Blog
Akwaria
Stawiając pierwsze kroki w akwarystyce napotyka się na swojej drodze wiele wyzwań i pytań. By pomóc wszystkim tym, którzy właśnie kupują akwarium, sporządziliśmy listę spraw, na które należy zwrócić uwagę.
Wielu początkujących akwarystów wpada w pułapkę i kupuje mniejszy zbiornik z myślą o tym, że łatwiej będzie otoczyć go odpowiednią opieką. Sprawa wydaje się jedynie pozornie prosta, bowiem w niewielkim akwarium o wiele ciężej jest zachować stabilność biologiczną i naturalną równowagę.
Akwarium nie może stać ani w przypadkowym miejscu, ani na przypadkowym podłożu. Raz, początkujący akwarysta musi zadbać o podstawę, którą zwykle jest szafka. Należy tutaj zwrócić uwagę na jej powierzchnię, która podczas czynności pielęgnacyjnych będzie mieć styczność z wodą, co może skutkować jej zniszczeniem. Musi być także odpowiednio wytrzymała, bowiem litr wody słodkowodnej waży około kilograma. Dobrym rozwiązaniem jest zatem specjalna szafka akwariowa, która jest odporna na działanie wody.
Dwa, miejsce. Pamiętaj o tym, że akwarium potrzebuje odpowiedniego oświetlenia, co wcale nie oznacza, że powinno ustawić się je przy oknie. Wprost przeciwnie taka lokalizacja może być równoznaczna z plagą glonów. Zatem najlepszym rozwiązaniem jest postawienie szafki z akwarium w głębi pomieszczenia.
Akwarium jest domem dla rybek, dlatego należy zadbać, by panowały w nim warunki sprzyjające ich egzystencji i zdrowiu. Należy zatem zapewnić im odpowiednie parametry techniczne, czyli:
– oświetlenie (większość rybek akwariowych pochodzi ze strefy międzyzwrotnikowej, gdzie dzień i noc trwają po 12 godzin, i podobne warunki należy im zapewnić w zbiorniku wodnym w domu);
– ogrzewanie (temperatura wody w akwarium musi być dopasowana do potrzeb danego gatunku rybek, dlatego może zajść konieczność jej dogrzania. W tym celu stosuje się grzałki akwariowe);
– filtr (ma utrzymać klarowność wody i oczyścić ją z substancji, które mogłyby być niebezpieczne dla mieszkańców akwarium);
– napowietrzacz (wzbogaca wodę w tlen niezbędny do życia rybkom. Jest w niego wyposażona większość nowoczesnych filtrów).
Gdy już zapewnimy mieszkańcom akwarium odpowiednie wyposażenie techniczne, pora zadbać o dekoracje, które nie tylko będą pełnić funkcje estetyczne, ale i zapewnią rybkom optymalne warunki do życia. Klasyczne dekoracje to:
– tło (stosowane w przypadkach, gdy akwarium stoi tyłem do ściany);
– podłoże (służy za grunt dla roślin i jest elementem naturalnego środowiska dla ryb. Jeśli planujesz mieć w akwarium dużo roślin, wybierz specjalne podłoże mineralne);
– dodatki jak kamienie czy drewno (w ich przypadku należy pamiętać o tym, by były pozbawione ostrych krawędzi, które mogłyby skaleczyć rybki),
– rośliny (są nie tylko bardzo istotnym elementem ozdobnym, ale i stanowią część naturalnego środowiska ryb. Poprawiają także jakość wody i jej natlenienie oraz oczyszczają ją z toksyn).
Zobacz: 10 DOWODÓW NA TO, ŻE AKWARYSTYKA JEST WSPANIAŁYM HOBBY
Teraz pora na najważniejszy punkt, czyli zarybienie akwarium. Przy rozpoczynaniu swojej przygody z akwarystką najlepiej powstrzymać się od zakupu agresywnych gatunków oraz tych wymagających specyficznych warunków. Kupując rybki należy zwrócić uwagę na rozmiar, który osiąga dany gatunek, jest to informacja niezbędna do zapewnienia im potrzebnej przestrzeni. Kolejna ważna sprawa, to ilość rybek. Nie zapominajmy, że mówimy o zwierzętach stadnych, zatem dla dobrego samopoczucia rybek należy zapewnić im towarzystwo przynajmniej 5-7 osobników tego samego gatunku. Błędem jest zarybianie akwarium przedstawicielami różnych gatunków. Brak współtowarzyszy mógłby działać na nie stresująco.
Naprzeciw potrzebom początkujących akwarystów wychodzą zestawy akwariowe. Jest to świetne i ekonomiczne rozwiązanie, bowiem samodzielne kompletowanie wszystkich niezbędnych produktów jest większym wydatkiem finansowym.
Sprawdź, gdzie kupisz
nasze produkty