Aquael

Blog

Akwaria

Użycie soli w akwarium słodkowodnym

W świecie akwarystyki panuje zgodność w większości tematów dotyczących utrzymania ryb i roślin. Jest jednak kwestia, co do której wielbiciele fauny i flory akwariowej nie mogą dojść do porozumienia – zastosowanie soli do akwarium. Jedna strona uznaje sól akwariową i jej wpływ na faunę i florę zbiornika za bardzo ważne odkrycie w dziedzinie akwarystyki, a druga za dramatycznie błędną w skutkach teorię.,. Tak duże różnice opinii pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami zastosowania soli do akwarium wynikają z tego, że obie strony mają w pewnym stopniu rację.Aktualna naukowa wiedza na temat soli akwarystycznej daje argumenty obydwóm stronom – ma ona tak samo wiele zalet, jak i wad. Z pewnością jest to temat wart głębszego przemyślenia.

Jak dbać o akwarium słodkowodne?

Ryby i rośliny akwariowe są szczególnie narażone na jakość wody oraz ilość mikro- i makroskładników, których ilość powinna być ściśle dopasowana do wymagań stawianych przez ryby i rośliny. Bardzo wielu akwarystów o tym zapomina i w efekcie szybko przekonuje się o błędzie. Dla przykładu rośliny pobierająz wody szereg różnych mikro i makroskładników, takich jak azot, fosfor, potas czy magnez i żelazo, które są niezbędne do ich wzrostu i prawidłowego rozwoju. Niedobór objawia się nie tylko zatrzymaniem ich wzrostu, lecz także objawami zachodzącymi w już rozwiniętych liściach. Akwarysta może zauważyć przede wszystkim zżółknięte liście z ogniskami nekrozy lub barwione na kolory typowe dla niedoboru konkretnego pierwiastka. Podstawą jest ścisła obserwacja. Podobnie z rybami. Odpowiednia ilość CO2 oraz czysta woda to podstawa dla ich prawidłowego rozwoju.

Typy soli do akwarium – na jaką się zdecydować?

Sól do akwarium występuje pod trzema postaciami, które są w akwarystyce wykorzystywane zdecydowanie najczęściej. Należy do nich między innymi typowa sól akwarystyczna, przeznaczona wyłącznie do zastosowania w domowych i hodowlanych akwariach. Sól tego typu jest pozyskiwana na skutek odparowywania wody morskiej, dzięki czemu staje się pozbawiona związków uznanych za toksyczne lub niezdrowe dla ryb i roślin. Jest zdecydowanie najczystsza i z tego powodu sięgają po nią akwaryści, którzy preferują jak najbardziej naturalne dodatki i specyfiki do swoich akwariów. Wielu producentów może je urozmaicać dodatkami, jakie przez purystów są uznawane za zbędne, dlatego dobrym pomysłem jest postawienie na jak najbardziej naturalne warianty.

Niektórzy akwaryści sięgają po bardziej niekonwencjonalne środki, takie jak sól kuchenna oraz sól morska. Obie te formy wymagają dużego doświadczenia w hodowli ryb, gdyż stosowanie ich może doprowadzić do pogorszenia warunków bytowych w akwarium. W szczególności obawy te powinny dotyczyć soli morskiej, można ją bowiem stosować wyłącznie w przypadku akwariów z wodą słoną.

Parametry soli do akwarium

Sól akwarystyczna pełni bardzo wiele istotnych funkcji w wodzie akwariowej i z tego powodu jest często stosowana przez hodowców ryb i roślin. Spośród jej zadań warto wyróżnić między innymi osmoregulację, czyli ciągłą regulację objętości związków organicznych oraz ich stężeń. W efekcie na podstawie wielu przemian biologicznych i chemicznych wskutek zastosowania soli akwarystycznej, zestresowane, schorowane lub będące w okresie rekonwalescencji po przebyciu różnych chorób ryby mogą pobierać z wody odpowiednią ilość soli. Ryby po przebyciu chorób z reguły mają trudności z pobieraniem soli, dlatego są narażone na ryzyko wystąpieniu szoku osmotycznego, który nieuchronnie prowadzi do śmierci. Niewielki dodatek soli może prowadzić do poprawy zdrowia ryb w sytuacjach stresowych, nie jest to jednak argument przekonujący przeciwników ich stosowania. Warto wiedzieć, że sól może pomagać również w przypadku leczenia infekcji oraz zakażeń pasożytniczych lub grzybiczych, a także w sytuacjach, kiedy w zbiorniku objawia się nadmiar azotanów. Wówczas dodanie nawet niewielkiej ilości soli może prowadzić do poprawy tego stanu rzeczy.

Stosowanie soli akwarystycznej

Odpowiednio stosowana sól do akwarium może prowadzić do poprawy warunków bytowych oraz stanu zdrowia ryb . Konieczne jest , aby sól była dawkowana w sposób zgodny z wytycznymi producenta, gdyż zbyt duża jej ilość może wywołać ogromne zniszczenia w obrębie akwarium. Właśnie z tego powodu absolutną podstawą jest zachowanie umiaru. Pamiętaj także o tym, że sól pozostaje w zbiorniku , dlatego cykliczne dosypywanie i jej i uzupełnianie jest ogromnym błędem.

Sól do akwarium to temat, który dzieli akwarystów od zawsze na dwa obozy. Jedni widzą w soli drogocenny proszek, poprawiający zdrowie ryb i wpływający pozytywnie na ich parametry życiowe, a drudzy zauważają brak jakiegokolwiek dobroczynnego wpływu . Sprzeczne informacje sprawiają, że akwaryści sięgają po sól do akwarium tylko w przypadku, gdy chcą zastosować środki bardziej specjalistyczne, jak i efektywne w swoim działaniu. Zachęcamy do stosowania soli sprawdzonej i takiej, która jest przeznaczona wyłącznie do akwarium. W ten sposób można uniknąć wielu kłopotów związanych z błędnym dawkowaniem i składem.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce