostatnim planie – w tym przypadku stosuje się najczęściej odmiany Rotali. Zdarza się także, że w akwarium w stylu Iwagumi znajdują się rybki – są to najczęściej miniaturowe odmiany pływające w niewielkich grupach i wyróżniające się kolorystycznie na tle skał.

Ryuboku – o czym pamiętać przy projektowaniu akwarium w tym stylu?

To najczęściej stosowany styl akwarium naturalnego, dający najwięcej możliwości. W tym przypadku nie ma ograniczeń, takich jak w Iwagumi, że stosujemy tylko i wyłącznie kamień. W Ryuboku możesz korzystać z drewna, korzeni, kamieni – ważne, aby były to naturalne dekoracje. Styl ten jest na pewno najciekawszym, bo tak naprawdę nie ma tutaj ograniczeń, jeśli chodzi o aranżację. Twardych zasad tworzenia również nie uświadczymy. Choć należy zauważyć, że niektóre aranżacje mogą być trudne do odwzorowania z jednego prostego powodu- natłok roślinności, korzeni i kamieni sprawia, że potrzeba niezwykłej wprawy w ich układaniu, aby cała konstrukcja była stabilna. W Ryuboku korzysta się ze wszystkich gatunków roślin, na pierwszym planie stosuje się te trawnikowe, a na ostatnim najwyższe. Dobrym wyborem może okazać się roślinność rosnąca wokół korzeni czy epifity.

Poznaj Mizube – rośliny ponad słupem wody!

Mizube to specyficzny styl aranżacji akwarium naturalnego, który można porównać do stylu Ryuboku. Oczywiście nie są to te same aranżacje, ale jednak również w Mizube możesz wykorzystać wszystko to, co w poprzednim. Stosuje się więc różnorodną roślinność, korzenie, kamienie, także rybki akwariowe. W tej aranżacji chodzi o to, aby całość po prostu żyła. Gdy patrzymy na Mizube, widzimy tętniącą życiem kompozycję, która… wystaje ponad akwarium. To właśnie element wyróżniający ten styl od pozostałych. Tutaj cała kompozycja zaczyna się u podłoża akwarium, jednak często sięga dwóch wysokości zbiornika. Jedyna zasada w Mizube? Akwarium musi być otwarte. Oczywiście musisz stosować roślinność, która ma potencjał do wzrostu lub już jest odpowiednio wysoka.

Jak prezentuje się styl Ragwork?

Ragwork jest najmłodszym stylem aranżacji akwarium naturalnego. Stosuje się go jednak coraz częściej, bo tak jak w Ryuboku i Mizube, nie ma ograniczeń i sztywnych zasad, co do stosowania konkretnych kamieni, roślin czy korzeni. Nie da się jednak ukryć, że Ragwork stosuje się tylko w jednej aranżacji – jako odwzorowanie górskiego zbocza lub górskiego krajobrazu. Wykorzystuje się więc dużą liczbę skał oraz trawiaste odmiany roślinności. Można zauważyć, że w pracach wielu mistrzów aquascapingu jest jedno podobieństwo – wyższe partie umieszcza się po lewej i prawej stronie akwarium, a dolinę na środku. Co więcej, jedna z partii jest wyższa od drugiej, można powiedzieć wysunięta na pierwszy plan, a niższa znajduje się na drugim planie. Do zbiorników w stylu Ragwork wpuszcza się rybki – tak jak w przypadku Iwagumi, są to kolorowe, odznaczające się gatunki, również niewielkich rozmiarów.

Akwarystyka naturalna ma cztery podstawowe style opisane powyżej. Nie oznacza to jednak, że przy tworzeniu musisz stosować któryś z nich. To, co wcześniej ktoś wymyślił, wcale nie musi być Twoim drogowskazem. Stwórz coś unikalnego, własnego i dotąd niespotykanego, a następnie podziel się tym z nami. Najważniejsze, aby cała praca cieszyła Twoje oko i dawała Ci frajdę, wszystko inne jest już mało ważne.

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce