Blog

Akwaria

Jak wybrać podłoże do akwarium?

Prawidłowo funkcjonujące akwarium nie może obyć się bez dobrego podłoża. Przy wyborze rodzaju dna do pojemnika z wodą należy się kierować nie tylko estetyką, ale także potrzebami roślin, którymi chcemy wyłożyć akwarium. Twoje rośliny muszą mieć się gdzie zakorzenić – dlatego wybór odpowiedniej wielkości granulatu wpłynie na ich rozwój. Co ważne, zbyt drobny piasek wpływa negatywnie na cyrkulację wodną. Efektem tego jest powstawanie twardej warstwy, która wpłynie bardzo źle na rozwój systemu korzeni. Przy wyborze podłoża do akwarium należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, które są istotne dla roślin akwariowych.

Podłoże do akwarium z samego żwiru

Żwir to atrakcyjne cenowo rozwiązanie, ale przeznaczone raczej dla początkujących akwarystów, którzy nie chcą jeszcze inwestować w droższe rośliny. Tego typu materiał nie ma żadnych substancji odżywczych i jest jałowy – ma obojętny stosunek do rozrostu roślin. Mimo wszystko flora w akwarium potrzebuje dodatkowych substancji odżywczych, które pozytywnie wpływają na jej kondycję, wzrost, a także wygląd. Pobieranie odbywa się poprzez system korzeniowy i jeśli zdecydujesz się na żwir, to powinieneś zainwestować w dodatkowe nawozy.

Nawozy w sklepie zoologicznym są dostępne w postaci kuleczek lub pałeczek. Umieszcza się je w żwirze – najlepiej pomiędzy korzeniami roślin. Oczywiście żwir ma swoje zalety i nie jest to tylko kwestia ceny. Na rynku jest dostępnych wiele ciekawych kolorów oraz granulacji. Znajdziesz bardzo drobne wersje w postaci piasku, średniej gęstości żwiry oraz dużej średnicy kamyczków. Spory wybór rodzajów żwiru pozwoli Ci stworzyć efektowne kompozycje w akwarium, które będą współgrać wizualnie z rybkami i roślinami.

Połączenie żwiru oraz substratu podżwirowego

Stosowanie połączenia żwiru oraz substratu podżwirowego ma wiele zalet, a także gwarantuje równomierny wzrost roślinności. Wystarczy tylko substrat umieścić na dnie pojemnika, a potem przykryć go warstwą żwiru. Dzięki temu system korzeniowy ma bezpośredni dostęp do niezbędnych do rozrostu substancji, a sama warstwa nie jest widoczna dla oka. Estetyka Twojego akwarium nie będzie zaburzona i możesz się zdecydować nawet na substrat podżwirowy w ciemnym kolorze. Nie będzie on zaburzać kompozycji składającej się z podłoża z jasnego żwiru.

Substrat podżwirowy to bardzo skuteczny dodatek, który wpłynie pozytywnie na kondycję Twoich roślin w akwarium. Korzenie z pełnym powodzeniem będą miały pełen dostęp do mikro- oraz makroelementów – niezbędnych w jej dalszym rozwoju. Warto pamiętać, że warstwę substratu na dnie akwarium należy posypać warstwą żwiru na minimum 5 centymetrów. Sprawi to, że substrat nie będzie wypłukiwany przez wodę z niezbędnych dla roślin wartości odżywczych. Co istotne, jest to znacznie mniej kosztowna metoda od podłoża aktywnego.

Postaw na piasek w podłożu

W obiegowej opinii piasek funkcjonuje jako podłoże akwarystyczne o sporych walorach estetycznych, ale niezbyt nadające się do hodowli roślin. Problem polega na zbyt drobnej granulacji, która jest kłopotliwa dla dostarczania niezbędnych wartości odżywczych do korzeni. Mimo wszystko są też zaawansowani akwaryści, którzy polecają tego typu podłoże oraz doskonale sobie z nim radzą. Co ciekawe, część ryb, np. muszlowce, wymagają delikatnego i sypkiego materiału. Ostre krawędzie grubego żwiru niezbyt dobrze sprawdzają się przy stworzeniach, które uwielbiają się zakopywać oraz bytować na dnie akwarium.

Podłoże typu piasek w akwarium mocno wpłynie na optykę Twojego akwarium. Dno wysypane piaskiem znacznie powiększa optycznie przestrzeń. Nawet mały pojemnik wydaje się wtedy znacznie większym. Bardziej zaawansowani hodowcy bawią się w mieszanki materiałów. Polecane jest zwłaszcza wysypywanie piasku w pojedynczych częściach akwarium, a na reszcie powierzchni stosowanie żwiru oraz podłoża aktywnego w części z roślinami. Dzięki temu stwarzamy odpowiednie środowisko dla roślin i muszlowców.

Gotowe substraty ze sklepu internetowego

Gotowy substrat to najlepsze podłoże na rynku, które wpłynie pozytywnie na Twoje roślinki w akwarium. Co istotne, jest on zwłaszcza polecany dla zbiorników ogólnych oraz biotopowych z rybkami wymagającymi miękkiej i kwaśnej wody – tego typu materiał stabilizuje parametry w całym akwarium. Na rynku znajdziesz obecnie mieszanki przygotowane specjalnie pod poszczególne gatunki ryb oraz roślin. Składniki w nim są tak dobrane, żeby granulacja wpływała na wzrost korzeni, a także pomagała w utrzymywaniu niezbędnej twardości i pH wody w akwarium.

Jest to nieporównywalnie lepszy wybór od standardowego żwiru lub piasku na dnie akwarium. Wprawdzie tego typu metoda wymaga wydania większej sumy na udekorowanie naczynia, ale gwarantuje optymalny wzrost roślin. Tego typu podłoża wykazują szereg właściwości filtracyjno-sorpcyjnych. Przekłada się to na lepszy stan wody, roślinności oraz na zdrowie rybek. Co istotne, na polskim rynku znajdziesz substraty aktywne w różnych granulacjach oraz kolorach – co pozwoli Ci stworzyć kompozycję idealną.

Na który rodzaj podłoża się zdecydować?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć inaczej, niż: Kieruj się swoimi wymaganiami. Obecnie na polskim rynku znajdziesz wiele ciekawych możliwości, które pomogą Ci stworzyć atrakcyjną kompozycję w akwarium. W zależności od zasobności Twojego portfela możesz postawić na tańsze opcje typu żwir lub piasek albo droższe, ale skuteczniejsze gotowe substraty oraz żwir – substrat podżwirowy. Część akwarystów decyduje się także na hybrydowe rozwiązania, gdzie gatunki ryb wymagające delikatnego podłoża mają do dyspozycji piasek, a rośliny w swojej części akwarium dobrze się rozwijają na warstwach aktywnych.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce