Blog

Akwaria

Dlaczego warto zbudować oczko wodne?

Oczko wodne w ogrodzie przyciąga zwierzęta, między innymi ptaki, dodaje uroku i pozwala stworzyć mały raj za domem. Otoczenie staje się piękniejsze i pełne życia. Czy jednak warto zdecydować się na oczko? W końcu proces nie kończy się na zakupie formy, wkopaniu jej w ziemię i zalaniu wodą. To także pielęgnacja i dbałość o szczegóły praktycznie każdego dnia. Poznaj zalety budowy oczka i sprawdź, o czym pamiętać, gdy już je masz!

Zalety zbiorników wodnych w ogrodzie

Zbiornik wodny w ogrodzie to według chińskiej sztuki feng shui możliwość wprowadzenia do swojego życia pozytywnej energii chi. Jednak tylko wtedy, gdy woda jest wprowadzona w ruch, a więc chodzi głównie o strumyk. Oczko wodne także może wpływać na organizm uspokajająco, potrzebujesz wtedy kaskady lub fontanny wymuszającej obieg wody dodatkowo napowietrzającej ją i oczyszczającej, o czym jednak później. Pozytywny efekt psychologiczny to nie wszystko, oczko wodne w ogrodzie sprawia, że możesz hodować rybki ozdobne, choć ich obecność nie jest obowiązkowa, zupełnie jak w roślinnych akwariach.

Co więcej, oczko wodne pozwala nieco inaczej zaaranżować sam ogródek, bo można go wzbogacić o rośliny wodne i nadwodne. Ogród z wodą to także więcej różnego gatunku ptaków chętnie goszczących przy zbiorniku oraz możliwość wprowadzenia życia do ogródka głównie za sprawą obiegu wody, co nie jest tak widoczne, gdy ogród ma tylko i wyłącznie rośliny zielone. Co jeszcze można uznać za zaletę budowy oczka koło domu? Bez dwóch zdań wilgotność powietrza, ta jest znacząco wyższa, szczególnie gdy oczko jest wzbogacone kaskadą lub fontanną. Kojący i uspokajający szum wody to jednak główny powód, dla którego coraz więcej osób decyduje się na oczko w centrum swojego ogródka.

Strumyk wpadający do oczka wodnego – o czym pamiętać?

Oczko wodne wymaga od właściciela ogrodu lub firmy zajmującej się budową oczek specjalnego wykonania oraz przygotowania powierzchni ogródka. Czasem jednak niwelacja terenu nie jest najlepszym rozwiązaniem, bo naturalnie występujący pagórek może sprawić, że łatwiej i szybciej wykonasz na przykład strumyk spływający z górnej części oczka do dolnej. Strumyk można zbudować z gotowych elementów plastikowych tylko wtedy jeśli będzie stosunkowo krótki. Dno strumienia można również wykładać folią, taką jak do oczek wodnych. Należy wtedy pamiętać o zakładkach i rozpoczynać pracę od ujścia strumienia, aż do jego źródła, co będzie miało wpływ na wyższą szczelność całej „drogi” dla wody.

Musisz także pamiętać o tym, że małe kamienie i otoczaki na dnie strumyka to dobry sposób na maskowanie elementów montażowych, takich jak folia. Co więcej, kamienie przydadzą się także przy brzegach. Pamiętaj że gdy strumyk będzie miał mocny prąd i woda będzie płynąć stosunkowo szybko, to kamienie przy brzegach powinny być zespolone zaprawą.

Folia ochronna do oczka – o tym nie zapomnij!

Jednym z najlepszych, najpopularniejszych i jednocześnie tanich materiałów do budowy oczka wodnego jest folia EPDM. Materiał folii jest odporny na mróz, jednorodny chemicznie, odporny także na promieniowanie ultrafioletowe. Nie jest łatwe przebicie folii korzeniami, a związki chemiczne, znajdujące się w wodzie deszczowej, nie wpływają negatywnie na sam materiał. Folia ochronna EPDM ma większą elastyczność od PVC i PE. Gdy znasz wymiary oczka wodnego, jakie stanie w Twoim ogrodzie, możesz zamówić gotową płachtę materiału stworzoną na wymiar. Musisz jednak pamiętać, że jest to możliwe tylko i wyłącznie dla oczek niedużych. Powyżej pewnej wartości może się okazać, że gotowej płachty folii nie da się kupić, wtedy konieczne będzie klejenie, ale nie martw się, klej kupisz wraz z folią. Pamiętaj także, że folia powinna być nieco większa od samego oczka, bo będzie odpowiednio mocowana i maskowana na brzegach.

Betonowe oczko wodne – dobry pomysł!

Woda w ogrodzie z pomocą betonowego zbiornika? Brzmi racjonalnie, z pozoru może się wydawać, że to trwała opcja. Jedyny mankament? Ogród na kilka tygodni może przerodzić się w plac budowy, szczególnie na małej działce, na której nie ma miejsca, aby wjechał ciężki sprzęt. W takim przypadku nie obejdzie się bez pomocy fachowców, trzeba wiedzieć jak obchodzić się z betonem. Materiał ten może być niewdzięczny, gdy źle podejdziemy do wykonywanych prac. Poza tym konieczne będzie szalowanie, zbrojenie, zalewanie betonem – to na pewno nie jest zadanie dla jednej osoby.

Trzeba zaznaczyć, że jeśli zdecydujesz się na betonowe oczko wodne, pamiętaj o tym, że jego powierzchnia nie może mieć więcej niż 15 metrów kwadratowych, a głębokość powinna wynosić maksymalnie jeden metr. Pielęgnacja większego zbiornika byłaby wręcz niemożliwa i szybko pojawiłyby się w nim glony. Czy betonowe oczko wodne to dobry pomysł? Oczywiście, na pewno będzie bardzo trwałe i solidne Raz wykonane oczko pozostanie na miejscu przez dekady. Fakt ten może jednak budzić pewne wątpliwości, bo kto wie, czy za 10 lat nie będziesz chciał zmienić aranżacji ogródka i pozbyć się oczka wodnego? Wtedy pozostałoby pewnie jego zakopanie, ale kto chce mieć beton pod korzeniami kwiatów i roślin?

Gotowa forma oczka wodnego – czy warto kupić?

Istnieje jeszcze możliwość skorzystania z gotowych form zbiorników wodnych. Tworzy się je ze sztucznego materiału i występują w bardzo różnych kształtach oraz wielkościach. Większe sklepy i centra ogrodnicze mają naprawdę wiele modeli do wyboru. Najczęściej gotowe formy występują w kolorze szarym i mają lekko chropowatą strukturę, ma to za zadanie imitować tłuczeń lub kamyki. Co ważne, w sklepach czekają na Ciebie nie tylko zbiorniki wodne imitujące oczka, ale również elementy strumieni czy kaskad wykonanych ze sztucznego materiału o konkretnym kształcie. Największa zaleta oczka wodnego z gotowej formy? Szybki i łatwy montaż, niskie koszty pracy i stosunkowo wysoka trwałość. Trzeba jednak zauważyć, że cena stawu będzie rosła wraz z wielkością samego oczka, co za tym idzie, zwolennicy dużych zbiorników wodnych w ogródku muszą przygotować się na niemałe koszty zakupu.

Co z pracą nad oczkiem wodnym z gotowej formy? Przede wszystkim potrzebujesz dołu. Wykop będzie miał kształt i głębokość formy z tworzywa sztucznego, jednak aby nie było potrzeby poprawiać, lepiej zrobić nieco szerszy otwór. Oczywiście większe zbiorniki to dłuższa praca, ale wciąż możesz to zrobić własnymi rękami z pomocą łopaty, bo maksymalna głębokość dołu nie może przekraczać jednego metra. Jeżeli masz do dyspozycji minikoparkę – prace przebiegną ekspresowo. Oczywiście zawsze pozostaje jej wynajem, jednak to rozwiązanie generuje wyższe koszty całego przedsięwzięcia.

Maskowanie brzegów oczka wodnego

Masz już wykop, w ziemi znajduje się gotowa forma oczka wodnego, jest betonowy zbiornik lub ten stworzony z folii, co pozostaje? Oczywiście zamaskowanie brzegów oczka wodnego, aby przejście woda-trawnik lub woda-roślinność było jak najbardziej naturalne. Wszystko opiera się na wykorzystywaniu materiałów naturalnych, takich jak żwir, drewno czy kamień. Sprawdzą się tutaj także płyty betonowe i cegły – wszystko, co pozwoli ukryć nieestetyczne skrawki folii lub obrzeża gotowych, plastikowych zbiorników wodnych. Te niezamaskowane elementy psują odbiór wizualny oczka.

Jaki materiał do zamaskowania brzegów wybrać? Polecamy te naturalne, takie jak kamienie czy darń oraz roślinność. W sztuce japońskiej jest wręcz nakazane stosowanie naturalnych maskownic. Można także stosować kilka wykończeń jednocześnie, na przykład z jednej strony kamień, z drugiej darń, a na obrzeżach najdłuższe rośliny. Wiele zależy od Twoich upodobań czy możliwości finansowych.

Kilka uwag dotyczących oczka wodnego

Zbierając komentarze i wiedzę od posiadaczy oczka wodnego, chcemy Ci przekazać kilka uwag i przestróg, o jakich wspominają. Pozwoli Ci to uniknąć błędnych decyzji, z których mogłyby wyniknąć dodatkowe koszty budowy oczka. Przykład to filtr mechaniczno-torfowy, umieszczony na brzegu i zamaskowany trawami. Tam może się mocno zatykać, co będzie powodowało konieczność jego wymiany. Dobrym rozwiązaniem może być sam torf naturalny, wyłapujący zabrudzenia, na przykład pod kaskadami. Wystarczy wymieniać go raz na sezon, a jest naprawdę tani.

Kolejna przestroga to zakup filtra. Najlepiej postawić na ten o wydajności wyższej, niż wynosi pojemność Twojego oczka wodnego. Masz wtedy pewność, że nie będzie się zatykał, a w zbiorniku nieprędko pojawią się glony. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że myślisz teraz o wyższych kosztach eksploatacji. Dlatego polecamy Ci postawić na wydajny i energooszczędny filtr, co przełoży się na niższe koszty użytkowania go, a co więcej, wydajność nie wpłynie na konieczność jego częstych wymian. Dobre filtry dedykowane oczkom wodnym o różnych pojemnościach tworzy na przykład marka Aquael.

Te rady mogą okazać się pomocne na początek, do wielu rzeczy dojdziesz sam, ucząc się na własnych błędach i poprawiając wyposażenie samego oczka. Mimo wszystko, oczko wodne w ogrodzie to dobra inwestycja, wpłynie na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne, w końcu będziesz musiał o zbiornik zadbać własnymi rękami nie tylko w okresie wiosennym!

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce