Blog

Akwaria

Jakie zwierzęta czyszczą akwarium?

Posiadanie akwarium jest nie lada wyzwaniem, a zwłaszcza utrzymanie go w czystości, dlatego zdarza się, że osoby stawiające pierwsze kroki w akwarystyce mają z tym problem. Można temu jednak zaradzić poprzez zakup zwierząt będących pomocnikami w czyszczeniu akwarium. To właśnie one pomagają utrzymać czystość w zbiorniku wodnym poprzez wspomaganie filtracji. Dzięki nim można kontrolować glony w akwarium, a także skutecznie pozbyć się resztek pokarmów, obumarłych zwierząt i roślin. Podczas zakładania akwarium warto zrobić research, który pozwoli na wybór odpowiednich gatunków zwierząt pomagających utrzymać czystość zbiornika.

Zwierzęta akwariowe do zadań specjalnych

Bardzo często w krótkim czasie po założeniu akwarium są do niego wprowadzone zwierzęta, których zadaniem jest złagodzenie procesu rozkwitu glonów niepożądanych w zbiornikuprzyczyniających się do jego zaciemnienia. Ponadto glony porastają rośliny, co przekłada się na zmniejszenie ich zdolności do procesu fotosyntezy. Glony rozwijające się w akwarium powodują również ograniczenie ilości tlenu, a także wpływają negatywnie na estetykę. Z pomocą w oczyszczaniu zbiorników wodnych przychodzą ryby akwariowe, które żywią się glonami. Ich obecność w akwarium jest niezwykle ważna, ponieważ glony mogą przyczynić się do wystąpienia chorób, śmierci ryb i obumierania roślin. Niektóre gatunki zwierząt są niezwykle pomocne, ponieważ mogą oczyścić akwarium z resztek pokarmów, obumarłych roślin, a nawet zwierząt. W związku z tym warto poznać, które gatunki ryb będą odpowiednie przy zakładaniu akwarium i pomogą w utrzymaniu jego czystości i zachowania jak najlepszych warunków hodowlanych.

Czyszczące gatunki ryb do akwarium

Kosiarki

Kosiarki zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są jednymi z najbardziej skutecznych glonojadów. Ich obecność przynosi lepsze efekty niż w przypadku zbrojników. Wpuszczanie kilku osobników do małego lub średniego akwarium skutecznie rozprawia się z zanieczyszczeniami. Należy zaznaczyć, że ten gatunek zjada różne rodzaje glonów, między innymi glony nitkowate, jednak decydując się na zakup kosiarki, należy mieć na uwadze, że glony są pożerane zazwyczaj tylko przez młode osobniki. Oznacza to, że gdy kosiarki podrosną, bardzo często przestają czyścić akwarium i żywią się pokarmem, który jest wrzucany do zbiornika. Kosiarki lubią zbiorniki, które są odpowiednio napowietrzone. Przebywają zazwyczaj w ich dolnej i środkowej strefie. Kosiarki są przyjazne dla innych gatunków, w związku z czym nie atakują ich.

Zbrojniki

Zbrojniki to obowiązkowy gatunek ryb, który powinien trafić do akwarium. Wyróżnia się zbrojniki niebieskie, złote, pospolite, lamparcie oraz zebrę. Charakteryzują się one różnorodnym zabarwieniem. Powszechnie określa się je jako glonojady. Ich ciało jest spłaszczone, a głowa szeroka. Otwór gębowy zakończony jest przyssawką, która jest charakterystyczna dla tego gatunku. Tak samo jak kosiarki zbrojniki żywią się glonami jedynie w młodym wieku. Zbrojniki nie pomogą jednak zwalczyć glonów nitkowatych i pędzelkowatych. Samce zbrojników są terytorialne, w związku z czym mogą się nawzajem atakować.

Glonojad syjamski

Glonojad syjamski to kolejny gatunek, który przyniesie wiele korzyści dla akwarium, ponieważ odżywia się glonami, które są niepożądane w zbiorniku. Zdarza się, że glonojad syjamski jest agresywny, dlatego nie powinno się go umieszczać w akwarium razem z małymi rybami lub krewetkami. Może on również niszczyć delikatne rośliny.

Krewetki

Dobrym wyborem do akwarium będą krewetki, ponieważ glony są ich ulubionym pożywieniem. W związku z tym będą one niezwykle pomocne w utrzymaniu czystości w zbiorniku. Dzięki temu są one uznawane za jedne z najlepszych gatunków zwierząt pozwalających utrzymać czystość w akwarium. Należy jednak pamiętać, że krewetki żyją w stadach, dlatego w akwarium powinna znajdować się ich większa liczba.

Otocinclus

Otocinclus to ryba, która jest ceniona przez akwarystów, ponieważ jest skuteczna w czyszczeniu z glonów, które są jej przysmakiem. Niewielki rozmiar ryby pozwala jej na dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Otocinclus jest rybą stadną, tak samo jak krewetka, dlatego warto mieć ich większą liczbę, minimum 5 sztuk.

Molinezja czarna

Molinezja czarna to gatunek ryb niezwykle przydatnych w akwarium ogólnym. Jest ona wyjątkowo energiczna i pożyteczna. Molinezja czarna żywi się glonami takimi jak zielenice, okrzemki i brunatnice. Niewiele osób wie, że żywi się również sinicą.

Sewellia Lineolata

Sewellia Lineolata, czyli przylga siatkowana, tak samo jak wcześniej wymienione gatunki ryb żywi się glonami. Z pewnością sprawdzi się jako ryba czyszcząca dekoracje znajdujące się w akwarium, ponieważ pomoże ona usunąć glony z korzeni i kamieni znajdujących się w akwarium.

Bocja wspaniała i siatkowana

Zarówno bocja wspaniała, jak i siatkowana to gatunki, które są pomocne w czyszczeniu akwarium. Bocja wspaniała i siatkowana zjadają niepożądane w akwarium ślimaki, dlatego będą one pomocne w kontroli nad ich populacją w zbiorniku.

Ślimak Helena

Ślimak Helena to doskonała alternatywa dla wcześniej wymienionych bocji. Polują one na mniejsze ślimaki, w związku z czym będą doskonałym wyborem dla mniejszych zbiorników, w których jest ich plaga.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce