Aquael

Blog

Akwaria

Anubias w akwarium – wymagania, uprawa i rozmnażanie

Początki przygody z akwarystyką i aquascapingiem to często poszukiwanie gatunków łatwych w utrzymaniu. Takie są właśnie anubiasy, które nie wymagają wiele, a sprawdzą się w niemal każdym akwarium. Bez względu na to czy na akwarystyce zjadłeś zęby, czy dopiero stawiasz swoje pierwsze kroki w świecie podwodnej hodowli, to anubiasy są rośliną, obok, której nie możesz przejść obojętnie.

Są one dostępne w szerokim zakresie rozmiarów, stylów i odcieni zieleni, nawet w postaci karłowatej, co sprawia, że znajdziesz coś odpowiedniego również do niewielkiego zbiornika.

Anubias barteri i Anubias nana – podstawy

Anubias barteri i równie popularne Anubias Nana to przyjemne dla oka zielone rośliny, które naprawdę ciężko zabić.

Dzięki temu stały się jedną z najbardziej popularnych żywych roślin uprawianych w akwariach słodkowodnych na całym świecie.

Pochodzące z Afryki Zachodniej anubiasy rosną zarówno w zanurzeniu, jak i częściowo w zanurzeniu, co czyni je roślinami niezwykle łatwymi w pielęgnacji. Łatwo przystosowują się do nowych środowisk, radząc sobie w szerokim zakresie warunków.

Rośliny z tego gatunku rosną wolno, ale dorastają nawet do 40 centymetrów wysokości. Co ważne, większość odmian nie rozrasta się wszerz, pnąc się głównie w górę, co również ułatwia pielęgnację, która przez większość czasu jest im w ogóle nie potrzebna.

Anubiasy szczególnie dobrze sprawdzają się w akwariach z trójwymiarowym tłem, ponieważ łatwo przyczepiają się do ścian i eksponatów o nietypowych fakturach. Anubiasy można z łatwością przymocować do porowatych skał i kawałków drewna. Dzięki tej unikalnej metodzie sadzenia są one również świetne do kamuflowania mniej okazałych części akwarium.

Rodzaje anubiasów

Jak wspomniano powyżej, istnieje duża liczba gatunków Anubias, które można znaleźć dla twojego akwarium. Obejmują one od bardzo ozdobnych roślin do bardziej „pospolitych” typów Anubias. Oni wszyscy są dość darn łatwe do opieki z minimalnych wymagań, ale niektóre są większe niż inne i może być nieco bardziej wybredny na ich środowiska niż większość gatunków dostępnych.

Niektóre z tych łatwych w pielęgnacji roślin obejmują te najczęściej dostępne gatunki:

 • Anubias Barteri – Najczęściej spotykana rodzina anubiasów stosowana w akwariach roślinnych. Nie wymagają one inkubacji w szklarni, co oznacza, że są gotowe do wzrostu pod wodą od zaraz. Jest to bardzo atrakcyjny, drobnolistny gatunek, który nie przytłoczy reszty aranżacji.
 • Anubias Nana Petite – Odmiana petite jest mniejszą wersją pospolitego gatunku nana, która świetnie sprawdza się przede wszystkim w niewielkich zbiornikach. Bujne, ciemne liście tworzą w akwarium niepowtarzalny klimat, który przypadnie do gustu niejednemu akwaryście.
 • Anubias Afzelli – Bardzo ozdobna roślina o lancetowatych, zaostrzonych i wydłużonych liściach. Łodyga korzeniowa u tej odmiany rozwija się pod ziemią, dlatego powinna być sadzona głębiej niż u większości anubiasów.
 • Anubias Lanceolata – Ta odmiana charakteryzująca się wyjątkowo różnorodnym ubarwieniem liści, nawet w obrębie pojedynczej rośliny. Odcienie wahają się od jasnej zieleni sałaty lodowej, do nasyconej, ciemnej zieleni.
 • Anubias Barteri „Coffefolia” – Specyficzny członek rodziny Barteri, znany z niezwykłego kształtu liści, który przypomina liść drzewa kawowego. Liście są duże, pofalowane i bardziej szorstkie niż u wielu innych odmian.
 • Anubias gigantea – jak wskazuje nazwa, gigantea wyróżnia się na tle reszty anubiasów pokaźnym rozmiarem. Jest to największa odmiana, którą można znaleźć w akwariach i powinna być wybierana tylko do największych zbiorników,

Anubias w akwarium – czy warto?

Anubiasy są wspaniałą rośliną na start lub do rozbudowy akwarium roślinnego. Są one niezwykle łatwe w sadzeniu i pielęgnacji, więc są szczególnie dobrze sprawdzają się w rękach początkujących akwarystów i hobbystów szukających rozwiązań wymagających niewielkiej inwestycji czasu i energii w akwarium roślinnym.

W zależności od gatunku Anubias, który posadzisz, znajdziesz dla nich wiele zastosowań. Po pierwsze, pomagają one natlenić akwarium – jak wszystkie rośliny – co może poprawić ogólny stan zdrowia wody i mieszkańców zbiornika.

Wiele odmian anubiasów świetnie nadaje się zarówno do dekoracji, jak i do zapewnienia pielęgnicom, złotym rybko oraz skorupiakom schronienia i kryjówki. Dużą zaletą anubiasów jest ich odporność na ryby roślinożerne, które zazwyczaj nie podgryzają tego gatunku, dzięki czemu może on trwać przez wiele lat w nienaruszonym stanie.

Co ważne, rośliny pomagają zapewnić twojemu akwarium naturalną filtrację, pochłaniając i usuwając nieczystości wydzielane przez ryby czy rozkładający się nadmiar pokarmu. Aranżacja oparta o anubiasy zapewnia pożytecznym bakteriom mnóstwo powierzchni do rozwoju poza systemem filtracyjnym, zwiększając tym samym jego wydajność. Co ciekawe, anubias działa jako naturalny odstraszacz glonów.

Jaki zbiornik dla anubiasów?

Choć anubiasy znane są z bardzo niskich wymagań, to nie znaczy, że można posadzić je dosłownie wszędzie. Technicznie rzecz biorąc najlepiej radzą sobie w neutralnej strefie pH 7.0, ale mogą rosnąć w wodzie o szerokim zakresie pH, rosną równie dobrze w miękkiej i kwaśnej wodzie. Co do temperatury – rośliny z tego gatunku świetnie radzą sobie w wodzie od 20 do nawet 30°C. Szeroka gama odmian w różnych rozmiarach sprawia, że znalezienie odpowiedniej rośliny do akwarium nie powinno być żadnym problemem.

Karłowate odmiany będą najlepsze dla małych zbiorników z rybami, podczas gdy takie odmiany, jak gigantea mogą być uprawiane tylko w masywnych zbiornikach. Przed dokonaniem zakupu sprawdź specyfikacje wybranej odmiany, aby mieć pewność, że Twój zbiornik spełnia jej wymagania.Co warto pamiętać, to fakt, że większość odmian tej rośliny wymaga sadzenia na głębokości minimum 30 centymetrów.

Jakie oświetlenie dla Anubiasów?

Anubiasy radzą sobie najlepiej w zbiornikach o słabym lub wręcz znikomym oświetleniu. Oczywiście w przypadku akwariów z rybami na brak oświetlenia pozwolić sobie nie można, dlatego potrzebny będzie mały kompromis. Choć anubias jest rośliną cieniolubną, radzi sobie całkiem dobrze w średnim czy nawet intensywnym świetle, więc jedyne czego należy się wystrzegać, to ekspozycji rośliny na bezpośrednie światło słoneczne w akwarium.

Anubiasy warto trzymać w cieniu, więc upewnij się, aby sadzić je zakrytych obszarach akwarium. Zasadniczo akwaria nigdy nie powinny być umieszczone w bezpośrednim świetle słonecznym, gdyż jego nadmiar może spowodować wiele problemów, takich jak przegrzanie wody czy niekontrolowany wzrost glonów.

Jak pielęgnować anubiasy?

Pielęgnacja roślin z rodziny Anubias jest niezwykle prosta. Istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby poprawić ich wzrost oraz zdrowie. Anubiasy szczególnie dobrze rozwijają się w wodach o niskiej zawartości składników odżywczych. Upewnij się, że rosną zanurzone na co najmniej 30 cm głębokości przez cały czas, a jeśli chcesz, możesz od czasu do czasu wspierać ich rozwój małymi dawkami nawozów bogatych w składniki odżywcze lub suplementować CO2.

Co jakiś czas trzeba będzie przyciąć rośliny, gdy łodyga stanie się za długa, na bieżąco trzeba również usuwać martwe liście. Tak długo, jak twoje anubiasy mają dostęp do światła, pozostają w wodzie na głębokości powyżej 30 cm, dodatkowa pielęgnacja nie będzie potrzebna. Utrzymuj akwarium w czystości, regularnie podmieniaj wodę i dbaj o warunki, których wymagają twoje ryby, a wszystko będzie dobrze.

Uprawa anubiasów – najczęstsze problemy

Choć uprawa anubiasów nie jest zbyt wymagająca, to jak z każdym żywym organizmem, tak z nimi również mogą pojawić się problemy. Poniżej znajdziesz rozwiązanie najpopularniejszych problemów, jakie mogą wystąpić w hodowli tego gatunku.

 • Żółknięcie liści i przyrost glonówJak już wspominaliśmy, anubiasy nie lubią światła, jeżeli więc zauważysz wśród swoich okazów pożółkłe liście lub glony, to najprawdopodobniej będziesz musiał przestawić akwarium w bardziej zacienione miejsce lub przearanżować wnętrze zbiornika tak, aby osłonić anubiasy przed światłem.
  • Obumieranie roślinJeśli zauważysz, że twoje nowe Anubiasy wydają się całkowicie obumierać, może to wynikać z nieprawidłowego zasadzenia. Rośliny te mogą rosnąć zarówno w całości jak i częściowo pod wodą, ale jeśli kupisz jedną, która była uprawiana nad wodą i umieścisz ją u siebie w zanurzeniu, to mogą wystąpić u niej problemy z dostosowaniem się do nowego środowiska. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Odczekaj trochę i obserwuj stan rośliny, jeżeli nie umrze ona całkowicie, powinna po kilku dniach wypuścić nowe liście.
   • Czarne plamy na anubiasieJeśli zauważysz na swojej roślinie małe czarne kropki, nie wpadaj w panikę. Nie są to oznaki umierającej rośliny, a glony, których możesz się pozbyć odpowiednim specyfikiem.

Rozmnażanie anubiasów

Rozmnażanie anubiasów jest banalne. Jak w przypadku wszystkich roślin kłączowych, można wyhodować nowe okazy z rośliny, którą już się posiada. Oto dwa proste sposoby:

 • Rozmnażanie przez podział kłączaNajłatwiejszym sposobem rozmnażania anubiasów jest podział kłącza. Wystarczy przyciąć lub odłamać kłącze i posadzić je w nowym miejscu i gotowe!
  • Pozyskanie sadzonki anubiasaAnubiasy rozmnażają się się również naturalnie. Rosną na nich te małe sadzonki, które mogą być użyte do wyhodowania większej ilości anubiasów.
Powrót
01 09 2021
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce