Aquael

Blog

Akwaria

W jakim stylu urządzić akwarium? Poznaj 6 trendów we współczesnej akwarystyce.

Rozwój akwarystki sprawił, że obecny hobbysta ma do wyboru wiele typów i stylów, w jakich może urządzić duże lub małe akwarium. Poznaj 6 sposobów na niepowtarzalne aranżacje:

1. Akwaria roślinne – rewolucja w akwarystyce

Styl ten wywołał niemałą rewolucję w akwarystyce. Dlaczego? Do tej pory pierwszy plan akwariów stanowiły ryby. W zbiornikach roślinnych natomiast stały się one jedynie elementem, który dopełnia ich piękno. Podstawą aranżacji jest tworzenie przepięknych podwodnych ogrodów przy pomocy różnorodnych gatunków roślin.

Aranżacja akwarium roślinnego

2. Akwaria naturalne – piękno natury

Zupełnie innym, lecz równie pięknym i wymagającym trendem w akwarystyce są akwaria naturalne. Punktem wyjścia jest rzeczywiste odtworzenie krajobrazów, które występują w naturze. Jak to zrobić? Podstawą jest dobranie odpowiednich dekoracji. Wykorzystuje się do tego:

3. Akwarium biotopowe – dbałość o gatunek

Trend akwariów biotopowych przyjął się szczególnie wśród osób, które upodobały sobie konkretne gatunki ryb. Głównym założeniem jest jak najwierniejsze odtworzenie warunków, jakie panują w określonym zbiorniku wodnym. Wymaga to szerokiej wiedzy na temat poszczególnych parametrów, jakie występują w danym biotopie.

4. Akwaria morskie – urządzamy podwodną rafę

Naśladowanie morskiego świata to wciąż popularny styl akwarystyczny. Możliwość podziwiania bajecznie kolorowej rafy w swoim domu sprawia, że styl ten wybiera wielu akwarystów. Niewątpliwą zaletą urządzania akwarium morskiego jest możliwość hodowania wielu morskich gatunków ryb, które często wyróżniają się żywymi i mocnymi barwami – w przeciwieństwie do ich słodkowodnych braci.

5. Nanoakwarystyka – aranżacja miniaturowego świata

Tworzenie podwodnych aranżacji w małych akwariach to jeden z trendów, który szybko zyskał na popularności. Spełnia potrzeby akwarysty, który poszukuje oszczędnego i mimo niewielkich rozmiarów – atrakcyjnego sposobu na urządzanie akwarium. Jednymi z najpopularniejszych mieszkańców takich zbiorników są różnokolorowe krewetki słodkowodne oraz niewielkie ryby.

Urządzanie nanoakwarium

6. Wabi kusa – oryginalna ozdoba domu

Styl ten nie dotyczy bezpośrednio akwariów, jest jednak ich oryginalną wersją. Aranżowanie ciekawych roślinnych kompozycji w szklanych naczyniach ciągle znajduje swoich wielbicieli. Do wykonania wabi kusa wystarczy jedynie odpowiedni dobór podłoża, roślin i dodatków. Jest stosunkowo prosty w pielęgnacji, dlatego stał się modnym sposobem na nowoczesną dekorację wnętrz.

Powrót
26 02 2020
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce