Blog

Akwaria

Trawnik do akwarium — jakie rośliny wybrać?

Rośliny trawnikowe będąc na pierwszym planie muszą się odpowiednio prezentować. Do tego potrzebne są odpowiednie rośliny akwariowe, gatunków dostępnych na rynku jest naprawdę dużo, mamy więc w czym wybierać. Sprawdź, na co postawić i o czym pamiętać przy pielęgnacji trawników akwariowych, aby prezentowały się okazale.

Rośliny trawnikowe – wiele możliwości do wyboru

Zdecydowałeś się na piękny, bardzo gęsty trawnik w swoim nowym akwarium? Bardzo dobrze, to efektowny sposób na aranżację zbiornika. Zanim jednak udasz się na zakupy, sprawdź, jakie gatunki roślin możesz wybrać, w końcu nie wszystkie są tymi trawnikowymi. Przejdźmy więc do konkretów.

Eleocharis – gatunek godny uwagi

Zacznijmy od gatunku Eleocharis, bo do Twojej dyspozycji jest przynajmniej kilka odmian tej rośliny najbardziej przypominającej zwykłą trawę. Pierwsza propozycja to Eleocharis sp ‘mini’, czyli najniższa z odmian, na jakie możesz postawić. Roślina ma liczne kłącza rozwijające się płytko w podłożu, jest więc trwała i stabilna. Oczywiście koniecznie musisz ją przycinać, choć nie wymaga tego bardzo często, najważniejsza jest regularność. Zapewnisz jej wtedy warunki do zagęszczania.

Druga możliwość to Eleocharis parvula, czyli jedna z najpopularniejszych odmian gatunku. Również jest niska i przypominająca trawnik, z tym że jej liście są nieco dłuższe od wcześniej opisywanej odmiany. Jeśli chodzi o uprawę i pielęgnację, nie ma tutaj większych różnic w porównaniu do sp. ‘mini’. Polecamy ten „trawnik” na początek swojej przygody, bo wybacza błędy, na przykład nieprawidłowe lub nieregularne przycinanie.

Zostajemy jeszcze chwilę przy gatunku Eleocharis, tym razem jednak odmiana acicularis – najwyższa ze wszystkich, świetnie sprawdza się na pierwszym planie. Wysokość to nie jedyna różnica, jaką zauważymy porównując accicularis do pozostałych odmian. W tym przypadku liść jest długi to prosty, a parvula i sp ‘mini’ mają je nieco zagięte. Co więcej, najwyższa odmiana nadaje się również na drugi plan z prostego względu – będzie widoczna przy niskiej aranżacji podłoża.

Glossostigma – jedna z pierwszych, jakie wykorzystywano

Glossostigma była jedną z pierwszych, jakie wykorzystywano do tworzenia trawników akwariowych. Jej główną zaletą jest wygląd. Ma bowiem intensywnie zielone liście o owalnym kształcie, ich długość nie przekracza jednego centymetra, osadzone są na ogonku, który wyrasta z kłącza. Można je porównać do kiełków popularnych warzyw, bo z jednego węzła wyrasta kilka liści. Glossostigma ma niestety bardzo krótkie korzenie, więc gdy się zagęszcza, wydaje się być zdrowa, zielona, tak jest jednak tylko w górnej jej części. Poniżej podłoża, gdzie korzenie są krótkie, może dochodzić do gnicia. Dlatego warto często przycinać ten gatunek, aby mieć pewność, że taka sytuacja nie wystąpi.

Micranthemum ‘Monte Carlo’ – czy warto ją wybrać?

Jasnozielone, okrągłe, malutkie liście nieprzekraczające 0,5 centymetra i wyrastające z łodygi to Micranthemum ‘Monte Carlo’. Roślina ta pojawiła się w akwariach niedawno, ale staje się coraz popularniejszym wyborem. Wszystko dlatego, że po posadzeniu w mgnieniu oka tworzy zwarte kępy, nie trzeba więc długo czekać na jej rozrost. Co więcej, niestraszny jej brak odpowiednio intensywnego oświetlenia, więc może być stosowana pod dekoracjami (ale wtedy rośnie wolniej). Stosuje się ją między skałami, sadzi się także na korzeniach. Trzeba jednak zaznaczyć, że gdy zdecydujesz się na nią postawić, musisz liczyć się z tym, że wymaga częstego przycinania. Jeśli nie będziesz tego robić, doprowadzisz do wzrostu wyporności plechy i ta w końcu oderwie się od podłoża. Trawnik trzeba będzie sadzić od nowa.

Czy Micranthemum ‘Monte Carlo’ to dobry trawnik na początek przygody z akwarystyką? Niekoniecznie, jest niezwykle odporna na niesprzyjające warunki, jednak bardzo łatwo doprowadzić ją do stanu, o jakim wspominaliśmy wyżej, czyli do momentu, gdy korzenie nie będą w stanie przytrzymać plechy przy podłożu.

Hellanthium tennellum – co powinieneś o niej wiedzieć?

To roślina rozetowa jeszcze niedawno nazywana Echinodorus tenellus, jednak jej nazwa została zmieniona na Hellanthium tennellum. Mimo wszystko w sklepach znajdziesz ją prawdopodobnie pod tą pierwszą nazwą. To bardzo ciekawy gatunek rośliny trawnikowej, bo jej liście mogą przybierać różne kolory, co ciekawe, jest to uzależnione warunkami panującymi w akwarium. Hellanthium tennellum może przybrać żółtawy lub czerwonawy odcień, choć najczęściej jest ona zielona. Zagęszczenie tej rośliny odbywa się poprzez wypuszczanie nowych kłączy, z nich wyrastają nowe sadzonki. Jest to roślina bardzo ekspansywna, szybko rośnie, wymaga więc kontroli. Nie nadaje się na początek przygody z akwarystyką, chyba że czujesz się na siłach, aby ją ujarzmić.

Marsilea hirsuta – dobra na początek

Marsilea Quadrifolia to inna nazwa gatunku, o jakim tym razem piszemy. Dlaczego Qaudrifolia? Z prostego powodu – liść tej rośliny przypomina kształtem czterolistną koniczynę i pod wodą jest najczęściej okrągły. To gatunek świetnie sprawdzający się na początku przygody z akwarystyką i roślinami trawnikowymi, bo ma najniższe wymagania z wszystkich dziś opisywanych. Można ją sadzić w akwariach o umiarkowanym świetle, nie jest konieczne dozowanie dwutlenku węgla, aby mogła rosnąć, a samo przycinanie jest bardzo proste.

Mamy nadzieję, że wśród tych kilku wymienionych gatunków i odmian znajdziesz roślinę dla siebie i stworzysz piękny trawnik w akwarium.

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce