Blog

Akwaria

Jak założyć akwarium morskie?

Planujesz założyć akwarium i chcesz, żeby był to zbiornik słonowodny? Zajmowanie się takim akwarium wymaga od Ciebie sporo zaangażowania, a także nieco wiedzy. Według wielu osób jest to zajęcie bardziej skomplikowane niż prowadzenie akwarium słodkowodnego. Musisz zastanowić się nad mieszkańcami akwarium i wieloma innymi kwestiami, które pozwolą Ci cieszyć się niesamowitym wyglądem zbiornika.

Dlaczego warto założyć akwarium morskie?

Akwarium morskie jest mniej popularne od słodkowodnego. Może to wynikać z kilku kwestii – przede wszystkim kosztów. Musisz liczyć się z tym, że założenie akwarium morskiego generuje wysokie koszty, nawet jeśli zbiornik jest niewielki. Na mniejszą popularność może też wpływać fakt, że stworzenie jego mieszkańcom odpowiednich warunków jest trudniejsze.

Dlaczego więc warto założyć akwarium morskie? Mimo kosztów oraz rygorystycznych zasad, których trzeba się trzymać, jest to niepowtarzalna ozdoba pomieszczenia. Wnętrze, w którym znajduje się akwarium morskie, nie potrzebuje właściwie innych dekoracji. Zbiornik jest nie tylko efektowną ozdobą, lecz także szansą na obserwację wyjątkowego, podwodnego świata. Jeśli więc możesz pozwolić sobie na większy wydatek i zdajesz sobie sprawę z pewnych trudności związanych z prowadzeniem takiego wyjątkowego akwarium, nie poddawaj się na wstępie, a zyskasz nietuzinkową ozdobę i szansę na obserwację niesamowitych gatunków.

Gdzie ustawić akwarium morskie?

Wiesz już, że dasz sobie radę z akwarium morskim? Jeśli je planujesz, rozpocznij od znalezienia perfekcyjnego miejsca. O czym warto pamiętać, gdy wybierasz idealną przestrzeń na akwarium morskie? Zbiornik powinien znajdować się w odpowiedniej odległości od okna. Akwarium morskie nie może być zbyt blisko okna – ustawione we właściwej odległości od źródła naturalnego światła będzie chronione przed nadmiernym nagrzaniem i nasłonecznieniem, do których mogłoby dojść w upalne dni. Zwróć też uwagę na to, żeby miejsce było bezpieczne. Dzieci nie powinny mieć łatwego dostępu do zbiornika. Nie stawiaj też zbiornika w miejscu, w którym byłby narażony na zniszczenie podczas zabaw pociech.

Jaki zbiornik wybrać?

Akwarium morskie powinno mieć duży rozmiar dna. Możesz zdecydować się na gotowy zestaw z oświetleniem oraz pokrywą. To doskonałe rozwiązanie dla początkujących akwarystów. W takim zestawie znajdziesz oprócz zbiornika lampę, która zapewni wyjątkowy efekt dekoracyjny. Jeśli zależy Ci na niskim zużyciu energii, szukaj wśród kompletów z lampami energooszczędnymi. Światło gwarantuje nie tylko piękny wygląd zbiornika, lecz także właściwy rozwój jego mieszkańców. Przykładowo, bardzo silne, białe światło gwarantuje dobry rozwój koralowców. W gotowym zestawie znajdziesz również wydajny filtr. Tak skomponowany komplet jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących akwarystów, którzy nie chcą dobierać wszystkich elementów oddzielnie z uwagi na brak doświadczenia.

Jaką wodą wypełnić zbiornik?

W akwarium morskim musi znaleźć się woda morska. Jak ją uzyskać? Do wody należy wsypać odpowiednią ilość specjalnej soli morskiej. Tego typu produkty są łatwe w użyciu, ponieważ błyskawicznie się rozpuszczają. Zawierają wapń i magnez w odpowiedniej dawce. Świeżo posolona woda staje się krystalicznie czysta. Dzięki produktowi stworzysz w akwarium morskim idealne parametry nawet dla najbardziej wymagających mieszkańców. Pamiętaj, że zasolenie jest ważnym parametrem w akwarium morskim. Możesz zmierzyć go przy pomocy refraktometru.

Odpieniacz – niezbędne urządzenie

Ważną funkcję w akwariach słodkowodnych pełni filtr, natomiast w przypadku zbiorników morskich nie możesz zapomnieć o odpieniaczu. Jego zadaniem jest oczyszczanie wody z substancji organicznych, które nie służą kondycji mieszkańców akwarium. W odpieniaczu wytwarzana jest piana, która usuwa między innymi resztki pokarmu. Urządzenie jest w pełni bezpieczne dla zwierząt zamieszkujących akwarium.

Żywa skała do akwarium morskiego – co to jest?

Skała żywa nie jest obecnie jedynym możliwym rozwiązaniem, ale wciąż uznaje się ją za podstawowy element wyposażenia akwarium morskiego. Są to fragmenty rafy koralowej, które służą do obsadzenia koralowcami. Skała może być też miejscem, w którym ryby znajdą schronienie. Pełni jeszcze jedną szczególnie ważną funkcję – to na niej opiera się filtracja biologiczna akwarium. Istnieją syntetyczne zamienniki żywej skały.

Jaką temperaturę powinna mieć woda w akwarium morskim?

Mieszkańcom akwarium morskiego zapewnij odpowiednią temperaturę. Powinna on utrzymywać się na poziomie mniej więcej 24–26 stopni Celsjusza. Żeby tak było, potrzebujesz grzałki regulowanej przy pomocy termostatu. Temperatura musi być utrzymywana na stałym poziomie. W upalne dni może się okazać, że potrzebna będzie chłodziarka. Pamiętaj, że po wypełnieniu akwarium wodą nie możesz od razu go zasiedlić. Musisz odczekać około 4–6 tygodni od nalania wody i uruchomienia sprzętów, aż ustabilizuje się w zbiorniku równowaga biologiczna.

Jakich błędów unikać?

Szczególnie uważaj na zbyt silne podniesienie temperatury wody w akwarium. Niektórzy mieszkańcy zbiorników mogą czuć się źle już przy 27 stopniach Celsjusza, natomiast 30 będzie zdecydowanie szkodliwe. Może się okazać, że grzałka w akwarium będzie stanowić wyposażenie jedynie na wszelki wypadek. Niebezpieczna jest też niewłaściwa cyrkulacja, która może doprowadzić do ogromnego stresu koralowców. To z kolei sprawi, że nie będą one chciały otwierać swoich polipów, co może nawet doprowadzić do ich śmierci.Czasem warto działać metodą prób i błędów – przestawiać koralowca, aż znajdzie się takie miejsce, w którym będzie się dobrze czuł.

Uważaj również na niedoszacowanie kosztów, jakie niesie za sobą założenie i prowadzenie akwarium morskiego. Ogromne zbiorniki są naprawdę efektowną ozdobą, ale pamiętaj, że koszty nie skończą się na zakupie takiego akwarium. Większy zbiornik wymaga większej ilości wody, a tym samym między innymi większej ilości soli. Większe mogą się też okazać koszty prądu, bo przecież taki zbiornik będzie potrzebował ogromnej ilości światła.

Akwarium z koralowcami twardymi

Koralowce twarde dzielą się na dwie grupy – SPS oraz LPS. SPS to drobnopolipowe koralowce twarde, których polipy są mikroskopijne. LPS to natomiast wielkopolipowe koralowce twarde. Ich polipy są wyraźne, widoczne nawet z daleka. Koralowce twarde są bardzo wymagające. Potrzebują stabilnego, dojrzałego akwarium. Parametry w zbiorniku nie mogą zmieniać się gwałtownie. Wymagają również intensywnej cyrkulacji oraz dużej ilości światła. Konieczna jest też suplementacja pierwiastków, na przykład potasu i żelaza. Mają one wpływ na wzrost oraz wybarwienie koralowców twardych. Mieszkańcy akwarium potrzebują odpowiedniego pokarmu. SPS dostarczaj bardzo drobną karmę, natomiast LPS granulki i zawiesinę. Właściwa dieta zwiększa szansę na przetrwanie hodowli. Koralowce będą dzięki niej w świetnej kondycji.

Koralowce miękkie w akwarium

To rozwiązanie, które jest bardziej polecane na początek przygody z akwarium morskim. Zbiornik nie musi być bowiem duży. Wystarczy akwarium dostępne w zestawie z potrzebnymi elementami. W zbiorniku możesz hodować koralowce pozbawione szkieletu wapiennego. Nie mają one zbyt dużych wymagań, a poza tym są dość odporne na wahania parametrów wody. Sprawdzi się dla nich środowisko wodne o łagodnym przepływie oraz umiarkowanej ilości światła. Jeśli jesteś początkującym akwarystą, sprawdź koralowca miękkiego Capnella. W sprzyjających warunkach rośnie on bardzo szybko. Koralowiec ten w stresującej sytuacji potrafi skulić się do malutkich rozmiarów. Efektownie prezentuje się Discosoma watermelon red. Ważne jest, że ten koralowiec nie potrzebuje ogromnego zbiornika. Parametry muszą być jednak stabilne – woda powinna mieć temperaturę 24–28 stopni Celsjusza.

Hodowla krewetek i ryb w akwarium morskim

Akwarium morskie mogą zamieszkiwać krewetki. To mieszkańcy, którzy zachwycają urodą, nietuzinkowym wybarwieniem, a często również zaskakują zachowaniem. Jakie krewetki wybrać do akwarium? Popularnym wyborem są te określane pistoletowymi. Nazwa ta ma związek z ich zachowaniem. Podczas polowania lub obrony zachowują się bowiem niczym pistolet – zamykają się gwałtownie i wyrzucają w kierunku przeciwnika pęcherzyk powietrza. Osiąga on ogromną prędkość i może zadziałać niczym nabój. Krewetka pistoletowa jest niedroga w utrzymaniu – możesz podawać jej zarówno suchy, jak i mrożony pokarm. Nie ma też zbyt wielu wymagań.

Popularna jest również krewetka boksująca. Stenopus hispidus jest interesująco ubarwiona. To zwierzę, które aktywnie spędza czas w zbiorniku, poruszając się po nim w poszukiwaniu pokarmu. Co można podawać krewetce boksującej? Odpowiednie będą dla niej mrożonki, ale chętnie zje również suchy pokarm. Ta krewetka wymaga akwarium o pojemności około 100 litrów. Potrzebuje również stabilnych parametrów, a temperatura, w której dobrze się czuje, wynosi 22–28 stopni Celsjusza. Są to krewetki, które raczej powinny być trzymane pojedynczo, ponieważ wykazują agresję wobec swojego gatunku.

Popularną rybą do akwarium morskiego jest błazenek, który przywodzi na myśl bajkę Gdzie jest Nemo? W zbiorniku mogą być trzymane w parach. Do dużego akwarium świetnie sprawdzi się pokolec – potrzebuje on akwarium, które ma aż 500 litrów pojemności. Warte uwagi są chetoniki, które wyróżniają się ciekawą, przypominającą oko plamką na tylnej części ciała. To ryby, które charakteryzują się wydłużonym otworem gębowym. Ułatwia on im pobieranie pokarmu z wąskich szczelin raf koralowych. Chetoniki żywią się bezkręgowcami. W akwarium morskim może też zamieszkiwać garbik. Pamiętaj jednak, że jest rybą silnie terytorialną. Garbik może się jednak sprawdzić w zbiorniku początkującego akwarysty, ponieważ jest dość odporną rybą. Mandaryn to kolejny gatunek, na który warto zwrócić uwagę. Charakteryzuje się nietuzinkowym wybarwieniem – na jego ciele miesza się odcień granatowy z pomarańczowym oraz dodatkiem zieleni. Ryby te są bardzo spokojne, a żywią się głównie organizmami, które znajdą przy dnie akwarium.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce