Aquael

Blog

Oczko wodne

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?

Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie to efektowna ozdoba, która natychmiast przyciąga wzrok. Zbiornik – nawet malutki – warto założyć, jeśli chcesz, żeby twoja posesja wyróżniała się na tle innych. Tak zagospodarowana przestrzeń w ogrodzie ma mnóstwo zalet. Podpowiadamy, dlaczego warto założyć oczko wodne. Poznaj nie tylko zalety, lecz także kilka porad dotyczących elementów, które warto zastosować w zbiorniku.

Nietuzinkowy element aranżacji ogrodu

Zbiorniki wodne to element, na który nie każdy się decyduje. Może to być wynik braku miejsca – czasem trzeba po prostu zdecydować, co przyda się bardziej i wybrać między kącikiem do relaksu, a do uprawy warzyw lub przeznaczonym na plac zabaw dla dzieci. Ograniczona ilość miejsca nie jest jednak problemem na każdej posesji. Jeśli więc masz taką możliwość, zdecyduj się na oczko wodne, które stanie się jedynym w swoim rodzaju elementem dekoracyjnym przestrzeni. Zbiornik pasuje zarówno do eleganckich, jak i nowoczesnych ogrodów. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny będą go porastać oraz jak zaaranżujesz przestrzeń wokół zbiornika.

Oczko wodne efektowną ozdobą

Oczko wodne doskonale prezentuje się w ciągu dnia, kiedy przestrzeń przy nim staje się świetnym miejscem do relaksu czy obserwowania jego mieszkańców. Zbiornik może być doskonale widoczny również wieczorem i zdobić posesję, gdy zajdzie słońce. Wystarczy, że zdecydujesz się na odpowiednie oświetlenie oczka wodnego. Jakie wybrać? To już zależy od tego, co chcesz wyeksponować. Być może pragniesz pochwalić się przejrzystą wodą w zbiorniku – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się oświetlenie dna. Możesz też zdecydować się na podkreślenie oświetleniem brzegów. Lampy będą wytyczały kształt zbiornika. Możesz też podświetlić kaskadę lub półkę skalną z roślinami. Oświetlenie świetnie wpłynie na wygląd samego zbiornika i całego ogrodu, ale dodatkowo zwiększy też bezpieczeństwo poruszania się po posesji.

Miejsce, w którym się zrelaksujesz

Szum wody działa na wiele osób relaksująco. Kojący dźwięk uzyskasz, jeśli zdecydujesz się na montaż w oczku wodnym fontanny. Dzięki temu zyskasz nie tylko wyjątkowy dźwięk, lecz także efektowną ozdobę. Możesz dodatkowo zdecydować się na oświetlenie fontanny. W pobliżu oczka wodnego możesz umieścić siedzisko. Doskonale sprawdzi się ławka dopasowana stylistycznie do ogrodu.

Przy szumie drzew oraz dźwięku fontanny z pewnością zapomnisz o troskach dnia codziennego. Miło spędzisz tam czas szczególnie w upalne dni. Dzięki zbiornikowi wilgotność powietrza będzie większa, a to sprawi, że odczuwana przez ciebie temperatura stanie się niższa. Zastosowanie fontanny w oczku wodnym ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Woda się porusza, a przez to komary mniej chętnie ją wybierają.

Idealna przestrzeń do hodowania ryb

Oczko wodne – choć zazwyczaj nie jest zbyt duże – doskonale sprawdzi się w hodowli ryb. Wystarczy, żeby zbiornik miał chociaż 80 cm głębokości. Oczywiście jeszcze głębszy będzie lepszy. Obserwowanie mieszkańców zbiornika jest świetnym zajęciem zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. O co należy zadbać, jeśli chcesz cieszyć się widokiem pięknych ryb w przydomowym oczku wodnym? Jak zostało już wspomniane, ważna jest głębokość zbiornika. Dlaczego? W płytkiej sadzawce są niestabilne warunki – latem woda nagrzewa się błyskawicznie, natomiast zimą bardzo szybko zamarza, nawet do samego dna.

Woda, w której będą pływać ryby, musi mieć odpowiednią jakość. Warto sprawdzić pH wody oraz jej twardość. Zwróć też uwagę na karmienie. Pamiętaj, żeby nie przekarmiać mieszkańców oczka wodnego. To ważne dla ich zdrowia, jednak to tylko jeden z powodów, żeby uważać z ilością jedzenia. Jeśli pokarmu będzie zbyt dużo, opadnie ono na dno. To przyczyni się do zwiększenia zanieczyszczenia oczka wodnego oraz rozwoju glonów.

Zastanów się również, jakie gatunki mają zdobić i zamieszkiwać przydomowe oczko wodne. Pamiętaj, żeby kierować się nie tylko wyglądem, lecz także tym, jakie warunki jesteś w stanie zapewnić rybom. Jednym z polecanych gatunków jest różanka, która może czuć się dobrze nawet w nie za dużym zbiorniku. Rodzimym gatunkiem wartym uwagi jest słonecznica, która charakteryzuje się srebrzystym kolorem. Rybki mają około 8–10 cm długości, są żywotne, a przebywają przede wszystkim w strefie brzegowej, co ułatwia obserwowanie ich. Idealną rybą do oczka wodnego jest również karaś ozdobny.

Oczko wodne a roślinność

Oczko wodne jest niesamowitą ozdobą posesji nie tylko za sprawą wody czy ryb, lecz także roślinności. To miejsce idealne dla różnych gatunków, które mają stanowić nie tylko dekorację, lecz także tworzyć odpowiednie warunki dla mieszkańców zbiornika. Należy więc dobrać rośliny rosnące na różnych głębokościach, produkujące tlen oraz pływające, których zadaniem jest ograniczenie nadmiaru światła wnikającego do wody. Jedną z roślin często dekorujących zbiorniki wodne jest lilia wodna określana inaczej grzybieniem. Pływająca na tafli wody roślina jest niewątpliwą ozdobą, a dodatkowo ogranicza nadmiar światła wnikającego do wody, dzięki czemu zapobiega rozwojowi glonów.

Jeśli chcesz, żeby twoje oczko wodne zamieszkiwały ryby, potrzebujesz roślin natleniających wodę. Przykładem jest wywłócznik pełny, który jest rośliną zanurzoną, ale częściowo może wystawać ponad lustro wody. Roślina ta szybko się rozrasta. Możesz zdecydować się też na rogatka sztywnego, który jest pogromcą glonów oraz rośliną natleniającą. Ma tę zaletę, że staje się świetnym schronieniem dla narybku. To bardzo łatwa w uprawie roślina, którą po zakupie wystarczy umieścić w zbiorniku.

Przestrzeń wokół oczka jako dekoracja posesji

Warto zdecydować się na oczko wodne, ponieważ możesz w ciekawy sposób zagospodarować przestrzeń wokół niego. Zastanawiając się, czym obsadzić zbiornik, weź pod uwagę styl ogrodu. Masz mnóstwo roślin do wyboru, dlatego z łatwością uzyskasz ciekawą kompozycję, która będzie niepowtarzalna. Pamiętaj, że przy zbiorniku wodnym panuje wysoka wilgotność powietrza. Nie wszystkie rośliny będą więc dobrze radziły sobie w tym miejscu.

Jakie rośliny wybrać? Nasadzenie przy brzegu oczka wodnego możesz wykonać przy pomocy bergenii sercowatej, która jest łatwa w uprawie. Kwitnie ona na przełomie kwietnia i maja, a charakteryzuje się liliowymi kwiatostanami. Możesz zdecydować się również na liliowca rdzawego, który wyróżnia się okazałymi kwiatami w pomarańczowym kolorze. Zwróć też uwagę na tarczownicę tarczowatą. Jeśli szczególnie zależy Ci na mało wymagającej roślinie, zdecyduj się na trzykrotkę Andersona. Kwitnie od czerwca do września, a jej kwiaty mają fioletowy odcień.

Za sprawą oczka wodnego masz więc szansę hodować rośliny, które być może nie sprawdziłyby się w innej części twojej posesji.

Miejsce, które przyciągnie zwierzęta

Oczko wodne w ogrodzie z pewnością będzie często odwiedzane przez różne zwierzęta. Być może urocze ptaki potraktują je jako poidełko. Będą cieszyć cię częstymi odwiedzinami, a ich ćwierkanie w połączeniu z szumem wody sprzyja relaksowi. Jakich ptaków możesz się spodziewać? Być może do oczka przylecą wróble lub sikorki.

W okolicy zbiornika mogą pojawić się również jeże lub małe gryzonie. W okolicy twojej działki znajdują się inne zbiorniki wodne? Możesz spodziewać się odwiedzin żab. Być może w twoim ogrodzie pojawią się również niebywałej urody ważki. Oczko wodne ma więc tę zaletę, że pozwoli ci obserwować życie zwierząt, które wybrały właśnie twój zbiornik.

Powrót
29 04 2024
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce