Aquael

Blog

Rybki akwariowe

Skalary – opis gatunku i podstawowe porady dotyczące hodowli

Skalar to tropikalne zwierzę, które urzeka barwą, urodą oraz zadziornym charakterem. Jest to ryba bardzo popularna wśród akwarystów oraz dostępna w większości sklepów zoologicznych. Jeżeli zdecydujesz się na taką rybę w swoim akwarium, to warto poznać jej wymagania, zakupić odpowiednie akwarium oraz stworzyć warunki do życia. Dzięki temu zwierzę będzie nie tylko długowieczne, ale także będzie się czuło jak w domu. Zachęcamy do dalszej lektury, gdzie dowiesz się wszystkiego na temat skalarów oraz przeanalizujesz, czy warto inwestować w tę tropikalną rybę.

Rybki Skalary – charakterystyka

Pochodzenie

Ryba skalar pochodzi z Ameryki Południowej i w świecie akwarystów funkcjonuje jeszcze pod określeniami żaglowiec lub ryba księżycowa. Tego typu stworzenie gustuje w obszarach bagiennych lub zalewowych, gdzie bujna roślinność gwarantuje odpowiednie schronienie przed innymi drapieżnikami. Ryba ta należy do rodzinny pielęgnicowatych. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, a długość dorosłego osobnika może dochodzić nawet do 15 centymetrów. Swój przydomek żaglowiec zawdzięcza dumnie uniesionej płetwie. To ryba, która słynie ze swojej barwy. Standardowa ryba jest zdobiona w piękne srebrzysto-zielone lub oliwkowe barwy oraz trzy czarne pasy. Pasmo kolorów biegnie pionowo wzdłuż głowy i reszty ciała. To wspaniały gatunek ryb hodowlanych, który warto mieć w akwarium. Ten rodzaj ryby charakteryzuje się długim życiem – rybka będzie Ci towarzyszyć przez wiele lat.

Długość życia

Zdrowe osobniki pod dobrą opieką mogą nawet dożyć 15 lat. Jest to spory wyczyn w przypadku zwierząt domowych – dorównujący kotom i psom. Wyjątek mogą stanowić dzikie odmiany występujące w kolorach pomarańczowo-czerwonych. W jej przypadku procesy starzenia się mogą się już rozpoczynać nawet po 2-3 latach. Jest to zauważalne w przypadku coraz rzadszego tarła. Warto tej rybie zapewnić odpowiednie warunki bytowe, ponieważ oprócz starzenia się mogą również chorować. Najlepiej kupować skalary ze sprawdzonego źródła, wtedy będziesz miał pewność, że posiadasz zdrowe osobniki w swoim akwarium.

Choroby

Tak jak inne rybki skalary również chorują. Ten gatunek może być zaatakowany przez grzyby pleśniowe, pierwotniaki lub bakterie. Kiedy zauważysz:

 • brak apetytu,
 • niemożność jedzenia,
 • zmianę kolorystyki oraz pojawianie się białych plamek,
 • osowiałość,
 • zlepione płetwy,
 • wzdęte ciało,
 • wysadzone gałki oczne,
 • problemy z oddychaniem,
 • widoczne rany,
 • kołysanie ciałem zamiast używania płetw

to znak, że Twoje stworzonko akwariowe jest chore. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich warunków bytowych w akwarium. Trzeba pamiętać o jakości wody, pilnować jej filtracji oraz regularnie ją podmieniać. Dla skalara ważna jest także dobra dieta, która wpłynie na jego lepszy rozwój .

Jak hodować ryby typu skalary?

Hodowla ryby skalar jest możliwa, ale wymaga odpowiednich warunków. Obecnie na świecie znajdziemy wiele ciekawych odmian, które są bardzo podobne do swoich dzikich krewniaków. Są też hodowlane skalary, które bardzo odbiegają od wzorca – nieodpowiedzialna ingerencja może jednak skutkować ich problemami zdrowotnymi. Przed zakupem zaleca się zwrócić uwagę na pierwotny wzorzec, który pomoże nam w zachowaniu odpowiednich warunków hodowli. Zbyt duża ingerencja nie tylko w kolory, ale także w kształt płetw może skutkować ślepotą, niepłodnością i znacznym skróceniem długości życia. Dlatego niezwykle istotne jest kupowanie skalarów tylko ze sprawdzonych miejsc, dzięki czemu będą nam towarzyszyć przez wiele lat – w wielu przypadkach nawet do 15 lat!

Idealne akwarium dla skalarów

Akwarium to istotny element, który wpłynie na jakość oraz długość życia Twojego skalara. Para rybek będzie potrzebowała pojemnika o minimalnej długości 120 centymetrów. W przypadku wysokości akwarium powinno sięgać od 50 centymetrów w górę. Chcesz hodować większą liczbę skalarów w swoim domu? W takim wypadku nie obejdzie się bez większego naczynia długości co najmniej 150 centymetrów.

Skalary pływają blisko dna, dlatego pomyśl o odpowiednim podłożu, które ich nie zrani. Idealne podłoże powinno być drobnoziarniste – zbyt duże ziarenko może doprowadzić do zadławienia rybki. Ten gatunek zwierząt przepada za miękką wodą. Dlatego też podłoże, które może wpłynąć na zatwardzenie wody, np. piasek kolorowy, nie jest wskazane. W przypadku wody powinniśmy zadbać również o jej odpowiednie pH – powinno się wahać pomiędzy wartościami 6.0 a 7.4. Prawidłowa temperatura do hodowli skalarów to 24-28 stopni Celsjusza.

Skalary to inteligentne zwierzęta oraz myśliwi. Rybki te kochają kryjówki i często można je spotkać za skręcanymi korzeniami. Przed zakupem rybki zadbaj o odpowiednią roślinność oraz o ozdoby. Dzięki temu stworzysz dla swojej rybki otoczenie bliskie do naturalnego, gdzie uaktywnią się jej instynkty myśliwskie. Co istotne, skalar jest to gatunek z instynktem stadnym, który bardzo szybko się uczy. Rybki szybko zorientują się, który gatunek ryb z Twojego akwarium zmieści się w ich pyszczku. Nie sposób odmówić charakteru temu zwierzęciu, a co bardziej krewkie osobniki bardzo szybko zdobędą dominację w swoim nowym stadzie. Dlatego też warto się zastanowić nad kupnem kilku skalarów naraz, które stworzą dobrze działającą zhierarchizowaną społeczność.

Skalary – dieta

Żeby Twój skalar czuł się dobrze w akwarium, musisz zadbać o trzy podstawowe elementy:

 • odpowiednie akwarium i warunki bytowe;
 • Twoją uwagę;
 • prawidłową dietę, która wpłynie pozytywnie na jego rozwój;

Skalary można nakarmić suchymi płatkami, jednak warto podkreślić, że to urodzeni myśliwi. Kochają surowe mięso i wystawiają swój łepek wśród bujnej roślinności, żeby upolować nową ofiarę. Do ulubionych przekąsek rybek należą:

 • krewetki,
 • cyklopia,
 • dafnia,
 • larwy komarów,
 • larwy muchówek,
 • rureczniki.

Dobrze dobrana dieta i odpowiednie warunki bytowe pozytywnie wpłyną na kondycję Twojej nowej rybki. Dlatego zadbaj o urozmaiconą dietę oraz o instynkt myśliwski, który drzemie w skalarach. Te wyjątkowe i charakterne rybki z pewnością szybko przypadną Ci do gustu.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce