Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania

Piękna, maleńka razbora borneańska to najmniejszy gatunek z rodziny karpiowatych, aż trudno uwierzyć, że właśnie do niej się zalicza. Jednak wyjątkowo intensywne ubarwienie sprawia, że nie można pomylić jej z żadnym innym gatunkiem. Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? W takim razie zachęcamy do czytania!

Razbora borneańska w naturalnym środowisku

Razbora borneańska (z łac. Boraras brigittae) występuje w Azji. W środowisku naturalnym zamieszkuje wolno płynące rzeki i obszary bagienne południowo-zachodniego Borneo w Indonezji W akwarium razbora żyje w wodzie słodkiej. To gatunek bardzo dobrze czujący się w towarzystwie innych o podobnej wielkości. Idealnymi sąsiadami rybki będą zatem np. krewetki karłowate.

Jak karmić razborę borneańską?

W środowisku naturalnym razbory borneańskie cenią sobie małe organizmy żywe, najczęściej sięgają więc po owady oraz robaki, zdarza się jednak, że zapolują na skorupiaki. Chcemy jednak zaznaczyć, że nie przeszkadza im spożywanie zooplanktonu, jeśli w pobliżu nie ma bardziej sycącego posiłku, mimo wszystko pamiętaj o odpowiednim karmieniu tego gatunku. Czym więc karmić je w akwarium? Tutaj sprawa wygląda nieco inaczej, bo razbora może przyjmować rozdrobniony pokarm suchy, ale nie za często i na pewno nie jako jedyny składnik diety. Podawanie pożywienia mrożonego i żywego również jest wskazane. Najlepiej mieszać je z dobrej jakości mieszanką suchą. Zbilansowanie i urozmaicenie diety sprawi, że razbora będzie mieć bardziej intensywne ubarwienie, a to właśnie główna cecha, która wyróżnia ją na tle innych gatunków. Ponadto, dzięki temu będzie lepiej prezentować się w Twoim akwarium.

Razbora borneańska – najważniejsze informacje

Razbora brigittae to naprawdę niewielka rybka, która może osiągać do 2 centymetrów długości w przypadku samic. Samce są nieco krótsze, mniej więcej o 0,5 centymetra. Ciało tego gatunku ubarwione jest na czerwono, wyróżnia je ponadto niebieski pas, który ciągnie się przez cały tułów. Tak jak pisaliśmy, intensywność ubarwienia zależna jest jakości diety rybki, wiele więc zależy od Ciebie jako hodowcy. Musisz też wiedzieć, że wzory i sama intensywność barw może się nieco różnić w zależności od tego, z jakiej populacji pochodzi dany okaz.

Gatunek ten uwielbia życie w stadzie, dlatego przemyśl zakup przynajmniej 10 osobników na jeden zbiornik. To wpłynie na ruchliwość samców, które będą walczyć o względy samic. Jednak to nie wszystko, razbora żyje od 4 do 8 lat i co ciekawe, górną granicę osiąga właśnie w stadzie. Samotne osobniki prawdopodobnie przeżyją nie więcej niż 4 do 5 lat. Zwróć także uwagę na fakt, że to bardzo przyjazne rybki, które świetnie czują się w towarzystwie innych gatunków. Pamiętaj jednak o tym, że pozostałe muszą być zbliżonej wielkości do samej razbory borneańskiej.

Wymagania dotyczące zbiornika podstawowego, tarliskowego i rozmnażania Boraras brigittae

Razbora borneańska może być rozmnażana w warunkach akwariowych. Zacznijmy od tego, że nie wykazuje ona większej skłonności do opieki nad ikrą, którą rozrzuca, dlatego też czasem bez ingerencji hodowcy pojawiają się nowe rybki. Jednak każdy szanujący się akwarysta chce, aby narybek wystąpił w większej ilości i był od samego początku właściwie traktowany. To sprawia, że potrzebujesz drugiego zbiornika nazywanego tarliskowym. Najlepiej, jeśli będzie miał pojemność około 15 litrów, nie będzie to więc duży wydatek. Na dnie takiego akwarium połóż siatkę z drobnymi oczkami, wszystko po to, aby odizolować dorosłe osobniki od złożonej ikry, przyda się także mech. W akwarium tarliskowym temperatura wody powinna wynosić od 26 do 28 stopni Celsjusza, a odczyn pH między 5 a 6,5. Woda powinna być miękka (1-5 stopni dGH).

Zaopatrz drugi zbiornik w mały filtr gąbkowy, który na pewno nie zaszkodzi ikrze i później narybkowi. Wieczorem przełóż dwie pary razborek, aby do rana mogły się zaaklimatyzować z nowym otoczeniem i wodą o innych parametrach, niż w akwarium głównym. Samce będą rywalizowały między sobą, ale nie martw się, nie zrobią sobie krzywdy. Dorosła samica składa około 50 ziarenek ikry, a wylęg następuje po około 2 dniach od pojawienia się jajeczek. Kolejny dzień to karmienie mikro pokarmem przez hodowcę (może to być na przykład żel). Po kolejnym tygodniu życia Twoich nowych rybek wprowadź do ich diety mikropokarm żywy. Pamiętaj, aby nie podmieniać wody w akwarium tarliskowym przez około 2 tygodnie, młode rybki mogłyby doznać szoku. Później pozostaje już tylko przełożenie nowych osobników do głównego akwarium lub drugiego, specjalnie przygotowanego dla młodych razborek borneańskich.

Powrót
07 05 2023
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce