Blog

Rybki akwariowe

Duch amazoński – opis gatunku i wymagania

Duch amazoński (znany również jako brazylijski) to ryba słodkowodna. Piękny czarny tułów z delikatnymi, jasnymi przebarwieniami i wyjątkowo rozstawione płetwy sprawiają, że ciężko pomylić ją z innymi. Co ciekawe, gatunek ten wykorzystuje zmysł elektrorecepcji. Chcesz wiedzieć więcej o duchu amazońskim? W takim razie zachęcamy do przeczytania tego artykułu.

Występowanie ducha amazońskiego

Gatunek, który tym razem opisujemy, naturalnie żyje w Ameryce Południowej. Jak sama nazwa wskazuje, zamieszkuje rwące wody dorzecza Amazonki. Znaleźć go można na przykład w Paranie czy Paragwaju, czasem także w peruwiańskich dopływach amazonki. Podczas pory deszczowej może się przemieszczać i osiedlać nawet na zalanych wodą terenach leśnych. To gatunek, który może być hodowany w akwariach, jednak wymaga to od akwarysty pewnego wysiłku, dlatego warto przyswoić sobie kilka informacji przed jego zakupem.

Duch amazoński – podstawowe informacje

Duchy amazońskie w naturalnych warunkach mogą osiągać nawet 50 centymetrów długości. To duże ryby, które w akwariach są nieco mniejsze – tułów ryby hodowlanej mierzy około 30 centymetrów, mimo wszystko to wciąż spora długość. Ryba duch ma specyficzną budowę: wydłużone ciało, bocznie spłaszczone i zwężające się z tyłu. Najczęściej duch amazoński ma kolor czarny, choć pojawiają się na jego ciele również jaskrawe przebarwienia – głównie białe, co wyjątkowo dobrze komponuje się z czernią tułowia. Co ciekawe, tuż za głową ducha amazońskiego znajduje się płetwa odbytowa i sam odbyt. Rybka ta ma jeszcze płetwę grzbietową, ale jest ona praktycznie niewidoczna. Bardzo trudno jest rozpoznać płeć ducha, jedyne dostrzegalne różnice mogą występować w budowie tułowia, bo samica zazwyczaj jest nieco szersza od samca. Duchy amazońskie nie mają łusek, dlatego są wrażliwe na lekarstwa, to pierwsza rzecz, o której musisz pamiętać hodując tę rybkę.

Pisaliśmy wcześniej, że duch amazoński ma zmysł elektrorecepcji. Oznacza to, że wytwarza on pole elektryczne, które pozwala nawigować podczas pływania, a także lokalizować pokarm. Na całym ciele ducha amazońskiego znajdziemy elektroreceptory odpowiadające za przechwytywanie sygnałów generowanych przez organizmy żywe, znajdujące się wokół ducha amazońskiego, ale i generowane przez własne narządy. Siłą rybki jest bez dwóch zdań fakt, że może zawczasu wykrywać zagrożenie, a to świetnie przydaje się w naturalnym środowisku, bo w Amazonce można spotkać szereg dużo większych drapieżnych rybek.

Jak karmić rybę ducha?

Duch amazoński to ryba drapieżna, dlatego też suchy pokarm nie będzie dla niego najlepszą opcją. Polecamy tutaj przede wszystkim żywe larwy owadów oraz inne drobne bezkręgowce. W naturalnym środowisku prowadzi nocny tryb życia. W akwarium jednak nie musi to tak wyglądać, wszystko zależy od tego, jak się zaaklimatyzuje. Nie jest więc wymagane jedynie nocne karmienie, za dnia rybka także będzie szukała pokarmu.

Warunki do życia dla ducha amazońskiego

Co z akwarium? Powiedzieliśmy już sobie, że duch amazoński to duża ryba, której długość sięga 30 centymetrów, dlatego sam zbiornik powinien być przestronny i mieć minimum 140 centymetrów długości. Nie będzie więc nadawał się do wszystkich pomieszczeń, szczególnie tych mniejszych. Akwarium musi mieć co najmniej 350 litrów pojemności. To oczywiście nie wszystko. W jego wyposażeniu powinny znaleźć się liczne kryjówki, na przykład stworzone z kamieni, korzeni, rurek glinianych czy PCV, a także gałęzi. Duchy amazońskie uwielbiają zacienione miejsca, gdzie mogą się schować lub zrelaksować Co za tym idzie, preferują raczej słabe oświetlenie, a często wręcz wcale go nie potrzebują. Woda powinna mieć temperaturę od 23 do 28 stopni, z kolei 6-8 pH. Twardość najlepiej w przedziale 5-19 stopni dGH.

Podczas hodowli ducha amazońskiego koniecznie wybierz wydajny filtr, sama woda powinna być wymieniana na świeżą przynajmniej raz w tygodniu. Usuwaj wtedy około 30/50% poprzedniej. . Dobrym wyborem okaże się lampa UV, warto zminimalizować ryzyko choroby, aby nie było konieczne wdrożenie leczenia, na co, jak już wspominaliśmy, ten gatunek jest bardzo wrażliwy. . Jeśli masz taką możliwość, stwórz silny prąd, te rybki to uwielbiają!

Tak naprawdę duch amazoński może być łączony ze wszystkimi spokojnymi gatunkami ryb o długości powyżej 8-10cm. Dlatego w akwariach często występuje, z takimi okazami jak skalar, gurami, ławicowy bystrzyk pereza (podrośnięty). Mniejsze ryby prędzej czy później zostaną zjedzone. Chcemy dodać, że łączenie ducha z innymi rybkami może się odbyć tylko i wyłącznie w dużym akwarium. Najlepiej, jeśli zbiornik będzie miał pojemność około 300 litrów wzwyż.

Duch amazoński żyje przy dnie, tam też żeruje, jest jajorodną rybką z rodziny Apteronotidae. Pierwszy raz została opisana przez Linnaeusa w 1766 roku. To bardzo duży gatunek, który może przeżyć nawet do 15 lat. Warto na niego postawić, ale tylko jeśli masz na to odpowiednie warunki

Rozmnażanie gatunku – co warto o tym wiedzieć?

Rozmnażanie gatunku w warunkach domowych jest praktycznie niemożliwe. Konieczne są do tego specjalne hormony, których nie kupisz jako zwykły hodowca tej rybki. Ryby są natomiast rozmnażane na farmach w Azji. Jeśli więc planujesz więcej niż jednego osobnika, zakup od razu kilka lub poczekaj nieco, aby sprawdzić, jak w praktyce wygląda hodowla ducha.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce