Aquael

Blog

Akwaria

Usuwanie ślimaków z akwarium

Ślimak w akwarium – czy to możliwe? Oczywiście, że tak – zwłaszcza kiedy w akwarium znajdują się roślinny ozdobne. Jak zaradzić temu problemowi i czy da się zapobiegać ich pojawianiu się? Ślimak to dobrze znany temat dla profesjonalnych akwarystów, którzy potrafią je podzielić na pożyteczne i pasożytnicze, wpływające negatywnie na jakość wody i stan roślinności. Dlatego warto zapoznać się z tymi ciekawymi mięczakami, które w pewnym momencie pojawią się w Twoim akwarium. Istnieje kilka skutecznych sposobów na walkę ze ślimakami, a także metody blokujące ich pojawianie się. Warto wiedzieć, jak usunąć ślimaki z akwarium – dzięki temu unikniesz kolejnych problemów dotykających wielu zawodowych akwarystów.

Skąd się biorą ślimaki w akwarium?

Ślimaki to organizmy, które w zbiorniku na wodę mogą się pojawić całkiem przypadkowo. Obecnie rozróżniamy kilka inwazyjnych gatunków:

  • żyworódki,
  • rozdętki,
  • zatoczki,
  • błotniarki.

Jest wiele przyczyn odpowiedzialnych za pojawienie się pasożytniczych ślimaków w akwarium. Mogą one wynikać nie tylko z doboru roślinności, ale także ze sposobów odżywiania rybek. Ślimaki bardzo często mogą się przenieść całkiem niezauważone na nową roślinę. Dlatego niezwykle ważne jest, aby roślinność i jedzenie dla naszych wodnych pupili pochodziły ze sprawdzonego źródła.

W przypadku jedzenia jest to często wina akwarystów, którzy preferują żywy pokarm dla ryb oraz plankton. Dlatego staraj się nie pobierać pokarmów z przypadkowych naturalnych zbiorników. Wraz z poborem planktonu do akwarium może dostać się ślimak, którego możemy nie zauważyć. Z naturalnym rybim jedzeniem pojawia się nagle nieproszony gość, który zaczyna wprowadzać własne zasady i trzeba się go szybko pozbyć. Jeśli jednak zdecydujesz się na naturalny pokarm i plankton z jeziora, to przed wlaniem zawartości pojemnika do akwarium upewnij się, czy nie ma tam ślimaków.

Drugą przyczyną pojawienia się ślimaków w akwarium jest roślinność i ozdoby przyniesione ze stawów, jezior, rzek oraz innych naturalnych zbiorników wodnych. W przypadku roślin lepiej jednak postawić na te ze sterylnych hodowli lub powstałych metodą in vitro. Plaga takich ślimaków może nie tylko doprowadzić do wyjadania roślin, ale także pogorszyć jakość wody. Wraz z obecnością ślimaków spada natlenienie wody – co nie sprzyja Twoim rybkom. Dlatego lepiej zrezygnować z pobierania roślin lub kamieni z nieznanych zbiorników – może tam się czaić zwykły, ale robiący sporo bałaganu ślimak.

Czy każdy ślimak to czarny charakter?

Jednak czy każdy ślimak, który pojawi się w naszym akwarium, powinien wzbudzać Twoją obawę? Okazuje się, że nie. Wprawny akwarysta z łatwością dostrzeże zaletę kilku gatunków ozdobnych, które mogą się pojawić w akwarium. Z pożytecznych ślimaków rozróżniamy:

  • Ampularia z rodziny Ampullariidae – zwierzę przodoskrzelne pochodzące z Ameryki Południowej. Wyglądem przypomina naszego polskiego winniczka, a jego barwne muszle mogą sięgać rozmiarem nawet do 65 milimetrów średnicy. Ten piękny gatunek ozdobny występuje w kolorach: żółtym, brązowym, niebieskim i białym. Warto zwrócić uwagę na ten rodzaj ślimaka, gdyż pełni on nie tylko funkcję ozdobną, ale także sanitarną.
  • Świderki – dawniej można było je spotkać w rejonie Azji Południowo-Wschodniej. Obecnie ten gatunek ślimaka upodobał sobie tropiki, rejony subtropikalne i umiarkowane strefy klimatyczne. Świderki charakteryzują się wydłużonymi, stożkowatymi muszlami w kolorze oliwkowo-beżowym z ciemnymi plamkami. To bardzo pożyteczny gość w Twoim akwarium, który zajmie się wyjadaniem martwej materii organicznej oraz resztek pozostawionych pokarmów. Dzięki temu woda w pojemniku stanie się znacznie czystsza, a także nie będzie dochodzić do procesów gnilnych.
  • Egzotyczny ślimak glonożerny – najczęściej spotkasz się z gatunkiem Neritina, który jest najpowszechniejszy na świecie. Tego typu ślimaki występują w wielu kolorach i są ozdobione paskami, cętkami oraz zygzakami. Jest to doskonałe naturalne wsparcie, które czyści szyby z nalotów i glonów.

Niestety dwa pierwsze gatunki bardzo szybko się rozmnażają. Warto od czasu do czasu pozbywać się kokonów, które spotkasz na szybie oraz pokrywce Twojego zbiornika. Egzotyczne ślimaki glonożerne rozmnażają się w słonych wodach – idealnie będzie trzymać je w akwariach słodkowodnych.

Jak się pozbyć nieproszonych gości z akwarium?

Kiedy jednak pojawi się nieproszony gość, niezalecane jest czekanie. Ślimaka można się pozbyć skutecznie na kilka sprawdzonych sposobów. Mogą to być:

  • Rozwiązania technologiczne – większość sklepów zoologicznych oferuje skuteczne pułapki na ślimaki. Jest to specjalna konstrukcja, gdzie wkłada się przynętę – trzeba ją ustawić tak, żeby nie dostały się do niej inne stworzenia. Potem wystarczy wyciągnąć pułapkę i pozbyć się mięczaka. Jest to idealne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli w Twoim akwarium znajdują się ślimaki ozdobne – pułapka nie stanowi dla nich zagrożenia zdrowotnego.
  • Preparaty na ślimaki – jest to środek, który działa na wszystkie gatunki (także ozdobne). Należy wlać określoną porcję do wody – zapoznaj się dokładnie z instrukcją na opakowaniu. Co ważne, tego typu preparaty nie wpływają na zdrowie innych gatunków zwierząt ani roślin, które znajdują się w Twoim akwarium. Potem trzeba się pozbyć pozostawionych skorupek – dla rybek ważna jest czystość zbiornika.
  • Sposób naturalny – część akwarystów decyduje się na wprowadzenie do zbiornika z wodą gatunków ryb, które gustują w mięczakach. Tego typu myśliwy przyczyni się do znacznego obniżenia populacji ślimaków w Twoim akwarium. Może to być bocja wspaniała (preferuje duże lub średnie akwaria), giętkoząba czarnobrzucha, pielęgniczka ramizera oraz brzanka.
Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce