Blog

Rybki akwariowe

Mieczyk hellera – opis gatunku i podstawy hodowli

Xiphophorus hellerii

Xiphophorus hellerii

Xiphophorus hellerii to słodkowodna ryba piękniczkowata znana jako mieczyk hellera. Jest jedną z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych rybek akwariowych. Co ciekawe, wykorzystuje się ją także w medycynie i badaniach. Poznaj więcej informacji na temat tego gatunku.

Charakterystyka, usposobienie i występowanie mieczyka hellera

Mieczyk hellera występuje na terenach Ameryki Środkowej, głównie w rzekach i strumieniach gwatemalskich, honduraskich oraz meksykańskich. Żyje w stadach, jest ruchliwy i żywotny. Osiąga do 12 centymetrów długości. Co ważne, w prosty sposób można odróżnić samca od samicy. Ten pierwszy ma płetwę ogonową o mieczowatym, wydłużonym kształcie i gonopodium, dzięki któremu zapładnia wewnętrznie.Samice mieczyka są większe, bardziej zaokrąglone i nie mają tak długich płetw ogonowych. Należy zaznaczyć, że samce bywają czasem agresywne, więc trzymanie ich w większej liczbie może doprowadzić do niemałych kłopotów. Ryba mieczyk hellera występuje w ogromnej liczbie odmian, dzięki czemu masz do wyboru naprawdę wyjątkowe okazy od pomarańczowych, przez czarne i czerwone. Polecamy Ci także mieczyki berlińskie, wagtail oraz kohaku. Pierwszy raz mieczyki hellera opisał Heckel w 1848 roku, Ryby te wywodzą się z rodziny piękniczkowatych. Żyją do czterech lat, uwielbiają glony, ale i pokarm mrożony, roślinny, suchy, a nawet żywy. Rozmnażają się żyworodnie.

Jak karmić i czym odżywia się mieczyk hellera?

Przechodząc do samego karmienia i odżywiania mieczyka hellera, warto zauważyć, że w tej kwestii ryba nie jest wybredna. Możesz dokarmiać ją pokarmem suchym albo żywym, co przyjmie bardzo chętnie. Uwielbia glony, dzięki czemu będzie jedną z tych rybek, które pomogą w zachowaniu akwarium w czystości. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaoferował też pokarm roślinny. Ponadto tutaj wspomnieć o tym, że jest to ryba uwielbiająca polować na larwy komarów. Jej przysmaki to także ochotka, wodzień, . dafnia i narybek.

Warto też wiedzieć, że mieczyk hellera może być dokarmiany mrożonkami. Dzięki temu przechowywanie, dozowanie pokarmu może być łatwiejsze i przyjemniejsze dla samego hodowcy. Gdy decydujesz się na mrożonki dla mieczyków, wybierz dżdżownice. Najlepiej, jeśli będą drobno posiekane, co ułatwi ich przełykanie. Jak widzisz, nie ma większych wymagań, co do odżywiania tej ryby. To może sprawić, że zdecydujesz się na mieczyki hellera podczas swojej pierwszej przygody z akwarium, w którym znajdą się żywe stworzenia.

Warunki w akwarium dla tego gatunku

Akwarium powinno być dosyć dobrze oświetlone, to jeden z głównych warunków hodowli mieczyka hellera. Warto także zaznaczyć, że niewielka grupa tych rybek powinna żyć w zbiorniku o pojemności około 100 litrów. Długość takiego akwarium musi mieć minimum 80 centymetrów. Wynika to z faktu, że w mniejszych zbiornikach karłowacieją, co przekłada się na rozmaite choroby, a nawet śmierć rybek. Na jedną samicę przypadają dwa do trzech samców. Te wyznaczają swoje rewiry. Koniecznie obsadź akwarium roślinami wzdłuż ściany tylnej i bocznych. To będzie także schronienie dla samic, a z kolei brak dodatkowej roślinności na środku akwarium pozwoli rybkom swobodnie pływać. Jeśli chcesz trzymać mieczyki hellera z innymi rybkami, pamiętaj o tym, aby tamte miały podobne wymagania środowiskowe. Najchętniej wybieraną propozycją na łączenie gatunków z mieczykami jest pielęgnica lub inne jajożyworodne karpieńcokształtne okazy. Jak widzisz, najważniejszy jest zbiornik, jego pojemność i długość. Zanim więc zaczniesz myśleć o mieczykach, stwórz akwarium, jakiego potrzebują.

Rozmnażanie mieczyków – jak to wygląda?

Rozmnażanie mieczyków nie powinno sprawić Ci najmniejszych kłopotów, choć trzeba pamiętać o kilku czynnikach, które przyczynią się do jego skuteczności. Przede wszystkim sama hodowla wymaga czasu i cierpliwości hodowcy. Samice tego gatunku nie składają ikry, a rodzą ukształtowane młode, które już od pierwszych chwil są zdolne do samodzielnej egzystencji. Do rozmnażania mieczyków potrzebnych jest kilka podstawowych czynników dotyczących na przykład samej wody. Ta powinna mieć temperaturę około 26 stopni Celsjusza.

Jak na początku pisaliśmy, samiec ma gonopodium i to z jego pomocą zapładnia samicę. Zanim dojdzie do porodu, umieść samicę w kotniku, będzie to około 4 tygodnie po zapłodnieniu. Pamiętaj, że duża samica może wydać na świat nawet do 250 młodych. Nie martw się jednak, ich hodowla nie będzie zbytnio różnić się od opiekowania się dorosłymi osobnikami. Najważniejsze jest ich dokarmianie. Stosuj te same zasady co przypadku dojrzałych mieczników, pamiętaj jednak o mocniejszym rozdrobnieniu pokarmu. Woda w akwarium z młodymi okazami powinna mieć też skuteczną filtrację i być odpowiednio napowietrzona. Mamy nadzieję, że te informacje pozwolą Ci się przygotować i dobrze opiekować miecznikami hellera.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce