Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Molinezje – opis gatunku i podstawowe porady hodowli

To jedna z najchętniej hodowanych ryb akwariowych – polecana praktycznie przez wszystkich zawodowych akwarystów oraz hodowców ryb. To nie tylko niezwykle towarzyskie stworzenie, ale także olśniewająco wyglądająca ryba, którą z wielką łatwością się pielęgnuje. Sprawdź już teraz, o jaki pokarm powinieneś zadbać, jakie parametry musi spełniać woda, a także jak wygląda rozmnażanie molinezji. W tym tekście znajdziesz garść ciekawych informacji oraz wskazówek, które pomogą Ci w utrzymaniu ryb z gatunku molinezja w Twoim akwarium. Ta popularna ryba akwariowa to świetny wybór. Będziesz pod wielkim wrażeniem łatwości opieki nad rybą oraz pięknym wyglądem tego gatunku.

Molinezja – charakter ryby i rodzaje ryb

Czy wiesz, że molinezje są blisko spokrewnione z gupikami? Należą one do tego samego rodzaju, czyli Poecilia. Niezależnie od gatunku na jaki się zdecydujesz, te stworzenia występują w różnych rozmiarach – wszystkie prezentują się tak samo pięknie. Przykładowo molinezja ostrousta to osobnik o średniej długości 6-10 centymetrów – zdarzają się również znacznie większe samce. Wśród gatunków akwarystycznych obecnie możesz sprawić sobie ryby z rodzaju:

 • molinezja meksykańska,
 • molinezja ostrousta,
 • molinezja czarna księżycowa,
 • molinezja szerokopłetwa,
 • molinezja szerokokropkowana,
 • molinezja żaglopłetwa;

W sklepach zoologicznych znajdziesz gatunki w kolorach białym, żółtym i czerwonym. Jest to też rodzaj ryb, u którego z łatwością można odróżnić samca od samicy. Samce są nie tylko większe, ale także słabiej wybarwione. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że zostały wyposażone w zewnętrzny narząd kopulacyjny, tzw. gonopodium.

Jest to bardzo wytrzymały gatunek stworzeń wodnych, który nie wymaga zaawansowanej opieki ze strony akwarysty. Naturalnym środowiskiem dla molinezji jest Ameryka Południowa i Środkowa. Molinezję często można spotkać w wodach karaibskich. Spora różnorodność gatunków wynika z łatwego krzyżowania się molinezji nie tylko w hodowli, ale również w środowisku naturalnym. Ta bardzo ruchliwa i kolorowa ryba z pewnością szybko przypadnie Ci do gustu. Największa aktywność tego stworzenia przypada na dzień, ale gdy w nocy oświetlisz akwariowe molinezje, szybko się one wybudzą.

Bezpieczne hodowanie molinezji w akwarium

Przy wyborze akwarium dla molinezji pomyśl o dużym zbiorniku. To musi być środowisko nie tylko duże i przestronne, ale także z dużą ilością roślin i dobrze obsadzone. Pamiętaj o tym, aby nie przesadzać z ozdobami, bo ryba potrzebuje sporo miejsca dla siebie. Kiedy rybom brakuje miejsca, ławica potrafi być wobec siebie agresywna. Dlatego zalecane akwarium to minimum 60 litrów pojemności, choć duża część doświadczonych akwarystów woli mówić o wielkości 100 litrów.

Jeśli chodzi o warunki życia w zbiorniku, to molinezja charakteryzuje się nie tylko dużą aktywnością za dnia, ale także szybką przemianą materii. W konsekwencji zbiornik z ławicą molinezji nie obejdzie się bez wymiany wody raz na tydzień. Wypada również regularnie odmulać dno. Nie zapomnij także o prawidłowej filtracji wody. Mimo że jest to organizm łatwy w pielęgnacji, to jest on bardzo wrażliwy na zmianę jakości wody. Jest to ryba, którą powinno się hodować w małych grupach oraz przy parametrach:

 1. temperatura wody 23-28 stopni Celsjusza;
 2. twardość wody na poziomie 11-30;
 3. pH wody w zakresie 7,5-8,5.

Molinezja to gatunek ryb, który bardzo dobrze czuje się w dobrze napowietrzonych akwenach z gęstą roślinnością. Zastanów się nad zakupem roślin typu anubiasy. Są one uznawane przez akwarystów za niemal niezniszczalne i zagwarantują Twoim rybom wystarczająco dużo miejsca do ukrycia się. W przypadku większej hodowli warto pomyśleć o odpowiedniej proporcji samic do samców w zbiorniku wodnym. Na jednego samca powinno przypadać od 2 do 3 samic – dobrze o tym pamiętać, aby nie narażać molinezji na stresujące sytuacje. Zestresowane ryby negatywnie oddziałują na siebie i są bardzo agresywne dla całego otoczenia.

Co jadają ryby z gatunku molinezja?

Każdy hodowca musi się koniecznie dowiedzieć co nieco o ulubionych daniach mieszkańców swojego nowego akwarium. Ryba ma swoje wymagania, a źle dobrana dieta nie tylko odbija się na jej rozwoju. Powoduje nadmierny stres, przewlekłe choroby, a finalnym efektem może być zgon. Takie ryby jak molinezja gustują w pokarmie mieszanym. Oznacza to, że w diecie tych pięknych ryb powinieneś postawić nie tylko na składniki pochodzenia zwierzęcego, ale również roślinnego. Dobrze dobrane składniki oraz regularne karmienie, połączone z nieprzekarmianiem sprawi, że Twoje stado będzie się prezentować doskonale.

A za jakimi pysznościami przepadają molinezje? Są to:

 • spirulina,
 • plankton,
 • glony,
 • rzęsy wodne,
 • larwy komarów,
 • ochotki,
 • dafnie,
 • mrożone serca wołowe,
 • mrożony szpinak,
 • suchy pokarm w płatkach, tabletkach oraz granulkach.

Pamiętaj o regularnym karmieniu swojej ławicy. Idealnie jest robić to dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Tylko pamiętaj, żeby nie przekarmiać molinezji, która może przytyć, a resztki jedzenie mogą przyśpieszać procesy gnilne w akwarium.

Jak rozmnażać molinezję w ramach hodowli?

Chciałbyś zostać zawodowym hodowcą rybek i zdecydowałeś się na molinezję? W takim wypadku wybrałeś stosunkowo nieuciążliwy gatunek, któremu o ciążę nie jest trudno. Bardzo szybko możesz spodziewać się zarybienia, które powinno wystąpić za 5 tygodni – tyle trwa ciąża samiczki. Ryby mogą się rozmnażać nawet w domowych warunkach. Dlatego zadbaj o odpowiednie warunki oraz kontroluj jakość wody. Zapłodnienie przez samca odbywa się za pomocą specjalnego, zewnętrznego organu, zwanego gonopodium. Do zapłodnienia może dojść nie tylko w kotniku, czyli osobnym akwarium rozrodczym, ale również w zbiorczym akwarium – pilnuj wtedy temperatury wody, która powinna sięgać powyżej 26 stopni Celsjusza.

Po czym poznasz, że samica molinezji jest w ciąży? Na samym początku po wyraźnej plamce w okolicach odbytu oraz trochę większym brzuchu. Przed porodem brzuch będzie nabrzmiały. W momencie porodu narybek wychodzi z matki już w pełni ukształtowany. Ważne, żebyś szybko odłowił ikrę – ten gatunek ryb ma niewielkie skłonności do kanibalizmu. Małe rybki tuż po porodzie powinny być karmione rozdrobnionym pokarmem i trzeba to robić codziennie. Gdy zdecydujesz się na kotnik, to powinien być to pojemnik o minimalnej pojemności 40 litrów. Przy naprawdę dobrze zachowanych warunkach możesz się spodziewać nawet do 100 nowych małych rybek.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce