Blog

Akwaria

IWAGUMI

Kreatorem i twórcą stylu iwagumi był Takashi Amano (1954-2015) – jedna z najbardziej wpływowych osób w dziedzinie akwarystyki na przełomie XX i XXI wieku. Artysta, miłośnik aquascapingu i akwariów roślinnych. Przez wielu uważany za mistrza w swoim fachu. Nie miał sobie równych! Jego największa zaleta? Z pewnością dar wnikliwej obserwacji natury, a następnie umiejętność jej sfotografowania. Styl iwagumi ma swoje źródła w starożytnej japońskiej sztuce ogrodowej, gdzie główną rolę odgrywają skały. To właśnie kamienie są istotą tego stylu. Akwarium wykończone w ten sposób powinno opierać się na trzech głównych skałach, którymi są:

 • oyaishi,
 • fukuishi,
 • soeishi.

Z ich połączenia tworzy się sanzon, czyli układ triady. Poniżej przedstawiamy kilka informacji na temat poszczególnych skał.

Oyaishi

Głównym zadaniem tego kamienia jest zachwycenie obserwatora. To skała, która zawsze musi być największa w akwarium i jest główną jego atrakcją. Jej wysokość powinna wynosić około ⅔ wysokości akwarium. Jej ułożenie nie należy do prostych, musi być bowiem umieszczona zgodnie z zasadą trójpodziału. Co więcej, powinna nachylać się ku dalszemu bokowi, aby obrazować zjawisko przepływu wody i siły nacisku, jaki prąd wywiera na skałę.

Fukuishi

Skała mniejsza od oyaishi, stanowiąca około ⅓ wysokości zbiornika. Fukuishi może znajdować się po lewej lub prawej stronie skały głównej. Jest swego rodzaju przeciwieństwem poprzednika, jego przeciwwagą.

Soeishi

Ostatnia i najmniejsza skała, znacznie mniejsza od fukuishi, co jeszcze dobitniej podkreśla wielkość oyaishi. W naturalnym akwarium iwagumi występują także skały o nazwie suteishi, które są jeszcze drobniejsze i służą raczej do wypełnienia całej aranżacji. Nie mogą się wyróżniać, a ich zadaniem jest wywarcie poczucia wspólnoty. W sanzon te najdrobniejsze suteishi są pomijane, liczą się tylko trzy główne skały.

Akwarium w stylu iwagumi może zawierać jeszcze inne doskonale sprawdzające się kamienie. Poniżej lista rozwiązań, na które również można postawić, aby wypełnienie zbiornika było jeszcze bardziej efektowne:

 • dragon stone,
 • frodo stone,
 • scenery stone,
 • lawa,
 • seiryu.

Podczas projektowania wypełnienia akwarium należy wziąć pod uwagę fakturę kamieni, ich ustawienie, wielkość skał, a także ich kolor. Wszystko ma znaczenie, nawet najdrobniejszy kawałek. Zwrócenie na to uwagi jest konieczne, ponieważ kamienie są jednym z najskuteczniejszych sposobów na to, aby przedstawić przepływ wody w układzie oraz odzwierciedlić ten spotykany w przyrodzie. Nie jest to zadanie proste. Aby się o tym przekonać, warto też oglądać dzieła takich artystów jak Marcin Zając, mistrz Polski w aquascapingu.

Iwagumi – co jeszcze należy wiedzieć o tym stylu?

Warto zwrócić uwagę na zasadę złotego podziału podczas wypełniania akwarium i tworzenia aranżacji w stylu iwagumi. Podwodne krajobrazy muszą przesuwać swój środek ciężkości w jedną ze stron, najczęściej jest to strona prawa. Zasada złotego podziału mówi o tym, aby centralna skała oyaishi, ta przyciągająca wzrok, była umieszczona w odległości do boków zbiornika w proporcjach 1 : 1,6. Ewentualnym rozwiązaniem jest umieszczenie kamienia głównego w centrum zbiornika.

Istotne jest również podłoże stosowane w akwarium, gdy decydujemy się na styl iwagumi. Już na etapie jego aranżacji należy wziąć pod uwagę finalne nachylenie i przeniesienie środka ciężkości przez skały. W ten sposób perspektywa będzie lepsza, podobnie jak odbiór kompozycji przez oglądających. Będzie bowiem bardziej nawiązywał do tradycji i zasad stworzonych przez projektanta Takashi Amano. Bardzo ważna jest tutaj również głębia, którą uzyskasz poprzez zastosowanie bardzo prostej zasady – przednia część zbiornika powinna być niższa i zwiększać się naturalnie ku tyłowi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś wybrał proste podłoże, sprawdzi się ono z kolei w klasycznej triadzie. Jak widzisz, akwarium naturalne w wersji iwagumi to wiele opcji do wyboru.

Jak to wygląda w przypadku roślin? Gatunków jest kilka, ale stanowią one drugoplanową rolę. Najważniejsza jest formacja skalna i to na niej trzeba się skupić. Do akwarium w tym stylu najczęściej wybiera się gatunki tworzące trawnik. Poniżej lista roślin, na które możesz postawić, aby Twój wybór był zgodny ze sztuką iwagumi:

 • Glossostigma elatinoides,
 • Eleocharis acicularis,
 • Eleocharis parvula,
 • Micranthemum Monte Carlo,
 • Echinodorus tenellus,
 • Hemianthus callitrichoides Cuba.

Istnieje także możliwość wykorzystania roślin jako trzeci plan, ale nie jest to konieczne i niewiele osób decyduje się na to rozwiązanie. Swoiste, delikatne tło, jakie można w ten sposób stworzyć, nie wygląda efektownie w połączeniu z formacją skalną. Mimo wszystko taka możliwość istnieje i warto o niej wiedzieć.

Należy również wspomnieć o rybach. Najlepszym wyborem byłaby ławica ryb krążąca wokół akwarium. Podkreślałaby spójność i jedność stylu iwagumi. Dlatego w tego typu zbiornikach stawia się na kilka podstawowych gatunków ryb takich jak:

 • bystrzyk błękitny i amandy,
 • neon czerwony,
 • zwinnik czerwonousty,
 • razbora klinowa.

Jeżeli zdecydujesz się na małe gatunki ryb, możesz uzyskać naprawdę ciekawą aranżację z dwóch powodów. Mniejsze rybki są bardziej dynamiczne oraz uwydatniają wielkość formacji skalnej, która ma robić największe wrażenie. Pamiętaj, aby stawiać na ryby pływające w grupach, a nie indywidualnie. Najlepiej zdecydować się na jeden gatunek. Jeżeli jednak Twoje akwarium jest bardzo wysokie, wybierz kilka gatunków pływających na różnych wysokościach. Podwodne krajobrazy wypełnione łagodnymi i spokojnymi rybami, a jednocześnie mogącymi dynamicznie przyspieszać to najlepszy wybór do akwarium w stylu iwagumi. Czasem do zbiornika wpuszcza się także krewetki.

Decydując się na styl iwagumi w akwarium, musisz pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Wiele z nich zostało już wcześniej wspomniane, ale chcemy jeszcze dodać kilka informacji. Aranżacja ta nie jest prosta, wymaga wiedzy i umiejętności w utrzymaniu. Może jednak być wykonana przez osobę, która nie zna się dobrze na zakładaniu akwarium, ale chce dowiedzieć się więcej i doskonalić swoje umiejętności. Co jeszcze warto wiedzieć o akwarium naturalnym iwagumi podczas jego tworzenia?

 • Pamiętaj, że koncepcja z kamieni ma tworzyć harmonię. Zachowuj proporcje, gdy ustawiasz oyaishi, fukuishi i soeishi.
 • Zwróć uwagę na ustawienie, które wskaże na dynamiczny przepływ wody.
 • Harmonia i jedność poprzez prostotę – to słowa wskazujące na podejście, jakie powinieneś obrać podczas aranżacji akwariów naturalnych.
 • Różna wielkość kamieni, faktura i różny kształt. Wybieraj wyraziste, różnorodne rozwiązania oraz zawsze stawiaj na liczbę nieparzystą skał w akwarium.
 • Iwagumi zabrania stosowania korzeni i drewna – te występują tylko w innych stylach.
 • Tanshoku tanei – purystyczny odłam stylu iwagumi, w którym wykorzystuje się tylko i wyłącznie cyfrę jeden. Używasz jednego kamienia, jednego gatunku ryb i jednego gatunku roślin. Bardzo ciekawa propozycja, dzięki której krajobraz jest niezwykle wyrazisty.
 • Podwodne krajobrazy w stylu iwagumi mogą wykorzystywać kilka gatunków ryb, roślin i skał. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś stworzył akwarium mniej minimalistyczne, a bardziej kolorowe i zróżnicowane.
 • Symetria w naturze zdarza się bardzo rzadko, można powiedzieć, że praktycznie w ogóle. Dlatego nie możesz decydować się na symetrię w swoim akwarium, gdy wybierasz styl iwagumi.

Podane wyżej informacje powinny pomóc Ci w stworzeniu Twojego pierwszego akwarium naturalnego w stylu iwagumi. Nie zrażaj się po pierwszej nieudanej próbie. Styl ten jest wbrew pozorom trudny do uzyskania. Da się jednak go osiągnąć, ważne, abyś ćwiczył i zawsze kierował się zasadami, jakie nakreślił mistrz Takashi Amano. W końcu uda Ci się stworzyć podwodny krajobraz, który spełni Twoje oczekiwania i będzie cieszyć oko wszystkich, którzy na Twoje naturalne akwarium będą spoglądać. Iwagumi to bez dwóch zdań efektowny sposób na aranżację konkretnego zbiornika.

Powrót
30 08 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce