Blog

Akwaria

Krasnorosty w akwarium – czym są i jak je zwalczyć?

Algi czerwone, znane również jako glony czerwone, nie są w rzeczywistości glonami, a cyjanobakteriami. Są one pełni fotosyntetyczne i mogą być bardzo trudne do opanowania (nawet doświadczonemu akwaryście), gdy wymkną się spod kontroli. Najważniejszym powodem, dla którego czerwone glony są tak powszechnym problemem jest fakt, że wielu akwarystów nie sprawdza poziomu składników odżywczych w swoich akwariach tak często, jak to konieczne.

Czerwone glony w akwarium najczęściej przyjmują postać krasnorostów, inaczej zwanych glonami pędzelkowatymi (szantrancje). Co ciekawe i zarazem niezwykle istotne – krasnorosty wbrew swojej nazwie, wcale nie są czerwone (chyba, że po wycięciu potraktuje się je alkoholem), a ich naturalny kolor zmienia się z czasem z ciemnozielonego przez szary, aż do głębokiej czerni.

Krasnorosty w akwarium – skąd się biorą? (główne przyczyny)

Składniki odżywcze: Dwa główne składniki odżywcze, na które musisz zwracać uwagę, badając jakość wody w swoim zbiorniku to azotany i fosforany. Zarówno jednej, jak i drugi z nich jest stale produkowany w akwarium. Zanieczyszczenia generowane przez wszystkich mieszkańców akwarium czy wprowadzony do wody pokarm dla ryb, to materiał podlegający procesom gnilnym, a wszystko, co gnije przyczynia się do powstawania azotanów i fosforanów. Im częściej karmisz swoje ryby lub krewetki, tym więcej zanieczyszczeń powstanie, dlatego najprostszą metodą redukcji poziomu azotanów i fosforanów w zbiorniku jest karmienie w większych odstępach czasu. Oprócz tego, należy regularnie ręcznie usuwać glony na tyle, na ile to możliwe, podczas cyklicznego czyszczenia zbiornika i wymiany wody.

W przypadku glonów czerwonych nie powinno to być zbyt trudne. Tworzą one dywany, które zazwyczaj można łatwo usunąć przy użyciu ogólnodostępnych narzędzi. Zeskrob skały dekoracyjne, pompy, ścianki akwarium i każdą inną powierzchnię, na której zauważysz narośl. Nie zapomnij przy tym o usunięciu pływających kawałków glonów. Równie istotne jest cykliczne wyławianie niezjedzonego pokarmu, który z czasem zbiera się na dnie zbiornika tak, aby nie gnił. Aby utrzymać w akwarium niski poziom azotanów, powinieneś również regularnie podmieniać w nim wodę, nie zapominając o jej odpowiednim użyźnianiu i twardości.

Oświetlenie: Żarówki, które wiszą nad akwarium powinny być zmieniane co najmniej co sześć miesięcy. W miarę eksploatacji żarówek, emitowane przez nie światło będzie stopniowo zmieniać spektrum, a to z kolei może przełożyć się w istotny sposób na powstawanie i rozrost krasnorostów. To w czerwonym spektrum znajduje się większość szkodliwych glonów, takich jak algi czerwone i aby zmniejszyć szanse na rozwój krasnorostów w zbiorniku, a także zapobiegać ich szybkiej ekspansji w obrębie aranżacji, spróbuj przestawić akwarium. Przesunięcie zbiornika w miejsce z większą dostępnością do światła naturalnego, pozwoli Ci w znaczącym stopniu skrócić czas wymagający użycia sztucznego oświetlenia.

Przepływ wody: Czerwone algi słabo rosną w szybko płynącej wodzie. Jeśli przyjrzysz się, temu gdzie najczęściej pojawiają się czerwone glony w obrębie akwarium, to prawdopodobnie zauważysz, że jest to głównie obszar bez dużego przepływu wody. Aby wyeliminować glony i zapobiegać ich wzrostowi, należy jak najszybciej zwiększyć przepływ wody w tych częściach zbiornika.

Na koniec warto zwrócić uwagę na to, że walka z krasnorostami nie jest prosta i wymaga sporych pokładów cierpliwości. Nie oczekuj więc rezultatów już po kilku dniach i jednorazowym sprzątnięciu szklanego zbiornika. Usuwanie czerwonych glonów wymaga tygodni stałej opieki, nie zniechęcaj się.

Powrót
14 09 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce