Aquael

Blog

Akwaria

Badanie wody w akwarium – dlaczego trzeba to robić?

Zapewnienie rybom odpowiednich warunków w akwarium to oprócz ich karmienia klucz do sukcesu. Dobrze dopasowane do gatunku warunki wpływają nie tylko na komfort ryb, lecz także na ich zdrowie i życie. Zdarza się, że niektóre problemy z wodą zauważysz gołym okiem, na przykład zabrudzenie jedzeniem, natomiast inne trzeba zbadać. Na jakie parametry należy zwrócić uwagę i dlaczego trzeba badać wodę w akwarium? Poznaj odpowiedzi na te nurtujące akwarystów pytania.

Temperatura wody – jak badać?

Temperatura wody jest jednym z najważniejszych parametrów dla zdrowia i komfortu ryb. Mieszkańcy akwarium potrzebują wody o temperaturze mniej więcej 22–28 stopni Celsjusza. Dokładna temperatura zależy od gatunków, które hodujesz. Warto więc poznać dokładnie ich wymagania przed wypełnieniem nimi zbiornika. Jeśli woda będzie zbyt zimna, ryby mogą być osowiałe i odrętwiałe. W przypadku zbyt ciepłej mogą stać się nadpobudliwe, a nawet agresywne. Zbyt wysoka temperatura powoduje też, że w wodzie jest mniej tlenu, a to z kolei jest bardzo niekorzystne dla ryb. Jeśli występują skoki temperatur, układ krążenia mieszkańców akwarium może sobie z nimi nie poradzić.

Żeby utrzymać prawidłową temperaturę wody w akwarium, możesz wykorzystać grzałkę akwariową. Jeśli panuje w nim zbyt wysoka temperatura, przyda Ci się chłodziarka. Jak przeprowadzić badanie temperatury wody w akwarium? Do tego celu zastosujesz termometr – może mieć przyssawki, które utrzymają go na ściance zbiornika. Wielkość elementu dobierz do wielkości zbiornika. Zbyt duży termometr będzie niepotrzebnie szpecił akwarium, natomiast za mały utrudni Ci komfortowe odczytywanie temperatury. Możesz zdecydować się między innymi na wewnętrzny model cyfrowy.

Twardość wody – czy jest ważnym parametrem?

Twardość wody to kolejny parametr, o który należy zadbać. Podstawowy podział mówi, że:

  • 0–5°d – woda bardzo miękka,
  • 6–10°d – woda miękka,
  • 11–16°d – woda średnio twarda,
  • 17–25°d – woda twarda,
  • 26°d i więcej – woda bardzo twarda.

Jaka powinna być odpowiednia twardość wody? Dla wielu gatunków właściwa jest woda o twardości, która nie przekracza 16°d. Idealna może się więc okazać woda z kranu. Jeśli jednak okaże się, że jest zbyt twarda, warto dodać do niej wodę destylowaną – jej twardość to 0°d.

Twardość wody zależy od tego, ile znajduje się w niej jonów magnezu i wapnia. W jaki sposób zbadać twardość? Do tego celu posłużą Ci testy paskowe, które są bardzo łatwe w użyciu.

Jak zbadać pH wody i dlaczego warto o nie zadbać?

Skala pH określa zasadowość lub kwasowość wody. Roztwór może być obojętny – pH wynosi wtedy 7, kwaśny, czyli pH < 7 oraz zasadowy o pH > 7. Wiele ryb najlepiej czuje się w wodzie o pH 6–7,5. Woda o kwaśnym odczynie jest najlepsza między innymi dla skalarów.

Utrzymanie niskiego pH pozwoli Ci zadbać o kondycję i zdrowie mieszkańców akwarium. Zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie obniżyć pH wody? Możesz zdecydować się na dodanie nieco wody destylowanej. Odczyn możesz też obniżyć dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów akwarystycznych. Trzeba uważać, żeby podczas obniżania pH przy pomocy specjalistycznych środków nie dochodziło do zmian zbyt gwałtownie. Bezpiecznie jest obniżać pH o 0,2–0,3 na dobę.

W jaki sposób kontrolować pH wody? Do badania tego parametru posłużą Ci testy paskowe. Możesz zdecydować się na takie, które jednocześnie określą kilka parametrów wody. To wygodne rozwiązanie. Paski są proste w użyciu. Wystarczy zanurzyć produkt w wodzie na czas określony przez producenta, a następnie odczekać. Efekty widoczne w postaci kolorowych akcentów na pasku pozwolą Ci odczytać wynik – wystarczy, że porównasz pasek z tym nadrukowanym na opakowaniu.

Możesz zdecydować się również na specjalny przyrząd do mierzenia pH wody. Takie pomiarowe akcesorium umieścisz w akwarium, a ono będzie monitorowało odczyn wody. Ostrzeże Cię on o zmianie pH przy pomocy koloru. Dzięki takiemu produktowi nie musisz stosować papierków wskaźnikowych. Akcesorium wystarczy przykleić do szyby akwarium i przez kilka miesięcy cieszyć się bezproblemową kontrolą pH wody.

Możesz wybrać też elektroniczny miernik, który sprawdza zarówno pH wody, jak i temperaturę. To wodoszczelne akcesorium – nie tonie, ale unosi się na powierzchni wody. Miernik jest bardzo łatwy w stosowaniu.

Zawartość azotynów – co warto wiedzieć?

Azotyny są niebezpieczne dla ryb, a już ich niewielka ilość może doprowadzić do zgonu mieszkańców akwarium. NO₂ jest silnie toksycznym gazem. Powstaje w zbiorniku wskutek rozpadu amoniaku i jonów amonowych. Szkodliwe dla życia ryb są nawet najmniejsze ilości tego silnie toksycznego gazu, który nie powinien występować w akwarium. Testy na jego obecność przeprowadza się raczej w nowo założonych zbiornikach oraz w sytuacji, gdy ryby umierają bez uchwytnej przyczyny. Jeśli po przeprowadzeniu testu okazuje się, że zawartość azotynów jest bliska zeru, oznacza to, że system filtracji działa prawidłowo, a woda jest bezpieczna dla ryb. Jak zbadać zawartość azotynów? W tym celu możesz zastosować test paskowy, który pozwoli Ci błyskawicznie sprawdzić jakość wody.

Co jeszcze można zbadać przy wykorzystaniu testów?

Przy pomocy testów możesz zbadać zawartość żelaza w wodzie. Po co to robić? Żelazo jest ważne dla roślin porastających akwarium. Bez niego roślinność może stać się wątła, pozbawiona intensywnego koloru. Jeśli więc okaże się po testach, że żelaza jest za mało, warto uzupełnić go odpowiednim preparatem. Dzięki temu zadbasz o kondycję oraz wybarwienie roślinności.

Testy pozwolą Ci również sprawdzić zawartość fosforanów. Ich zbyt duża zawartość może przyczynić się do rozrostu niepożądanych alg. Warto więc odpowiednio wcześniej przeprowadzić testy, żeby zapobiegać takiej sytuacji.

Możesz przy pomocy testu przeprowadzać rutynowe kontrole zawartości miedzi w akwariach słodkowodnych i słonowodnych. To metal ciężki, który w niewielkiej ilości jest ważny dla zwierząt i roślin. W nadmiarze może jednak stać się toksyczny.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce