Blog

Akwaria

Azot (N-NO3) – niedobory w akwarium

Azot w każdym zbiorniku akwariowym pełni bardzo istotną funkcję, a wielu akwarystów nie bez powodu uznaje go wręcz za jeden z kluczowych makroelementów w odniesieniu do roślin. Diagnoza zniszczeń oraz uszkodzeń wynikających z chorób bądź nieprawidłowego składu wody bywa bardzo trudna dla osób, które nie znają konkretnych zasad działania poszczególnych makroelementów. W naszym poradniku dowiesz się, jak objawiają się niedobory u roślin akwariowych spowodowane brakiem odpowiedniego stężenia azotu w wodzie, nieprawidłowymi zasadami nawożenia roślin czy innymi błędami, jakie w ostatecznym rozrachunku zawsze skutkują pogorszeniem zdrowia roślin. Azot jest fundamentem, który ma ogromny wpływ na wzrost wegetatywnych roślin, zarówno tych wodnych, jak i lądowych.

Co wpływa na stan roślin akwariowych?

Choroby roślin akwariowych są popularnym zjawiskiem przede wszystkim w zbiornikach początkujących akwarystów, którzy nie dysponują jeszcze odpowiednio dużą wiedzą na temat ich utrzymania. Podstawowym czynnikiem wpływającym na powstawanie np. dziur w liściach jest z pewnością niedobór składników odżywczych oraz ich toksyczność, a także nieprawidłowy skład wody, zbyt mały dostęp do światła o optymalnej barwie czy też podłoże dopasowane do konkretnego gatunku ryb. Profesjonalni akwaryści wśród czynników wpływających na gnicie roślin w akwarium wymieniają również stosowanie nieodpowiednich i nieprzebadanych leków oraz suplementów oraz niedobór dwutlenku węgla. To wbrew pozorom tylko wstęp do długiej listy czynników destrukcyjnie wpływających na stan roślinności w naszym zbiorniku akwariowym. Jest ona długa i w zasadzie nieskończona, gdyż każdy akwarysta, prędzej czy później, na własnej skórze przekona się, że stosowanie niesprawdzonych środków chemicznych może spowodować powstawanie dziur w liściach i nie tylko.

Podstawowe składniki odżywcze w każdym zbiorniku akwariowym

W zbiornikach akwariowych znajduje się wiele składników odżywczych podzielonych na kategorie. Szczególnie istotny jest dwutlenek węgla, którego rośliny wymagają w dużych ilościach do prawidłowego wzrostu. Wśród makroelementów niezbędne są przede wszystkim magnez, siarka, fosfor oraz potas i wapń, a także azot (N), z kolei w grupie mikroelementów chlor, żelazo, mangan, cynk oraz bor, miedź, molibden, nikiel.

Szczególne funkcje azotu

Azot (N-NO3) to w zbiorniku akwariowym szczególnie istotny makroelement dla prawidłowego rozwoju roślin, a przez wielu akwarystów jest wymieniany jako równie ważny, jak węgiel. Stanowi przede wszystkim składnik budulcowy roślin, dlatego odpowiada za ich wzrost i rozwój, tym samym w ogromnym stopniu przyczynia się do tego, jak zbiornik akwariowy będzie wyglądał w efekcie końcowym. Jego niedobory w akwarium znacznie spowalniają wszelkie procesy życiowe roślin, przez co między innymi powstają dziury w liściach. Składnik ten występuje w wodzie akwariowej pod trzema postaciami – NH4/ NH3 oraz NO2 i NO3 (kolejno amoniak, azotyn i azotan). Pierwiastek ten zaliczany jest do mobilnych, tym samym jego niedobory w akwarium są znakomicie widoczne po starszych, dojrzałych już częściach roślin.

Charakterystyczne uszkodzenia roślin akwariowych w przypadku niedoborów składników odżywczych

Niedobory azotu u roślin akwariowych są doskonale widoczne już na pierwszy rzut oka, dlatego z tym problemem mogą sobie z łatwością poradzić także początkujący wielbiciele akwarystyki. Braki można zauważyć przede wszystkim po spowolnieniu wzrostu roślin, a często zupełnym zahamowaniu ich rozwoju. To pierwszy symptom, który daje sporo czasu na ewentualną reakcję. Nowe liście oraz łodygi przy niedoborach w akwarium są karłowate, i niedożywione, tym samym mogą wyglądać niezbyt atrakcyjnie i sprawiać wrażenie zbyt małych. Nie bez znaczenia jest żółknięcie liści znajdujących się w dolnej części roślin. Przyczyną tego zjawiska jest odpływ azotu do elementów rośliny, które dopiero się kształtują, przez co zamierają stare i rozwinięte już liście, w efekcie ulegając nekrozie. Z tego powodu wielu akwarystów zauważa, że rośliny w akwarium robią się brązowe, a także powstają dziury w liściach.

Co zrobić w razie niedoboru azotu w akwarium?

Azot to budulec roślin, dlatego ma fundamentalny wpływ na to, jak będzie wyglądał nasz zbiornik akwariowy po dłuższym czasie. Należy dokładnie sprawdzić skład chemiczny wszystkich substancji, które w ostatnim okresie dawkowaliśmy do zbiornika akwariowego. Polecamy również zapoznać się z opiniami w sieci na ich temat. W ten sposób można uniknąć długotrwałego narażania roślin na działanie czynnika, który wpływa na zmniejszenie ilości azotu. Warto także zakupić ryby, które w cyklu swojego życia generują amoniak zmniejszający wpływ azotu na warunki panujące w zbiorniku wodnym.

Jak zatem widać, niedobory w akwarium odbijają się na każdym żyjącym w nim organizmie. Warto obserwować na bieżąco stan swojego zbiornika i reagować na wszelkie problematyczne i niepokojące zmiany, które mogą sugerować niedobory u roślin akwariowych.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce