Blog

Rybki akwariowe

Neonki — przegląd gatunku

Ryby neonki to bez dwóch zdań jedne z najpopularniejszych gatunków wybieranych do akwariów słodkowodnych, razem z takimi gatunkami jak gupiki, zbrojniki czy mieczyki. Świetnie sprawdzają się u osób początkujących, nie są bardzo wymagającym gatunkiem, a pięknie się prezentują. Jakie dokładnie mają wymagania? Co warto o nich wiedzieć przed zakupem?

Neonki – gatunki, rodzaje, występowanie

Neon Innesa, bo tak brzmi pełna nazwa tego gatunku, w naturalnym środowisku żyje w wodach Ameryki Południowej. Najczęściej jest spotykana w Brazylii, Peru i Kolumbii w strumieniach i rzekach. Charakterystycznym znakiem neonek jest ich gruby, błękitny pasek przechodzący przez całą długość ich ciała. W przypadku samców długość ta wynosi około 2,5 centymetra, samice są nieco dłuższe i osiągają 3 centymetry. Kolejnym znakiem rozpoznawczym neonek jest czerwony pasek (znajdujący się pod niebieskim) biegnący zazwyczaj od połowy tułowia do płetwy ogonowej. Mocniej wybarwione są neonki czerwone, u nich ten dolny pas biegnie przez całą długość ciała.

To jednak nie koniec podgatunków Neon Innesa – występują także zielone i diamentowe. Te pierwsze mają długi i gruby zielono-niebieski pasek natomiast neonki diamentowe mają srebrzyste ciało z czerwonym paskiem w dolnej, brzusznej części ciała. Niebieski również tutaj występuje, ale znajduje się tylko w okolicach oskrzeli. Co ciekawe, neonki gdy odpoczywają, stają się bardzo blade. To bardzo popularny gatunek, a ich cena za sztukę nie jest wygórowana, co z pewnością spełni oczekiwania osób z ograniczonym budżetem. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup neonek, sprawdź, jakie mają wymagania i o czym powinieneś pamiętać podczas ich hodowli. O wszystkim napisaliśmy poniżej.

Wymagania gatunku Neon Innesa

Neon Innesa to gatunek ławicowy i bardzo towarzyski, zakup pojedynczych sztuk mija się więc z celem i jest skazany na porażkę. Dlatego polecamy kupić przynajmniej kilka osobników, najlepiej około 10 sztuk. Tak naprawdę im więcej, tym lepiej, ale pamiętaj jednocześnie o tym, że wiele zależy od pojemności i wielkości akwarium. Niewielkie stado neonek potrzebuje zbiornika o długości minimum 80 centymetrów. Co ważne, nie ma problemów z łączeniem neonek z innymi gatunkami, muszą one być równie spokojne i nieagresywne oraz mieć takie same wymagania siedliskowe.

Neonki lubią roślinność, szczególnie wysoką i zieloną, ale tylko w głębi akwarium. Front, czyli pierwszy plan, pozostaw pusty, bo ten gatunek jest dosyć ruchliwy. Nie zapomnij o piaszczystym podłożu, to jedna z niewielu zasad hodowli neonek. Kolejną są liczne korzenie i kamienie z kryjówkami – neonki uwielbiają się tam chować. Gatunek ten lubi wodę o temperaturze od 21 do 28 stopni Celsjusza, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś postawił na neonki również w akwarium zimnowodnym. Jak u większości rybek wahania temperatury nie wchodzą w grę, , zatem pamiętaj o podmianie wody, jednak nigdy nie wymieniaj jej całej. Hodowla neonek opiera się na częstej wymianie wody (7-10 dni) o dobrym napowietrzeniu. Rybki te nie lubią mocnego oświetlenia, ale bardzo łatwo osiągnąć mniejsze naświetlenie z pomocą roślin pływających. To wszystkie wymagania, o jakich musisz pamiętać przy hodowli tych rybek.

Sprawdź, jak rozmnażać neonki?

Masz kilka neonek i chciałbyś mieć więcej? Kupno to jedna z opcji, wydawać by się mogło najlepsza. Możesz jednak je również rozmnożyć, choć nie będzie to proste. Największe szanse na rozród daje tradycyjna Neon Innesa. Pierwsze, co musisz zrobić, to przenieść rybki do zacienionego akwarium tarliskowego. Pamiętaj o odpowiednim dobraniu płci, co może nie być takie proste, bo w przypadku tego gatunku dymorfizm nie jest mocno zaznaczony. Jedyna różnica pomiędzy samcem a samicą jest taka, że samice są grubsze, samce z kolei mocniej ubarwione. Jeśli masz więcej niż dwie neonki najłatwiej odszukać te mocno wyróżniające się na tle innych właśnie objętością ciała i ubarwieniem. Wtedy będziesz miał pewność co do płci.

Tarliskowe akwarium musisz odpowiednio przygotować, najlepsza będzie gęsta roślinność o drobnych listkach i mech. Gdy zobaczysz jajeczka, pamiętaj, aby szybko odseparować dorosłe osobniki, ponieważ mogą zjadać ikrę. Narybek wylęgnie się po około 24-36 godzinach, a po kilku dniach malutkie neonki zaczną pływać. Nie zapomnij o tym, że przez około 2 tygodnie małe rybki powinny być karmione specjalistycznym pokarmem dla narybku. Występuje on najczęściej w formie proszku lub płynu. Nie zapomnij o mocnym zacienieniu akwarium tarliskowego, bo ikra oraz sam narybek są wrażliwe na światło. To wszystko, co musisz wiedzieć o rozmnażaniu, a teraz do dzieła!

O czym pamiętać podczas karmienia neonek?

Pokarm dla neonek powinien być przede wszystkim zbilansowany i obejmować produkty pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego. Wszystko dlatego, że gatunek ten jest wszystkożerny, a jednocześnie stosunkowo wymagający pod względem składników odżywczych. Najlepiej stawiać na granulaty lub płatki, czasem warto włączyć do diety mrożone larwy, będzie to dobry wybór na przykład podczas okresu tarła. Czym neonki żywią się w środowisku naturalnym? Tak naprawdę wszystkim, bo zjedzą nawet owoce, które spadły do wody i zalegają na dnie. Neonki jedzą małe porcje kilka razy na dzień, musisz o tym pamiętać. Najlepiej karmić je trzy razy dziennie. Jeśli podajesz naprawdę małe porcje, zwiększ częstotliwość do pięciu razy. Co jakiś czas, najlepiej co kilka dni, wprowadzaj post, ogranicz wtedy karmienie, ale nie do zera.

Czy warto je kupić na początek?

Zastanawiasz się nad zakupem neonek? Będą to Twoje pierwsze rybki w pierwszym akwarium? To dobry pomysł, bo gatunek ten nie jest bardzo wymagający i może wybaczyć błędy początkujących, oczywiście nie te kardynalne. Zakres temperatur, w jakich żyją neonki, jest stosunkowo duży, karmić można je różnymi, ale zbilansowanymi pokarmami, a wodę wymieniać co tydzień – to nie jest trudne zadanie, szczególnie jeśli masz duży zapał!

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce