Blog

Rybki akwariowe

Zwinnik czerwonousty – opis gatunku i podstawowe porady hodowli

Zwinnik czerwonousty to bardzo ciekawy gatunek ryb. Może nie jest on tak barwny, jak ryby z rodziny Danio Erythromicron, ale także mogą dostarczyć wielu niesamowitych doznań podczas obserwacji w Twoim akwarium. Wystarczy dać szansę małej ławicy ryb, a szybko zauważysz bardzo ciekawe zachowania. Zwinnik tworzy specyficzny i charakterystyczny blask w ciemnym akwarium, który z pewnością przyciągnie Twój wzrok. Jest to gatunek, który ma sporo atutów – warto mu dać szansę i dołączyć go do rybiej kolekcji w domu. Dowiedz się więcej na temat tej ryby oraz warunków jej hodowli. Opisywany przez nas zwinnik czerwonousty to bardzo ciekawa odmiana, która ma swoich fanów w świecie akwarystów. Sprawdź warunki hodowli oraz dowiedz się więcej na temat tej ryby.

Różnica między zwinnikiem czerwonoustym a latarnikiem

Nie ma co ukrywać, że zwinnik czerwonousty nie jest zbyt popularną rybą wśród akwarystów. To ze względu na mało interesujące barwy – jest to ryba z czarną kropką na nasadzie ogona. Zwinnik swoim wyglądem przypomina małą piranię. Charakteryzuje się zwartym małym korpusem i tym, że są niedługie. Co ciekawe, kolor ryby jest uzależniony od warunków, jakie jej zapewnisz.

Kolejną ciekawostką jest to, że zwinnik czerwonousty to kompletne przeciwieństwo latarnika. Ten drugi gatunek jest wąski, długi – swoim wyglądem przypomina małego rekinka. Latarniki są szybkie i zwinne, a kolorystycznie znacznie ciekawsze. Głowa rybki ma charakterystyczną czerwoną plamkę i pięknie prezentujące się białe paski na ogonie – często jest mylona z kolejną odmianą zwinnika, tzw. zwinnikiem bleherą, która ma złoty kolor ciała.

Warto wiedzieć, że zwinnik czerwonousty wybarwia się w niskozmineralizowanej kwaśnej wodzie. Ryba jest najczęściej spotykana w zbiornikach, w których dno jest bogate w związki humusowe oraz obficie nanoszony przez rzeki materiał organiczny. Jeżeli zaczynasz swoją przygodę z akwarium, to warto zainwestować w zwinniki, które dostaniesz w sklepach zoologicznych w niskich cenach.

Podstawowe wymagania dla zwinnika

Zwinniki na dziko żyją w Ameryce Południowej i preferują miękkie wody. Zbiornik koniecznie powinien mieć pod dostatkiem sporo pokarmu, a także nadmiar osadów prosto z dna rzeki. To gatunek, który upodobał sobie życie w grupie – w ławicy rybnej. Zwinniki widywane w rzekach Ameryki Południowej najczęściej występują w dużych oraz dobrze zorganizowanych grupach, które przeszukują dno zbiornika wodnego w celu znalezienia pokarmu. I jak to bywa w rejonach świata z podziałem na porę deszczową oraz suchą, ryba jest zmuszona do przeżycia w różnych warunkach. W porze suchej ryba zamieszkuje płytkie rzeki, gdzie jest spora widoczność dna. Kiedy nadchodzi pora deszczowa, jej środowisko znacznie się rozlewa na tereny leśne oraz zwiększa się głębokość rzek. Dla zwinnika pora deszczowa oznacza, że pojawiają się nowe kryjówki w postaci korzeni i runa leśnego.

Niezależnie od pory roku temperatura w rzecze zazwyczaj jest stała, w przedziale od 24 do 30 stopni Celsjusza. A jak wygląda dieta zwinnika czerwonoustego? Są to głównie owady, które siedząc przy nadbrzeżnej roślinności lub w czasie intensywnego deszczu, nieuważne wpadają do wody. Jest to bardzo ciekawy gatunek ryb rzecznych, który warto dołączyć do swojej akwarystycznej kolekcji – nie tylko ze względu na jego niską cenę.

Jak przygotować akwarium dla zwinnika?

Jeżeli już zdecydowałeś się na zakup grupy zwinników czerwonoustych, to jak powinno wyglądać Twoje akwarium? Czego będzie od Ciebie wymagać ta mała owadożerna rybka z Ameryki Południowej? Po pierwsze Twoje akwarium powinno przypominać czarne płytkie wody, które są typowe dla tych rejonów świata. Nie obejdzie się bez dekoracji w postaci korzeni i roślin pływających. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w wyschnięte liście na samym dnie akwarium. Gdyby klarowność wody w zbiorniku była na wysokim poziomie, to trzeba pomyśleć o kryjówkach dla zwinników czerwonoustych. W takim wypadku sprawdzą się idealnie żabieńce i nurzańce.

W kwestii tego, jak duża powinna być ławica zwinników w Twoim akwarium, to większość specjalistów twierdzi, że powinna składać się z minimum 6 sztuk. Idealna średniej wielkości ławica akwariowa to 10 małych rybek – dzięki temu będą znacznie mniej płochliwe. Pamiętaj o odpowiedniej jakości wody. Z całą pewnością powinna być miękka. Warto zainwestować w wodę w wersji demineralizowanej. Można także pomyśleć o kwaśnej wodzie, ale lepszy efekt hodowli uzyskuje się zawsze przy mniej twardej wodzie oraz przy niskich wahaniach jej parametrów jakościowych.

Jak hodować zwinniki?

Praktycznie nie ma żadnych różnic w hodowli zwinnika czerwonoustego a zwinnika latarnika. Oba gatunki są dosyć podobne w utrzymaniu, ale sprawa rozmnażania nie jest taka łatwa – choć zawsze można samodzielnie spróbować. W samej hodowli najistotniejsza jest jakość wody, w której żyją zwinniki. Najważniejsze, żeby była ona maksymalnie miękka, demineralizowana, a wartość pH wahała się w zakresie od 5,5 do 6,5. Warto także mocno zabarwić wodę torfem – ten gatunek to uwielbia. Możesz również pomyśleć o zaopatrzeniu dna w wartości odżywcze, które ryba znajduje w swoim naturalnym środowisku. Stosowanie włókna kokosowego na dnie ma dwie zalety. Po pierwsze mogą się między nimi chować młode zwinników. Po drugie to gwarancja wzbogacenia wody dodatkowymi związkami humusowymi.

Tarlisko w zbiorniku może się odbywać nie tylko w parach, ale także grupami. Ważna uwaga! Kiedy ikra jest już spuszczona, to koniecznie powinna się znaleźć w mocno zacienionym miejscu akwarium. Temperatura wody 27 stopni Celsjusza będzie idealna dla młodych zwinników czerwonoustych. Młoda ryba akwariowa powinna być karmiona zawczasu przygotowaną wodą zmieszaną z drobnym zooplantkonem – tzw. mleczną wodą. W dalszych etapach warto zastanowić się nad hodowlą artemii nauplii i podawaniem jej w czasie dorastania młodego narybku.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce