Aquael

Blog

Akwaria

Mech jawajski – opis gatunku i wymagania

Java Moss, czyli mech jawajski, jest gatunkiem mchu z rodziny rokietowatych. Pochodzi z tropikalnych rejonów, wymaga więc dużej wilgotności i uwielbia cień. Co jeszcze warto wiedzieć o tej roślinie? Sprawdź kompletny opis gatunku, a także wymagania jakie będą stały przed hodowcą.

Pochodzenie i charakterystyka mchu jawajskiego – co musisz wiedzieć?

Mech jawajski pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Azji. To tereny tropikalne i bardzo wilgotne, gdzie zacienienie jest stosunkowo duże. Roślina rośnie na powalonych pniach drzew, korze drzewnej i na skałach. W dużej mierze porasta także glebę. Co ciekawe, występuje też na brzegach zalewanych okresowo rzek, przy zbiornikach wodnych czy małych, leśnych strumieniach. To sprawia, że w naturalnym środowisku pojawia się bardzo często. .

Java Moss wygląda przepięknie, ma intensywny zielony kolor. Jego łodygi są wiotkie i cienkie. yrastają z nich dużo krótsze, bo około milimetrowe drobne gałązki boczne. Warto zaznaczyć, że łodygi główne są nieco jaśniejsze, co sprawia, że roślina wygląda bardzo efektownie. . Java Moss po posadzeniu może obrosnąć całe dno akwarium, tworząc skupiska o wielkim rozgałęzieniu. Miłośnicy paludarium mogą z powodzeniem wykorzystać java moss. Wszystko dlatego, że ten rośnie zarówno pod wodą, jak i nad wodą. Jak sadzić mech jawajski? Najprościej za pomocą żyłki przymocować go do korzenia lub kamienia. Czasem akwaryści decydują się też na siatkę i umieszczają mech na ścianie akwarium. Równie dobrze może on pływać swobodnie po podłożu, jeśli jego pędy zostaną przysypane żwirkiem.

Ryby uwielbiają składać ikrę w tej roślinie. Java Moss ma twardy, duży korzeń który zapewnia bezpieczeństwo komórkom jajowym ryb. t. Java moss pożądany jest w akwariach w wersji tarliskowej, bo gęste i długie łodygi to doskonałe schronienie dla narybku. Pamiętaj o tym, aby nie uprawiać tej rośliny, gdy w akwarium masz Grubowarga Syjamskiego. Ten uwielbia podgryzać, a nawet zjadać całe łodygi mchu jawajskiego. Dlatego też wybór java moss nie ma w tym przypadku sensu.

Jak rozmnaża się mech jawajski?

Przejdźmy do sposobu rozmnażania się mchu jawajskiego.Zarodniki tworzone przez zarodnie rozwijają się nad powierzchnią wody. Mech musi więc sięgać przynajmniej samej tafli. Zarodnie osadzone są na cienkich trzonkach, których długość nie przekracza 3 centymetrów. Gdy warunki dla rośliny są odpowiednie, ta produkuje ciemnobrązowe zarodniki, wielkością oraz kształtem przypominające kaszę mannę. Tak jest jednak w naturalnym środowisku. W akwarium najczęściej rozmnażanie jest wegetatywne – wystarczy podział lub fragmentacja kłącza. Ucinaj pojedyncze łodygi blisko korzenia za pomocą ostrych nożyczek. Warto także pomyśleć o wzmocnieniu wsadzonych na nowo łodyg, dzięki czemu pływające przy dnie lub tuż pod powierzchnią (w zależności od ustawienia mchu) ryby, nie uszkodzą Twojego nowego dzieła.

Jakie wymagania stoją przed hodowcą?

Tak naprawdę java moss jest jednym z mniej wymagających mchów do uprawiania w akwarium. Przede wszystkim nie ma specjalnych zaleceń co do jakości samej wody w zbiorniku. Mech dobrze rozwija się zarówno w wodzie miękkiej, jak i twardej. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś umieścił go w wodzie zasadowej lub kwaśnej. Roślina nie potrzebuje dużego nasłonecznienia, tak naprawdę rośnie dobrze w miejscu, gdzie światła jest niewiele. Jeśli liczysz na szybki wzrost mchu jawajskiego, chcesz, aby naturalnie pokrył akwarium gęstymi łodygami, zdecyduj się na dozowanie CO2 do zbiornika.

Jeśli mech jawajski będzie eksponowany na zbyt mocne naświetlenie pokryją go glony. W takim wypadku rozważ zakup rybek, które czyszczą z nich akwarium albo . przenieś rośliny do miejsca, gdzie światła jest mniej. Oprócz wrażliwości na światło mech jawajski jest czuły na zamulenie wody przez ryby, które słyną z kopania w podłożu. Warto wziąć to pod uwagę, podejmując decyzję o zakupie java moss. .

Krótkie podsumowanie

Nazwa łacińska mchu jawajskiego brzmi Taxiphyllum barbieri. Java Moss to synonim, stosowany oczywiście w krajach anglojęzycznych. Mech wywodzi się z rodziny rokietowatych. Wysokość pojedynczych łodyg dochodzi nawet do 10 centymetrów, choć średnio jest to 5-7 centymetrów. Szerokość rośliny mieści się w granicach od 5 do 10 cm2, szerokość liście to z kolei zaledwie jeden milimetr. Jest to mech łatwy w uprawie, o średnim tempie wzrostu. Temperatura w akwarium najlepsza do uprawy mchu jawajskiego to 15 – 27 stopni Celsjusza.

Powrót
07 06 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce