Blog

Akwaria

Rogatek sztywny – roślina dla początkujących akwarystów

Zaczynasz przygodę z akwarystyką i szukasz idealnej rośliny do wypełnienia domu dla Twoich rybek? Zdecyduj się na rogatka sztywnego, który jest bardzo łatwy w uprawie. Ta wodna roślina nadaje się nie tylko do akwariów, lecz także oczek wodnych. Dowiedz się więcej o tej pożytecznej roślinie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy uprawie rogatka sztywnego.

Czym charakteryzuje się rogatek sztywny?

W naturalnym środowisku rogatek występuje przede wszystkim w wodach stojących, ale jeśli woda płynie powoli można go też spotkać w rzece. Rogatek sztywny rośnie w nasłonecznionych i zacienionych miejscach, do 3 metrów głębokości. Występuje w wielu miejscach na świecie. Rośnie między innymi w Azji, Ameryce Południowej i Europie. W Polsce występuje przede wszystkim na obszarach nizinnych. W naturalnym środowisku może osiągnąć nawet 1,5 m długości

Jest mrozoodporną rośliną, która na zimowy czas opada na dno stawu i właśnie tam zimuje. Rogatek sztywny, czyli Ceratophyllum demersum charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi. Są one sztywne, widlasto rozgałęzione i pierzaste. Cechują się również kruchością i delikatnością. Rogatek sztywny nie wykształca korzeni, a do podłoża przyczepia się przy pomocy cienkich, jasnych pędów.

Kwiatki rogatka są wyjątkowo drobne – trudno je zauważyć. Roślina ta nie wystaje ponad powierzchnię wody. Rogatek sztywny może mieć owoce, które wyglądem przypominają jajowate orzeszki z kolcami. Roślina jest w dotyku nieco chropowata.

Dlaczego warto wybrać rogatka sztywnego do akwarium?

Roślina spełni kilka funkcji w Twoim akwarium. Bylina będzie doskonałym schronieniem dla mieszkańców akwarium. Roślina będzie też natleniać wodę, a poza tym po prostu stanie się ozdobą zbiornika. Dzięki rogatkowi sztywnemu wyeliminujesz glony. Dlaczego to możliwe? Rogatek wydziela związki, które są dla glonów szkodliwe, a poza tym konkuruje o składniki odżywcze, które są glonom niezbędne do wzrostu.

Roślina jest też świetnym pochłaniaczem szkodliwych substancji. Rogatek błyskawicznie zarasta akwarium, a w jego gąszczu narybek znajdzie schronienie. To też roślina idealna do hodowli ryb labiryntowych, ponieważ wśród pędów rogatka może ona założyć gniazdo. Ryby labiryntowe to między innymi gurami czy prętniki. Tworzą one w czasie tarła pieniste gniazdo – w rogatku łatwo się ono utrzymuje, a poza tym później świetnie chroni narybek.

Porastający zbiornik rogatek sprawdzi się jako schronienie nie tylko dla narybku, lecz także krewetek akwariowych.

Rogatek sztywny – jakie ma wymagania?

Rogatek sztywny jest popularną, chętnie wybieraną rośliną, co wynika między innymi z łatwości uprawy. Jeśli więc jesteś początkującym akwarystą, to dla Ciebie idealne rozwiązanie. O tym, w jak różnych warunkach radzi sobie rogatek, świadczy fakt, że występuje w tak wielu miejscach na świecie.

Rogatek właściwie nie wymaga sadzenia. Ma zamiast korzeni pędy określane jako ryzoidy – mają one właściwości chwytne, dlatego łapią się różnych elementów. Pamiętaj jednak, że rogatek może po prostu pływać na samej górze.

Ta cenna bylina wodna doskonale rozwija się w temperaturze 20–28 stopni Celsjusza. Zwróć uwagę na oświetlenie. Rogatek sztywny będzie wzrastać znacznie szybciej w mocno nasłonecznionym miejscu, ale poradzi sobie też w zacienionym. Jeśli chodzi o twardość wody, to nie ma dla rośliny większego znaczenia. Dobrze poradzi sobie zarówno w miękkiej, jak i twardej.

Rogatek sztywny doskonale sprawdzi się w roli tła. Popularna bylina może być również na pierwszym planie – wystarczy, że będziesz ją regularnie podcinać. Rogatka możesz rozmnażać wegetatywnie poprzez podział łodygi. Wystarczy więc, że po odcięciu kawałka rośliny umieścisz ją w wybranym miejscu.

Pielęgnacja rogatka sztywnego – o czym warto pamiętać?

Pielęgnacja rogatka sztywnego nie jest skomplikowana. Musisz pamiętać o ograniczaniu jego wzrostu, ponieważ pędy rozrastają się błyskawicznie. Przycinaj je więc raz na tydzień. Dlaczego należy to robić? Skracanie pędów jest ważne, żeby roślina nie zabierała światła mieszkańcom akwarium oraz innym roślinom. Jeśli więc rogatek znajdzie się przy tafli wody, może okazać się zagrożeniem dla pozostałej roślinności w Twoim akwarium. Brak słońca w dolnej partii akwarium nie zagrozi natomiast samemu rogatkowi – będzie on nadal rósł.

Jeśli bylina ma sprzyjające warunki, może przyrastać nawet centymetr na 24 godziny. Wystarczy podcinać górną część byliny – przyczyni się to do rozgałęziania rośliny. Możesz też wyciągnąć rogatka z podłoża, podciąć jego dolną część, a następnie znów go przytwierdzić.

Bylina może swobodnie unosić się na wodzie, ale możesz też utrzymać ją w wybranym miejscu. Jak to zrobić? W tym celu wykorzystaj kamyki, które przytrzymają roślinę. Możesz też zdecydować się na wykonanie otworu w kawałku drewna, umieszczenie w nim rośliny i włożenie do zbiornika.

Poznaj inne rośliny akwariowe łatwe w uprawie

Łatwą w uprawie rośliną akwariową jest również mech jawajski, który pochodzi z Azji. Występuje między innymi w tropikalnych częściach Indonezji, a porasta na przykład brzegi rzek. Oświetlenie czy temperatura nie mają ogromnego znaczenia dla rozwoju mchu jawajskiego. Roślina ta rośnie zarówno pod wodą, jak i nad nią. Warto wiedzieć, że stanowi świetne schronienie dla narybku. Mech jawajski może swobodnie pływać lub być przytwierdzony do dna, na przykład do kamienia. Przymocujesz go za pomocą żyłki. Jeśli roślina będzie często przycinana, mocno się rozkrzewi. Jedyne, na co musisz uważać, to zanieczyszczenie lub zamulenie wody. W takim środowisku roślina sobie nie poradzi.

Kolejną rośliną wartą uwagi jest pistia rozetkowa, która charakteryzuje się jasnozielonymi, grubymi liśćmi, których powierzchnia jest niczym zamsz. Niewielkie i liczne korzenie rośliny swobodnie pływają i są doskonałym schronieniem dla narybku. Uprawa pistii rozetkowej nie sprawi Ci trudności. To roślina, która potrzebuje dobrego oświetlenia. Odpowiednia temperatura dla pistii rozetkowej wynosi 25–27 stopni Celsjusza.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce