Aquael

Blog

Akwaria

Mało wymagające rośliny akwariowe dla początkujących

Aranżacja akwarium to nie lada wyzwanie dla każdego akwarysty, a w szczególności dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Na powodzenie zamierzonego planu składa się kilka najważniejszych kwestii, takich jak odpowiednia wielkość zbiornika, wysokiej jakości elementy wyposażenia pozwalające zapewnić prawidłowe warunki faunie i florze znajdującej się w zbiorniku, a także właściwa pielęgnacja roślin, aby te pięknie rosły i zdobiły akwarium przez długi czas. W dzisiejszym wpisie to właśnie na nich się skupimy, podpowiadając, jakie rośliny akwariowe są łatwe w uprawie i wytrzymałe, dzięki czemu znakomicie sprawdzą się u początkujących. Zapraszamy do skorzystania z naszych wskazówek, które z pewnością przyczynią się do stworzenia idealnego podwodnego świata w domowym zaciszu.

Dlaczego warto wprowadzić do akwarium rośliny?

Rośliny akwariowe, bez względu na wybrany gatunek, spełniają niezwykle ważną funkcję w zbiorniku, gdyż ich rola nie ogranicza się wyłącznie do dekorowania akwarium. Przede wszystkim zarówno mniej, jak i bardziej wytrzymałe rośliny akwariowe, wzbogacają ekosystem w tlen, który jest niezbędny do utrzymania odpowiednich warunków faunie zamieszkującej zbiornik. Ponadto stanowią dodatkowy pokarm dla ryb i jednocześnie są dla nich miejscem kryjówek, a pływanie między roślinnością zdecydowanie wpływa na komfort życia i samopoczucie zwierząt, co przekłada się na ich prawidłowy rozwój. Rośliny akwariowe dla początkujących i doświadczonych hodowców pełnią także rolę ochronną dla narybku.

Najpopularniejsze gatunki roślin akwariowych łatwych w uprawie

Warto poznać listę roślin akwariowych polecanych początkującym, które są mało wymagające. Wśród nich można wymienić między innymi gatunki, takie jak:

  • kryptokoryna – roślina akwariowa rozwijająca się w temperaturze od 18 do 30 stopni Celsjusza, w wodzie kwaśnej i bogatej w wapń. W przypadku jej rozmnażania nie ma znaczenia oświetlenie, dlatego może zostać zasadzona w zacienionym miejscu akwarium.
  • ceratophyllum – bardzo popularna i mało wymagająca roślina akwariowa dla początkujących, której długość może sięgać do 80 cm. Nie potrzebuje do prawidłowego rozwoju dużej ilości oświetlenia i nawożenia. Odpowiednia dla niej temperatura to od 15 do 16 stopni Celsjusza. Warto wiedzieć, że w przypadku tej rośliny nie ma znaczenia twardość wody czy jej odczyn.
  • cladophora aegagropila – zielenica, która jest niezwykle wytrzymałą rośliną akwariową. Nie wymaga nawożenia i doskonale sprawdza się w skutecznej walce z glonami, gdyż zbiera zanieczyszczenia. Rośnie w temperaturze od 18 do 26 stopni Celsjusza.
  • echinodorus – roślina nielubiąca zacienienia, jednak nie jest wymagająca w hodowli. Należy do grupy gatunków ciepłolubnych i rozmnaża się przez rozłogi wypuszczane z korzeni pod podłożem.
  • monosolenium tenerum – roślina, którą można mocować do różnych elementów wystroju, a także w podłożu. Gatunek wyróżnia się delikatną budową, dlatego należy zachować dużą ostrożność podczas jej sadzenia. Doskonale znosi duży zakres temperatury od 10 do 30 stopni Celsjusza.
  • microsorum pteropus – roślina, którą można mocować do podłoża i kamieni, gdyż cechuje się gęstymi korzeniami. Jej liście mogą mieć długość do 30 cm i nie wymaga ona szczególnego oświetlenia. Znakomicie rozwija się w lekko zasadowej, kwaśnej, miękkiej i twardej wodzie, lubi ciepło, dlatego najlepiej zapewnić jej temperaturę od 20 do 30 stopni Celsjusza.
  • limnofila – roślina osiągająca długość do 50 cm, która nie wymaga CO2 do prawidłowego rozwoju. Można ją wykorzystać w kwaśnych i miękkich wodach o poziomie pH. Doskonale rośnie w temperaturze od 20 do 28 stopni Celsjusza, jednak należy ją sadzić z dala od wylotów filtra i cyrkulatorów.
  • moczarka – to pospolita roślina o małych wymaganiach, która może być traktowana jako gatunek rosnący w podłożu, jak i pływający. W akwariach jej długość może sięgać do 100 cm. Doskonale znosi temperaturę wody od 10 do 25 stopni Celsjusza oraz prawidłowo rozwija się przy odczynie pH na poziomie od 5,5 do 8. Jej zaletą jest wytwarzanie dużej ilości tlenu.

Zapewnienie odpowiednich warunków dla roślin to podstawa

Niezależnie od tego, czy akwarysta zdecyduje się na mniej lub bardziej wymagające rośliny akwariowe, to kluczową kwestią będzie zapewnienie odpowiednich warunków do ich rozwoju. Pomimo, że wyżej wymienione gatunki są łatwe w hodowli, to jednak warto zwrócić uwagę na dobre doświetlenie zbiornika, rodzaj podłoża oraz temperatura wody. Ponadto niezwykle istotny jest prawidłowy transport, podczas którego należy zachować szczególną ostrożność, aby nie uszkodzić delikatnych roślin. Najczęściej są one sprzedawane w koszyczkach wyposażonych w watę – należy się ich pozbyć. Za długie i mocno rozwinięte korzenie trzeba natomiast przyciąć, co ułatwi sadzenie. Ponadto przed włożeniem roślin do zbiornika warto je oczyścić i opłukać. Ta czynność pozwoli pozbyć się zgniłych liści, ślimaków i ich jaj. W celu prawidłowego sadzenia należy w pierwszej kolejności zrobić niewielkie wgłębienie w podłożu, a następnie umieścić w nim korzenie rośliny.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce