Blog

Akwaria

MCHARIUM

Zakładanie mcharium to przede wszystkim kilka etapów pracy i dużo cierpliwości. Liczy się ciekawy pomysł i odpowiednie podejście do każdego gatunku mchu, jeśli decydujesz się równocześnie na kilka. Mimo wszystko nie jest to zadanie niewykonalne nawet dla osoby początkującej. Wystarczy krok po kroku ułożyć wszystko w akwarium, zadbać o odpowiednie oświetlenie i temperaturę wewnątrz, a mech po kilku tygodniach obrośnie skały i mniejsze kamienie w zbiorniku. Oczywiście łatwiej napisać, niż wykonać, jednak z tym poradnikiem, przez cały proces przejdziesz jak burza.

Co daje założenie mcharium? Przede wszystkim ogromną satysfakcję, a także piękną dekorację w domu. W końcu żywy ekosystem wodny, który wręcz „oddycha” każdego dnia przez 24 godziny na dobę, to coś niezwykłego. Nie da się ukryć, że to pierwszy krok do aquascapingu, choć nie musi być ostatnim. Często miłośnicy dekoracji akwariów decydują się rozwijać kolejne mcharia. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ mcharium to coś, co można bez końca udoskonalać, a jeśli po pewnym czasie znudzi Ci się taka dekoracja, możesz ją zdemontować i ułożyć na nowo z dodatkowym mchem innego gatunku, nowymi skałami i rozmaitym podłożem.

Jest mnóstwo fachowców w branży zajmujących się jedynie mchariami. Często właśnie te osoby są inspiracją dla początkujących hobbystów. W niniejszym tekście podpowiemy, jak przygotować się do założenia mcharium. Z nami dowiesz się, czego dokładnie potrzebujesz, jak układać poszczególne elementy wewnątrz zbiornika krok po kroku, a także jak dbać o mcharium. Następnie przedstawimy kilka popularnych gatunków mchu, ich wymagania oraz możliwości sadzenia. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tekstu dużo szybciej, skuteczniej i z łatwością stworzysz swoje pierwsze mcharium, w które tchniesz życie, a ono odwdzięczy Ci się pięknem. Satysfakcja z wykonania zielonego ekosystemu zalanego wodą gwarantowana!

Zakładanie mcharium – krok po kroku

Zaczniemy od rozpisania najpotrzebniejszych rzeczy do założenia mcharium. Jak pewnie się domyślasz, sam mech, korzenie i piasek nie wystarczą. Potrzebujesz wielu innych elementów, a nawet specjalistycznych urządzeń, wykorzystywanych w tradycyjnych akwariach. Poniżej przedstawiamy pełną listę zawierającą konieczne rzeczy do stworzenia pierwszego mcharium.

  • Akwarium – element niezbędny, jednak pojawia się dylemat, na jaki wariant postawić. Wielkość nie ma tutaj dużego znaczenia, dopóki nie zdecydujesz się dodatkowo hodować w nim ryb czy krewetek.
  • Lampa, filtr i grzałka – podstawowe wyposażenie każdego akwarium. Lampa i grzałka pomogą odpowiednio rosnąć roślinności, a filtr wyczyści wodę z wszelkich zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Zapewniają one optymalne warunki do rozwoju.
  • Kamienie, piasek, mech, korzenie skeleton – odpowiadają za aranżację akwarium, w którym najważniejszy będzie oczywiście mech. O jego rodzajach napiszemy nieco później.
  • Zaprawa szybkowiążąca CX5 – niezbędna z wiadomych względów. Jeśli chcesz stworzyć mcharium, potrzebujesz skał i korzeni, do których przyczepisz mech. Swoją drogą, odpowiednia kompozycja skalna zawsze wprowadza ciekawy klimat do akwarium.
  • Żyłka wędkarska – za jej pomocą przyczepisz mech do korzeni skeleton, które będą bezpośrednio na skałach. To najlepszy sposób na łączenie mchu ze skałami. Podczas rozrostu sam zacznie „kleić się” do kamieni.

Na początku będziesz potrzebował jeszcze dobrego pomysłu i dużo cierpliwości. Przede wszystkim warto wszystko ułożyć na sucho, każdy kamień, a następnie korzenie i mech. Zrób to obok przyszłego mcharium, a jeśli będzie to konieczne, wprowadź zmiany w kompozycji. Później pozostanie jedynie odwzorowanie wszystkiego już w zbiorniku. Uzbrojenie się w cierpliwość będzie konieczne, ponieważ na pierwsze efekty (rozrost mchu) będziesz musiał poczekać kilka tygodni.

Mech – dlaczego warto się na niego zdecydować? W zwykłym akwarium stanowi nie tylko ciekawą dekorację, ale także schronienie dla ryb. Wiele gatunków uwielbia tworzyć w nim kryjówki, a niektóre składają w nim swoją ikrę. Jednak niniejszy tekst dotyczy zakładania mcharium, dlatego skupimy się przede wszystkim na walorach estetycznych mchu akwariowego oraz jego rodzajach.

Na rynku dostępnych jest wiele gatunków mchu sprawdzającego się właśnie w akwariach. Różnią się one od siebie głównie wyglądem oraz sposobem ich pielęgnacji, o czym trzeba pamiętać przed i po zakupie. Do Twojej dyspozycji specjalistyczne sklepy oddają mech osobno oraz w gotowych kompozycjach. Do mcharium polecamy ten proponowany osobno, ponieważ później będzie Ci łatwiej dopilnować wizji całego wykończenia. Poniżej przedstawiamy rodzaje mchów.

  • China moss – nowy gatunek, który zyskuje popularność ze względu na swój minimalistyczny styl i charakter. Wyglądem przypomina małe wzgórki delikatnie porośnięte liśćmi. Te są niewielkie, a co za tym idzie – są łatwe w pielęgnacji. To bez dwóch zdań dobry wybór do mcharium, ryby raczej nie znajdą w nim schronienia.
  • Mech jawajski – jak sama jego nazwa wskazuje, wywodzi się z Azji. Znajdziesz go jednak w sklepach zoologicznych na całym świecie. Jest łatwy w hodowli, dlatego jest polecany wszystkim początkującym akwarystom. Co ważne, nie wymaga dużej ilości światła. Jego zbyt mocne oświetlenie może prowadzić do szybszego rozwoju glonów. Mech jawajski jest polecany zarówno do mcharium, jak i akwarium z rybami. Duże liście pozwalają tworzyć rybom kryjówki i składać ikrę.
  • Christmas moss – bardzo efektowny mech przypominający choinkę (stąd jego nazwa). Jest on łatwy w utrzymaniu i pielęgnacji, a przy regularnym nawożeniu i odpowiednim oświetleniu rośnie szybko i skutecznie.
  • Weeping moss – wywodzi się z Ameryki Południowej. Jego zabarwienie i kształt przypominają wierzbę płaczącą, o czym znów uświadamia jego nazwa. Ten gatunek potrzebuje średniego natężenia światła, nawożenia dwutlenkiem węgla i regularnego podcinania gałązek.

Należy zaznaczyć, że mech akwariowy to ogólnie roślina mało wymagająca. Wystarczy trzymać się kilku sztywnych zasad, a bez problemu mech się rozrośnie. Akwarium powinno być ustawione z dala od okna, tak abyś miał pełną kontrolę nad nasłonecznieniem. Pamiętaj o regularnym nawożeniu, zwróć uwagę na fakt, że niektóre gatunki nawozi się dwutlenkiem węgla, a inne specjalistycznymi nawozami. W miarę możliwości przycinaj mech, w ten sposób nie tylko nadasz mu odpowiedni kształt, ale także wpłyniesz na zagęszczenie liści. Do Twojego mcharium warto od czasu do czasu wpuścić glonojady i krewetki – wyczyszczą mech ze wszystkich zanieczyszczeń.

Zakładanie akwarium z mchami krok po kroku? To proste, zacznij od hardscape’u, czyli ułożenia kamieni dowolną techniką. Niech będzie stabilnie i z pomysłem. Przy wyższych skałach użyj zaprawy szybkowiążącej. Gdy ułożysz hardscape, wysyp podłoże, na przykład piasek. Następny krok to przyklejenie korzeni skeleton do kamieni. Te niewielkie łodygi będą pełnić funkcję stabilizacyjną dla roślin. Mchy bez problemu przyczepią się do gałązek, choć to po pewnym czasie. Na początku należy użyć żyłki wędkarskiej lub samorozpuszczającej się nici, aby przymocować mech do korzeni. Po przywiązaniu roślin pozostaje już tylko zraszanie spryskiwaczem podłoża i zalanie mcharium wodą. Oczywiście nie zapomnij o podłączeniu całego sprzętu. Na końcu musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać na efekty swojej pracy. Już po dwóch, trzech tygodniach zauważysz różnicę w wielkości mchu. Po około sześciu tygodniach do dwóch miesięcy zmiany będą naprawdę widoczne i na pewno sprawią, że na Twojej twarzy pojawi się uśmiech. Zachęcamy do tworzenia mcharium według opisanych zasad. Chcemy jednak, abyś sam decydował o ułożeniu kamieni i samego mchu. W końcu w całej konstrukcji liczy się pomysłowość! Jesteśmy przekonani, że sobie z tym poradzisz, nie jest to trudne, podobnie jak i sama pielęgnacja mcharium.

Powrót
30 08 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce