Blog

Akwaria

Poradnik nawożenia akwarium

Zakładając akwarium, należy zadbać o to, aby warunki, które w nim panują były nienaganne. Kluczowym elementem jest nawożenie akwarium mające dobroczynny wpływ na rośliny, które się w nim znajdują.

Nawozy do akwarium

Metoda nawożenia jest uzależniona od kilku czynników. Jednym z nich jest podłoże. To jego wybór odgrywa kluczową rolę w procesie nawożenia. Podłoże powinno być dostosowane do rodzaju zakładanego akwarium. Zadaniem podłoża jest wspomaganie wzrostu roślin, a także zadbanie o ich prawidłowy rozwój. Na rynku dostępne są specjalistyczne podłoża wzbogacone o makro- i mikroelementy, które są pomocne podczas zakorzenienia roślin, a ponadto dostarczają im potrzebne składniki podczas fazy wzrostu. W przypadku zakładania akwarium roślinnego idealne będzie podłoże aktywne organiczne. Każde akwarium lubi stabilność, która jest najlepsza dla prawidłowego wzrostu roślin. Wbrew pozorom szybki wzrost nie powinien być powodem do radości, gdyż tego typu rośliny powinny być systematycznie przycinane lub zmienione na te, które rosną wolniej. Stabilność można uzyskać poprzez odpowiednie nawożenie, jednak nie powinno być ono drastyczne. Oznacza to, że przy jakiejkolwiek zmianie należy wprowadzać nawóz stopniowo.

Nawożenie akwarium dla początkujących

Nawożenie akwarium może zacząć się już od pierwszego dnia, od momentu jego założenia, jednak zależy to w dużej mierze od rodzaju zbiornika. W przypadku akwariów posiadających żyzne podłoże, słabe oświetlenie i bez CO2 określanych jako typ low tech nawożenie powinno się rozpocząć po 5 do 8 tygodni od momentu jego założenia. Natomiast w akwariach typu high-tech, posiadających żyzne podłoże, mocne oświetlenie i dozowane CO2, nawożenie można rozpocząć już od pierwszego dnia poprzez stosowanie tylko potasu i bakterii. Dzięki temu rośliny znajdujące się w akwarium będą miały czas, aby zakorzenić się i zacząć funkcjonować w zbiorniku. Podczas nawożenia istotne jest systematyczne wykonywanie testów wody, które pozwolą określić poziom azotanów i fosforanów, a także trujących azotynów. Niezwykle istotna jest również obserwacja wzrostu znajdujących się w akwarium roślin. W sytuacji, gdy testy wykażą niedobór poszczególnych składników, należy jak najszybciej go uzupełnić.

Metody nawożenia roślin w akwarium

Do nawożenia roślin wykorzystuje się dwie metody: PMDD i EI .To dzięki nim można uzyskać prawidłowy wzrost roślin, a także stabilność w zbiorniku. Pierwsza metoda, czyli PMDD, opiera się na dostarczaniu odpowiednich składników odżywczych przy jednoczesnym ograniczeniu fosforanów. Ten sposób nawożenia zalecany jest dla akwariów pozbawionych CO2. Metoda EI opiera się na dozowaniu składników odżywczych, ale także fosforanów, jednak ich poziom nie podlega kontroli. Oznacza to, że składniki odżywcze są dostarczane do akwarium w nadmiarze. Zadowalające efekty tego sposobu nawożenia opierają się na stałym i wysokim poziomie rozpuszczonego w wodzie CO2, a także na regularnej cotygodniowej podmianie wody przynajmniej w 50%. Dzięki temu można zapobiec przedawkowaniu nawozów dostarczanych do zbiornika.

Prawidłowy wzrost roślin dzięki odpowiedniemu nawożeniu

W akwarium niezbędne do prawidłowego wzrostu roślin jest oświetlenie, ale również odpowiednie parametry wody takie jak odczyn i twardość. Duże znaczenie mają różne składniki pokarmowe w postaci nawozów. Dostarcza się je do akwarium w formie płynu do słupa wody lub w formie kapsułek i kulek glinianych w sposób dokorzeniowy. Odpowiednie podłoża również stanowią źródło składników pokarmowych dla roślin. Ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest uzależnione od oświetlenia w akwarium, od parametrów wody, a także dozowania węgla. W przypadku zbiorników roślinnych ilość makro- i mikroelementów potrzebnych do prawidłowego wzrostu jest dużo większa niż w przypadku akwariów z roślinami pozbawionymi mocnego oświetlenia i węgla. Rośliny są zdolne do zdrowego wzrostu w różnym oświetleniu, jednak jego ilość, a także rodzaj światła wpływa na tempo tego procesu, a tym samym ich zapotrzebowanie na nawóz. Rośliny, które są słabo oświetlone, wykorzystują mniej składników pokarmowych. W przypadku gdy wystąpi ich nadmiar w wodzie, pojawi się więcej glonów. Można zapobiec tej sytuacji poprzez wykorzystanie podstawowej wiedzy z zasad nawożenia roślin w akwarium.

Odpowiednie nawożenie akwarium z roślinami

Niezależnie od metody nawożenia akwarium ważne jest zapoznanie się z korelacją do jakiej dochodzi pomiędzy oświetleniem, parametrami wody i nawozami dostarczającym i roślinom składników odżywczych. Brak któregokolwiek z wyżej wymienionych czynników przyczynia się do zahamowania wzrostu roślin. Natomiast nadmiar składników odżywczych wpływa negatywnie na akwarium roślinne, ponieważ zbyt duże nawożenie prowadzi do wysypu glonów, a nawet śnięcia ryb oraz wyginięcia mięczaków. Przyjmuje się, że najlepsze pH wody dla rozwijania się roślin wynosi 6,5 do 7. Natomiast wartość węglowa – 4 stopnie niemieckie. Do takich właśnie wartości parametrów podaje się dawkowanie nawozów. Jeżeli akwarium nie spełnia tych wymagań nie znaczy to, że nawozy nie powinny być stosowane, jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że przyswajalność takich preparatów będzie dużo mniejsza. Należy pamiętać, że woda wodociągowa, która jest najczęściej stosowana w akwariach, nie zawiera wszystkich niezbędnych składników, w związku z czym rośliny akwariowe powinny być nawożone.

Nawożenie niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin

Na rynku dostępne są nawozy mikroelementowe i makroelementowe. Do makroelementów zaliczają się azot, fosfor, potas, siarka, węgiel, a także magnez. To właśnie te makroelementy odgrywają kluczową rolę w prawidłowym rozwoju roślin akwariowych, jednak ze względu na ich występowanie w niewielkich ilościach zaleca się suplementację tych składników w zbiornikach. W przypadku mikroelementów akwaria nawozi się żelazem, chlorem, miedzią, borem, cynkiem manganem, molibdenem, kobaltem oraz niklem. Kluczowym pierwiastkiem nawożeniu roślin jest węgiel. Wynika to z faktu, że jest on niezbędny w procesie fotosyntezy, ponieważ to dzięki niemu rośliny akwariowe są w stanie wytworzyć niezbędne dla siebie składniki pokarmowe, a także produkować tlen.

Jak nawozić akwarium?

Rodzaj nawozu uzależniony jest od parametrów wody w akwarium, a także od podłoża. W nawozach mikroelementowych znajdują się zbilansowane dawki magnezu, azotu, potasu i fosforu. Dzięki nawozom mikroelementowym można dostarczyć roślinom żelazo i inne pierwiastki, które są im niezbędne w dużo mniejszej ilości. Zdarza się, że w akwarium, do którego wykorzystuje się wodę wodociągową, która jest systematycznie podmieniana, zapotrzebowanie na mikroelementy będzie znikome, Natomiast w przypadku posiadania akwarium, w którym znajduje się duża liczba ryb z gatunku charakteryzującego się szybką przemianą materii, zawartość NO3 jest wyższa niż 20 mg/l i wówczas nie jest konieczne stosowanie nawozów, w których zawarty jest azot. W takich przypadkach zaleca się stosowanie nawozów bez azotanów, które pozwalają na ograniczenie rozwoju glonów w zbiorniku wodnym.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce