Aquael

Blog

Akwaria

TOP 6 roślin do akwarium na start

Roślin w akwarium nie może zabraknąć, to one odpowiadają za walory dekoracyjne, a także pomagają utrzymać właściwą jakość wody. Stanowią schronienie dla ryb, szczególnie tych malutkich. Jednak nie możesz zapomnieć, że o rośliny musisz dbać. Dlatego początkujący akwaryści powinni wybierać gatunki łatwe w uprawie. Poznaj sześć najciekawszych przykładów takich roślin akwariowych!

O czym pamiętać, wybierając rośliny?

Wybierając rośliny do akwarium, powinieneś zwracać uwagę na kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim sprawdź, jakie dane rośliny mają wymagania m.in. pokarmowe, temperaturowe i przestrzenne. Musisz wiedzieć, jak finalnie będą wyglądać, jaka będzie ich wielkość czy rozpiętość. Pamiętaj, że na pierwszy plan w akwarium wybiera się rośliny niskie, a na drugi średniej wielkości lub wysokie. Dopiero na końcu powinieneś pomyśleć o wyborze tych, które Ci się podobają.

Załóżmy, że jesteś początkującym akwarystą, chcesz samodzielnie udekorować i pielęgnować akwarium. Polecamy Ci w takim razie rośliny mało wymagające, idealne na start, bo przebaczające błędy hodowcy. Oto sześć propozycji roślin na start!

Poznaj rośliny łatwe w uprawie i idealne na start!

Wgłębka pływająca (Riccia fluitans)

Zaczynamy od Wgłębki pływającej nie bez powodu – to roślina doskonale sprawdzająca się na pierwszym planie, która tworzy kuliste lub dywanowe skupiska. Co ważne, nie ma znaczenia, gdzie ją ustawisz. Możesz przytwierdzić ją do podłoża, umieścić na elemencie stałym, między innymi korzeniu naturalnym lub traktować, jako roślinę pływającą. Wgłębka toleruje temperatury od 10 do 30 stopni Celsjusza i lubi wodę miękką. Co ciekawe, to gatunek sprawdzający się jako filtr wodny, oczyszczający ją z nadmiaru azotanów i fosforanów. Jedyna wada rośliny to fakt, że może być niszczona przez niektóre gatunki rybek. Warto także zaznaczyć, że gdy Wgłębka jest na dnie, potrzebuje dobrego oświetlenia.

Anubias (Anubias)

Anubias nazywany jest „żelazną rośliną”, bo grube blaszki liści o różnych wymiarach (w zależności od gatunku) są prawie niezniszczalne dla ryb. Jako jeden z nielicznych gatunków roślin akwariowych, Anubias wytrzyma bardzo słabe warunki oświetleniowe, nawet jego brak przez jakiś czas nie wpłynie na roślinę negatywnie. Opisywany gatunek może być uprawiany w szerokim zakresie temperatur, jednak optymalnie powinno to być od 18 do 30 stopni Celsjusza. Anubias daje wiele możliwości aranżacyjnych, bo może być hodowany w różnych częściach akwarium. Co ciekawe, to gatunek lubiany przez ryby, między innymi kosiarki, te odpoczywają na jego grubych liściach, z kolei narybek chowa się w jego korzeniach. Anubias nie potrzebuje nawożenia, ale dla lepszego efektu wizualnego, warto podać nawozy potasowe.

Rzęsa drobna (Lemna minor)

Rzęsa drobna będzie świetnym wyborem w akwariach zimnowodnych i tropikalnych. Hoduje się ją z jednego głównego powodu, ma za zadanie rozpraszać intensywne oświetlenie, dlatego wykorzystuje się ją do zazieleniania powierzchni lustra wodnego. To gatunek szybko rosnący, ekspansywny, trzeba więc kontrolować jego wzrost i regularnie usuwać nadmiar liści. Rzęsa drobna nie stawia większych wymagań przed hodowcą. Dobrze radzi sobie w dużym świetle, ale nie sprawi problemów przy jego niedoborze. Tak jak w przypadku Wgłębki pływającej, jest dobrym filtrem wody, pochłania azotany.

Moczarka argentyńska (Egeria Densa)

Wybierając moczarkę argentyńską, musisz się przygotować na to, że w szybkim tempie na dnie akwarium pojawią się długie pędy o drobnych liściach. Co ciekawe, roślinę możesz ukorzenić w podłożu lub pozwolić jej na swobodne pływanie. Moczarkę dobrze jest umieszczać w tylnej części akwarium. Roślina ta potrzebuje nawożenia, o czym sama Cię poinformuje, bo przy niedoborze składników pokarmowych zmieni barwę na nienaturalnie jasnozieloną. Główną zaletą moczarki argentyńskiej jest jej funkcja ograniczająca wzrost glonów, dokładnie sinic. Roślina poradzi sobie w wodzie miękkiej i twardej o temperaturze pomiędzy 15 a 25 stopni Celsjusza.

Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri)

Kolejna roślina łatwa w uprawie, dobrze sprawdzająca się na starcie przygody z hodowaniem roślin i rybek to Mech jawajski, będący popularnym wyborem w aquascapingu. Aranżacje z tym mchem wyglądają bardzo intensywnie, sama roślina ma niezwykle wyrazisty, zielony kolor. Jej łodygi są długie i cienkie, porośnięte igiełkowatymi liśćmi. Sama roślina przybiera kształt kulisty i właściwościami oraz funkcją bardzo przypomina Wgłębkę pływającą. Jest świetnym schronieniem dla narybku, (rybki w Mchu jawajskim chętnie składają ikrę), ma małe wymagania wodne i sprawdza się w wodach zimnych oraz tropikalnych. Należy jednak uważać, bo kosiarki uwielbiają zjadać jej liście, nie warto więc stosować Mchu w akwariach, gdzie ten gatunek jest hodowany. Trzeba jednak przyznać, że to roślina mało wymagająca, bo nie przeszkadza jej nawet pH o dużym zróżnicowaniu. Sprawdza się w wodach miękkich i twardych.

Zwartka Becketta (Cryptocoryne Beckettii)

Zwartka Becketta jest łatwa w hodowli, dobrze rozwija się przy zwykłym świetle i toleruje wodę miękką oraz twardą. Najlepiej uprawiać ją w wodzie o temperaturze pomiędzy 20 a 28 stopni Celsjusza. Trzeba jednak pamiętać, że to duża roślina, bo może rosnąć nawet do 20 centymetrów. Ma długie, falowane liście z zakończeniami przypominającymi kolce. Zwartkę warto hodować na przodzie akwarium, ładnie się prezentuje, oprócz barwy zielonej raczy hodowców czerwonobrązową poświatą, która wnosi coś nowego do aranżacji.

Powyżej opisaliśmy sześć najpopularniejszych i najłatwiejszych w hodowli roślin akwariowych. To doskonałe propozycje na start, ale oczywiście nie jedyne, na jakie możesz postawić. Zachęcamy Cię także do wyboru nurzańca śrubowego, który szybko rośnie i toleruje braki oświetlenia czy niskie temperatury wody. Wybierz także nadwódkę trójkwiatową, bo jest naprawdę piękna, a jedyne, o czym musisz pamiętać w trakcie jej hodowli, to regularna wymiana wody i unikanie gwałtownych zmian temperatur. Polecamy Ci również Ludwigię płożącą czy wywłócznika brazylijskiego. Sprawdź wszystkie propozycje i wybierz gatunek odpowiadający Twoim oczekiwaniom.

Powrót
23 12 2021
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce