Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Grubowarg syjamski – opis gatunku i wymagania

Słodkowodna ryba akwariowa Crossocheilus langei, czyli grubowarg syjamski, cieszy się zainteresowaniem wielu miłośników akwarystyki. Jego potoczna nazwa to kosiarka. Zawdzięcza ją pewnej unikalnej zdolności, o której piszemy poniżej. Chcesz znać więcej informacji o tym gatunku? A może poznać tajniki jego hodowli? W takim razie zachęcamy do lektury tego wpisu.

Naturalne środowisko kosiarki

Grubowarg syjamski zamieszkuje słodkie wody Azji – można go spotkać głównie na Borneo, w Malezji, południowej oraz zachodniej Tajlandii. Rybka ta żywi się glonami, również tymi pędzelkowatymi. To właśnie ta zdolność sprawia, że przez akwarystów rybka nazywana jest kosiarką lub zjadaczem glonów. Opisywana dziś ryba uwielbia wody płynące, dlatego też najczęściej znajdziemy ją w strumieniach i ich dopływach. Przebywa w wodzie z dnem żwirowo-kamienistym lub piaszczystym.

Co wyróżnia grubowarga syjamskiego?

Ryby kosiarki są szaro-brązowe. Od pyska, aż do płetwy ogonowej biegnie charakterystyczny, czarny, poziomy pasek. Płetwy grubowarga są najczęściej przezroczyste, choć spotyka się również osobniki z płetwami w kolorze mlecznym. W naturze grubowarg osiąga do 15 centymetrów – w akwarium nieco mniej. Żyje średnio 10 lat, Płeć grubowarga jest bardzo trudna do rozróżnienia. Dojrzałe samice są często grubsze od samców, ale nie jest to regułą.

Kosiarki to aktywne rybki, które naturalnie występują w ławicach. Hodowane w akwarium w małej grupie tj. liczącej mniej niż 6 osobników, mogą być płochliwe i podatne na zdominowanie przez inne gatunki ryb. Jest jeszcze jeden, bardziej prozaiczny powód przemawiający za hodowaniem grubowargów syjamskich w grupie: a mianowicie wyglądają w niej po prostu ciekawiej i efektywniej niż samotny osobnik. Decydując się na zakup stadka kosiarek miej na uwadze ważną rzecz: rybki te wysoko skaczą, najlepsze więc do ich hodowli będzie akwarium z wybrzuszoną ku górze pokrywą.

Co do usposobienia grubowargów to są to ryby nastawione pokojowo. Często ganiają za sobą, lecz nie należy odbierać tego jako agresji, ale zabawę. Zdarza się jednak, że kosiarki przejawiają terytorializm i mogą wtedy przeganiać inne rybki, zwłaszcza te mniejsze, nie zdarza się to jednak zbyt często. Kiedy odpoczywają, grubowargi podpierają swoje ciało na płetwach. Często odpoczywają na dnie akwarium lub liściach, stąd warto wyposażyć zbiornik w rośliny.

Dieta grubowarga syjamskiego

Grubowarg syjamski odżywia się głównie małymi organizmami, takimi jak robaki czy też owady. Tak jest jednak w naturalnym środowisku, a co z akwarium? Przede wszystkim musisz unikać karmienia grubowarga pokarmem wysokobiałkowym. Ten gatunek nie jest w stanie strawić niektórych składników, przez co długotrwała nadwyżka aminokwasów może doprowadzać do odkładania się tłuszczu, a czasem nawet do degeneracji narządów rybek. Podawaj więc raczej granulki, płatki, młode krewetki solankowe, możesz wykorzystać mrożonki lub robaki. Mikroźródła białka mięsożernego będą tutaj najlepszą opcją. Co ważne, grubowarg syjamski może być na diecie roślinnej, ale nie cały czas, jedynie od czasu do czasu. Warto wprowadzać etapowe karmienie roślinami na przykład jeden tydzień w miesiącu.

Jakie warunki powinny panować w akwarium?

Kosiarki dobrze czują się w dużych akwariach, których długość sięga ponad 120 centymetrów. Najważniejsze, abyś stworzył im warunki do życia, takie jak mają w naturalnym środowisku. Wtedy mogą żyć nawet do 8 lat, oczywiście przy odpowiedniej pielęgnacji. Rybki te cenią sobie podłoże żwirowe lub kamieniste. Udekoruj akwarium korzeniami i małymi roślinkami. Dobrym wyborem będzie Bolbitis, który rośnie przytwierdzony do wcześniej wspomnianych dekoracji, takich jak korzenie.

Grubowargi syjamskie dobrze czują się w akwariach z wodą o silnym prądzie. Są to ryby wyjątkowo wrażliwe na niedotlenienie, co musisz wziąć pod uwagę, dobierając filtr. Sprawdzaj także często zawartość azotanów w zbiorniku, która powinna stale utrzymywać się na wysokim poziomie. Wodę często podmieniaj na świeżą, a akwarium mocno naświetlaj, umożliwi to porost glonom, uwielbianym przez kosiarki. Najlepszymi sąsiadami grubowargów są łagodne gatunki rybek akwariowych takie jak Botia rostrata. Na koniec musimy Cię zasmucić, rozmnażanie kosiarek w warunkach domowych nie jest możliwe.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Towarzystwo dla bojownika – jakie ryby dobrać do Betty?
07 05 2024

Akwarystyka – od czego zacząć? Poradnik dla początkujących!
07 07 2024

Jak wybrać substrat do akwarium – różnice, porównanie, wady i zalety
07 06 2024

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce