Blog

Rybki akwariowe

Glonojad (zbrojnik) – opis gatunku i podstawowe porady hodowli

 

Zbrojnik pospolity, inaczej glonojad, to jedna z topowych rybek w akwarystyce – w literaturze jest często mylona ze zbrojnikiem niebieskim. Co ciekawe, znany nam dzisiaj zbrojnik, którego możemy kupić w dowolnym sklepie zoologicznym, to mieszaniec. Ta ryba, która naturalnie występuje w słodkowodnych rzekach Ameryki Południowej, prawdopodobnie najbliżej jest spokrewniona z gatunkiem Ancistrus Cirrhosus. Są to ryby, które dosyć łatwo się rozmnażają i mają spore możliwości krzyżowania z licznymi gatunkami – dlatego pamiętaj, żeby glonojada kupować ze sprawdzonych miejsc. Część osobników jest naprawdę trudna w rozpoznaniu. Kupując z niepewnego źródła, możesz dostać niesprawdzoną i niestabilną krzyżówkę, która cierpi na wiele chorób genetycznych.

Występowanie i charakterystyka zbrojnika

Jak już wcześniej wspomniano, zbrojnik z rodziny Ancistrus pochodzi z dorzeczy rzeki Amazonki. Co ciekawe, w porze deszczowej ryba jest również spotykana na zalewowych obszarach deszczowych. Przeważna część osobników znajdujących się na rynku to okazy hodowlane – często z wielkich farm rybnych.

A po czym poznasz, że masz do czynienia ze poczciwym glonojadem? W zależności od genów ryba ma różnorodne ubarwienie. To okazy o długości 13 centymetrów, które można spotkać zarówno w konfiguracji jasnobrunatnej, jak i całkiem czarne osobniki z drobnymi białymi plamkami. Ten gatunek wodny charakteryzuje się spłaszczonym brzuchem, szeroką głową, wypukłym grzbietem i parą płetw grzbietowych. Dwie szerokie płetwy piersiowe to spore ułatwienie dla zbrojnika, który lubi poruszać się po dnie zbiornika wodnego. A skąd określenie glonojad? To zasługa jego ciekawego zachowania – przy pomocy przyssawki znajdującej się w otworze gębowym ryba przyczepia się do powierzchni twardej i podbiera glony. Zbrojniki charakteryzują się łagodnym usposobieniem. Dzięki temu są idealnym wyborem dla początkujących akwarystów.

Jak i czym karmić glonojada?

A co takiego lubi jadać zbrojnik? Jest to ryba roślinożerna. Jeżeli zdecydujesz się na zbrojnika pospolitego w swoim akwarium, to musisz zadbać o odpowiednie składniki roślinne dla rybki. Większość akwarystów stosuje zasadę: codziennie pokarm suchy z dodatkiem spiruliny lub tabletki opadające na dno – ryba przez większość dnia spędza tam czas. Jednak suchy pokarm warto uzupełniać roślinnymi dodatkami, które będą sprzyjać Twojej rybie. W przypadku warzyw masz naprawdę spory wybór:

 • ogórek,
 • posiekana sałata,
 • groszek,
 • szpinak,
 • kabaczek,
 • cukinia,
 • melon,
 • dynia,
 • kalafior,
 • brokuł.

Jest to całkiem spore menu warzywne, którym nie pogardziłby nawet człowiek. Co więcej, raz na tydzień zbrojnikowi można podać pokarm zwierzęcy. Może to być:

 • mrożony wodzień,
 • plankton,
 • kryle,
 • żywa ochotka.

I tu podzielę się ciekawostką, że nazwa „glonojad” jest odrobinę przesadzona. Faktycznie ryba upodobała sobie ten rodzaj posiłku, ale chętniej jada go w młodym wieku. Im starszy osobnik, tym staje się bardziej leniwy i nie w głowie mu przyczepianie się do szyby akwarium w poszukiwaniu glonów. Z pewnością starsze glonojady nie zainteresują się glonami nitkowatymi ani pędzelkowatymi.

Jak zaaranżować akwarium dla glonojada?

Jeżeli zdecydujesz się na parkę glonojadów, to pomyśl o dobrym akwarium o długości 60 centymetrów. Wysokość jest bez znaczenia, ponieważ jest to ryba, która upodobała sobie dno zbiorników wodnych – głównie tam żeruje oraz spędza całe dnie. Z racji tego, że jest to zwierzę nocne, warto zastanowić się nad ciemnym podłożem żwirowym lub piaszczystym. Nie polecamy zbyt małego akwarium, gdyż taki wybór powoduje deformację narządów wewnętrznych, ciężkie choroby, a w konsekwencji zgon ryby.

Przy aranżacji nowego domu dla zbrojnika należy pamiętać o dobrych kryjówkach. Dzięki temu ryba będzie mogła się w nich bezpiecznie schować oraz rozmnażać. Do budowania schronienia dla glonojadów sprawdzi się wiele rzeczy:

 • korzenie bagienne,
 • łupiny kokosowe,
 • stosy kamienne,
 • ceramiczne doniczki,
 • specjalne groty dostępne w sklepach zoologicznych.

Niestety ryba produkuje sporą ilość zanieczyszczeń i bez dobrej filtracji się nie obejdzie. W ciągu dnia intensywność światła nie jest taka istotna, jednak warto dla tego zwierzęcia wodnego przyciemnić pewną część akwarium. Każdy z glonojadów preferuje wodę kwaśną lub lekko alkaliczną – pH na poziomie 6,5-7,5.

Rozmnażanie glonojadów w hodowli

W przypadku zbrojników o rozmnażanie jest naprawdę łatwo. Wystarczy tylko zapewnić odpowiednie warunki w zbiorniku – do rozmnażania dochodzi nawet bez wiedzy hodowców. Zresztą świadczą o tym niskie ceny oraz ogromna powszechność glonojadów w sklepach zoologicznych. Większość hodowców jednak poleca rozmnażanie w osobnym specjalnym akwarium – zwanym tarliskiem lub haremem. Wystarczy w nim umieścić jednego samca i dwie lub trzy samiczki.

Ryby te na tarło upodobały sobie ciemne groty, gdzie samica składa nawet do 100 jajek w formie kulistej. Ikra jest wielkości 2,5-3 milimetrów i co ciekawe, w jednym gnieździe mogą się znajdować jaja różnych samic. Tuż po udanym tarle następuje przeganianie samicy i dalej to samiec sprawuje samodzielną opiekę nad gniazdem. W sklepach są ogólnodostępne specjalne tubki ceramiczne do rozmnażania glonojadów. Możesz zamiennie także stosować: niewielkie doniczki, łupiny kokosa lub zwykłe rurki z PCV.

Należy pamiętać, że wylęg zależy od temperatury. Wylęganie może nastąpić po 4-7 dniach, a już po 3 dniach larwy uczą się samodzielnego pływania. O nowy narybek trzeba dobrze dbać. Pilnuj stabilnych parametrów wody, a także zadbaj o obfite karmienie glonami i warzywami.

Czym się różni zbrojnik od innych zbrojników?

Czasem trudno jest odróżnić konkretny gatunek zbrojników. To stwierdzenie sprawdza się zwłaszcza w przypadku młodych okazów, które można rozróżnić po kropeczkach na grzbiecie i liczbie promieni u podstaw płetw grzbietowych. W naszym kraju możesz jeszcze spotkać znacznie rzadszą odmianę zbrojnika – Hypostomus Plecostomus. W przypadku tej odmiany mówimy o 8-10 promieniach u płetwy grzbietowej oraz brązowych plamach z boku ryby. Twój nowy glonojad jest wyposażony w 8 promieni z paroma genetycznymi wyjątkami oraz w wyraźne białe kropeczki na ciemno-szarym lub brązowym tle. Co ważne, obecne na naszym rynku Plecostomusy są znacznie większe od swoich bardziej powszechnych kuzynów, a także mają wydłużoną i bardziej wciętą płetwą ogonową.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce