Blog

Akwaria

Akwarium w kształcie kuli dla dziecka – czy to dobry pomysł?

Akwarium typu kula to zbiornik, który bije rekordy popularności. Filmowy stereotyp wesołej złotej rybki pływającej w uroczym szklanym pojemniku w kształcie kuli działa na wyobraźnię dzieci oraz rodziców. Mały rozmiar, brak specjalnych akcesoriów do utrzymywania jakości wody oraz bujnej roślinności sprawia wrażenie, że jest to nie sprawiająca kłopotów opcja dla każdego początkującego i zainteresowanego posiadaniem akwarium. Kula z pojedynczą rybką wydaje się także świetnym rozwiązaniem estetycznym. Przedmiotem, który dodatkowo wypełni przestrzeń mieszkania. Jednak czy jest to dobre rozwiązania i jak będzie się czuło zwierzę w takiej kuli? Co z kosztami? Jak wymieniać wodę? Czy akwarium kula to dobre rozwiązanie dla dziecka? Zapraszamy do lektury.

Kwestia komfortu zwierzęcia

Decydując się na szklaną kulę z rybką, musisz sobie zdawać sprawę, że masz do czynienia z żywym zwierzęciem – czującym każdy bodziec. Nawet w małej kuli ryba powinna mieć zapewnione pełne bezpieczeństwo oraz wszystkie niezbędne elementy do przeżycia. Najważniejsze powinny być potrzeby zwierzęcia, a na dalszy plan powinny schodzić walory estetyczne. Jest wiele pięknych rybek, ale potrzebują one nie tylko regularnego pożywienia. Trzeba także dbać o ich stan zdrowia, komfort psychiczny, rozrywki, a przy niektórych gatunkach o odpowiednie towarzystwo.

Wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że jedyne, czego ryba potrzebuje do przeżycia, to woda. Nie jest to prawda, a co więcej, kwestia wody jest równie spłycona. Twoja nowa rybka w szklanej kuli powinna pływać w wodzie, która musi spełniać odpowiedni standard twardości, mieć właściwy poziom pH oraz odpowiednią temperaturę. Decydując się na rybę nawet w małym akwarium kuli, pomyśl o wszystkich ważnych aspektach i poznaj optymalne warunki do hodowli.

Jaki rodzaj rybek jest najlepszy do akwarium w kształcie kuli?

Akwaria kule to częsty widok – zwłaszcza w hollywoodzkich filmach. Widzisz tam często wesołą i gapowatą rybkę (najlepiej złotą), która pływa w kółko i cieszy się widokiem dorosłych oraz dzieci. Niestety mamy złą wiadomość – akwaria w kształcie kuli nie są najlepszym pomysłem dla żadnego gatunku ryb. Kula jest efektownym szklanym elementem wystroju, w którym można trzymać kwiaty, ozdoby znad morza lub inne dodatki wizualne. Jednak jako dom dla ryby, jest naprawdę złym pomysłem i lepiej z niego zrezygnować.

Jeżeli chcesz już cokolwiek hodować w kuli, to najlepiej pokarm dla rybek. Możesz też pomyśleć o krewetkarium. Jeśli kochasz rośliny, zainwestuj we własny las i zacznij go hodować właśnie w takiej kuli. Nie rób tego z żywymi zwierzętami, takimi jak rybki. To wymagające stworzenia, które potrzebują odpowiedniej przestrzeni i komfortowych warunków.

Złota rybka dla Twojego dziecka?

Złote rybki, które znajdziesz również pod nazwą welony, to stereotypowy widok w akwariach kulach. Część rodziców zastanawia się nad zakupem żywego zwierzęcia dla swojego dziecka, żeby go nauczyć odpowiedzialności. Kiedy jeszcze nie są gotowi na psa lub kota, żywią przekonanie, że mała szklana kula z uroczą i barwną złotą rybką będzie najlepszym pomysłem. Może Ci się wydawać, że nie ma nic złego w tych pomysłach – jednak lepiej z nich zrezygnować.

Welonka to gatunek ryby, który według zaleceń powinien przebywać w szklanym zbiorniku o minimalnej pojemności 55 litrów – największe szklane kule na polskim rynku są dostępne w rozmiarze 45 litrów. Kolejna rybka to konieczność stworzenia przestrzeni większej o 38 litrów. Decyzja o przekazaniu zwierzątka pod opiekę dziecka powinna być dobrze przemyślana – kategorycznie nie powinien to być prezent z okazji urodzin, na święta lub inne okazje.

Koszty kupna akwarium z rybką

Akwarium w kształcie kuli nie należy do najdroższych zbiorników na wodę. Solidne i dobrze wyglądające są dostępne w wielu konfiguracjach pojemnościowych nie tylko w sklepach zoologicznych. Aktualnie średni koszt tego typu zbiorników rozkłada się tak:

  1. Akwarium 10 l – koszt maksymalnie do 20 złotych;
  2. Akwarium 30 l – obecnie na rynku możesz zapłacić w okolicach 50 złotych;

W polskich sklepach znajdziesz również specjalne wersje z pokrywą lub w obudowie. To rozwiązania, które w zależności od rodzaju wyposażenia są znacznie droższe od zwykłego akwarium kuli. Na przykład mała kula o pojemności 2,5 l z podstawą i oświetleniem typu LED to już znaczny koszt, dochodzący do 100 złotych. Zbiornik o pojemności 45 l z pokrywą, filtrem oraz oświetleniem to cena ponad 400 złotych – jednak gwarantuje on optymalne środowisko dla rybki. Często w przypadku akwariów nie warto oszczędzać, ponieważ dostajesz dobrą jakość oraz niezbędne akcesoria dla rybek.

A co mówią akwaryści?

Co myślą zawodowcy o zakupie rybki w kulistym słoiku dla dziecka? Po pierwsze są zdania, że powinna to być odpowiedzialna i przemyślana decyzja. Rybki to istoty żywe i trzeba się nimi dobrze opiekować. Dobrze, że dziecko może uczyć się odpowiedzialności, ale lepiej je nadzorować przy opiece nad rybką i jako rodzic wziąć na siebie trudniejsze zadania.

Akwaryści są całkowicie przeciwni szklanym pojemnikom typu kula. Jest to kruche naczynie z cienkimi ściankami. Przenoszone z miejsca na miejsce może ulec rozbiciu, co będzie katastrofalne dla znajdującej się wewnątrz rybki. Jest to także zbyt mała przestrzeń dla tego typu zwierząt, które muszą mieć zapewnione prawidłowe warunki bytowe. Kolejny ważnym argumentem jest załamywanie światła przez kształt zbiornika – ryba w takich warunkach jest bardzo zestresowana. Lepiej zainwestować w normalne akwarium, które jest droższe, ale jest najlepszym miejscem dla rybek.

Czy jest jakaś alternatywa?

Akwarium typu kula z rybką, a zwłaszcza welonką to bardzo zły pomysł, który jest odradzany przez wszystkich specjalistów zajmujących się hodowlą ryb oraz akwarystyką. Zakup rybek powinien być też poważną decyzją, podjętą przez całą rodzinę. W takim wypadku można zebrać wspólnie większą ilość pieniędzy i zacząć od mniejszego zbiornika prostokątnego z dobrze dobranymi roślinami, akcesoriami, ozdobami oraz małą ławicą ryb. Takie akwarium będzie nie tylko dobrze się prezentować w salonie, ale także będzie dobrą lekcją odpowiedzialności dla wszystkich członków rodzinny. Kupowanie ryb akwariowych powinno odbywać się z głową oraz poszanowaniem życia tych małych istot.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce