Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Kardynałek chiński – opis gatunku i wymagania

Niewielką, ale jakże popularną rybą z rodziny karpiowatych jest kardynałek chiński. To gatunek chętnie wybierany przez hodowców między innymi dlatego, że rybka ta może żyć w niewielkich akwariach. W poniższym wpisie przedstawiamy więcej informacji na jej temat.

Charakterystyka kardynałka chińskiego

Kardynałek chiński pochodzi oczywiście z Azji. Zamieszkuje rzeki w Chinach i częściowo również w Wietnamie. Gatunek ten osiąga do 4 centymetrów długości. Cechę charakterystyczną kardynałka stanowi jasnozłoty pas biegnący wzdłuż tułowia mniej więcej od jego połowy, aż do płetwy ogonowej. Od oka do połowy tułowia pozostaje on nieco mniej widoczny, w niektórych okazach nawet niezauważalny. Co ważne, ubarwienie płetw kardynałka chińskiego jest zmienne, wszystko zależy od konkretnego okazu, co sprawia, że to rybki wyjątkowe. Kardynałek chiński występuje w formach hodowlanych, znajdziesz więc okazy złote, albinosy, wersje długopłetwe czy intensywnie czerwone. Samce są nieco smuklejsze od samic, jednocześnie ich ubarwienie jest bardziej jaskrawe.

Gatunek ten jest niezwykle łagodny, najczęściej pływa w ławicach, dlatego zaleca się umieszczenie ich w akwarium w grupach liczących około 10 osobników. Ich liczba ma duże znaczenie, bo życie w stadzie d sprawia, że kardynałek jest mniej płochliwy efektowniej wygląda na tle swoich „braci i sióstr” i jednocześnie naturalnie się zachowuje. Chcemy zaznaczyć, że kardynałki chińskie bywają błędnie uznawane za wietnamskie. Różnica w ich budowie jest jednak znacząca, przede wszystkim chińskie są większe, mają ciemniejszy i jednocześnie znacznie cieńszy pas na tułowiu. Ponadto płetwa grzbietowa w wersji wietnamskiej jest zabarwiona na żółto, w chińskiej z kolei na czerwono.

Odżywianie i karmienie kardynałka

W naturze kardynałek nie ma problemów z poszukiwaniem pożywienia. Przede wszystkim żywi się pokarmami pochodzenia zwierzęcego, dlatego też najczęściej sięga po małe insekty, larwy owadów czy też zooplankton. W akwarium jednak nie trzeba dokarmiać tego gatunku tylko i wyłącznie żywym pokarmem – ic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z suchego. Warto jednak uzupełniać go pokarmem żywym lub ewentualnie mrożonym. Pamiętaj jednak o tym, aby było to mocno rozdrobnione jedzenie – kardynałek chiński jest stosunkowo niewielką rybą. Warto mieć na uwadze, że jeślikolor rybek staje się mniej intensywny, a ich ruchliwość jest znikoma, możliwe, że pokarm, jaki im podajesz, nie jest wystarczająco jakościowy i należy go zmienić.

Warunki akwariowe dla kardynałka chińskiego

Co z akwarium dla kardynałka chińskiego? Przede wszystkim musi być dobrze filtrowane. To tak naprawdę jeden z najważniejszych warunków, jeśli na poważnie myślisz o hodowli tego gatunku. Dobrze także, jeśli jest to zbiornik stosunkowo długi, mierzący 60 centymetrów długości i 30 centymetrów szerokości. Mimo że są to małe rybki, to jednak uwielbiają żyć w grupach, miejsca muszą więc mieć więcej. Zdecyduj się na ciemne podłoże i bujną roślinność, bo na takim tle kardynałki prezentują się doskonale. Możesz wykorzystać rośliny pływające, gałęzie i suche liście oraz korzenie. Im bardziej naturalne środowisko, tym lepiej dla tego gatunku. Kardynałki cenią sobie niską temperaturę wody, która nie przekracza 22 stopni Celsjusza. Jej najniższa wartość z kolei nie może wynieść mniej niż 16 stopni Celsjusza. Ta ryba z Chin lubi towarzystwo gatunków o podobnych wymaganiach środowiskowych. Doskonale czuje się w połączeniu z brzanką różową, brzanką zieloną, ale również z danio pręgowanym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć kardynałka chińskiego z wielkopłetwem wspaniałym.

Jak rozmnaża się kardynałek? Sprawdzamy!

Co z rozmnażaniem tego gatunku? Tak jak wiele innych okazów karpiowatych, kardynałki rozrzucają ikrę i na tym kończy się ich opieką nad potomstwem. Co ciekawe, często dochodzi do rozmnażania bez ingerencji hodowcy, co z jednej strony wiele ułatwia, a z drugiej uniemożliwia pełną kontrolę nad rybkami. Co jeśli hodowca zdecyduje się na sztuczne doprowadzenie do tarła i zwiększenie ilości narybku? Do tego celu potrzebne jest osobne akwarium tarliskowe, siatka z drobnymi oczkami, na której dorosłe osobniki umieszczą ikrę oraz sztuczna trawa lub szklane kule u podłoża. Postaw na lekko kwaśną wodę w temperaturze około 22 stopni Celsjusza. Do filtracji użyj kostki napowietrzającej, ewentualnie filtra gąbkowego. Obficie nakarm parkę lub więcej osobników w stosunku płci 1:1, a następnie czekaj. Po 2-3 dniach wyłów dorosłe. Wylęg nastąpi po około 54 godzinach. Poczekaj kolejne kilka dni, a młode zaczną swobodnie pływać. Podawaj im wtedy mikro pokarm. Kardynałek chiński to gatunek niewymagający w kwestii rozmnażania.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce