Blog

Akwaria

RYUBOKU

Styl ryuboku w akwarystyce stworzył nie kto inny jak Takashi Amano (1954-2015). Uważany jest on za mistrza w aquascapingu. Największy przełom jego twórczości miał miejsce na przełomie XX i XXI wieku. Stworzył wówczas kilka stylów wykorzystywanych do dziś w akwarystyce. Wiele osób stara się odzwierciedlić fotografie, jakie uchwycił japoński prekursor. Aranżacja w stylu ryuboku ma swoje źródła w deszczowych lasach Amazonii, które kochał fotografować Takashi Amano. Jak twierdził twórca, inspiracji zawsze trzeba szukać w naturze, to ona pozwala tworzyć wyjątkowe dzieła, a raczej odzwierciedlać je, bo to, co stworzy człowiek, w naturze już gdzieś występuje. Według japońskiego mistrza styl ryuboku ograniczają tylko wymiary akwarium i wyobraźnia twórcy. Takashi Amano podkreślał, że liczy się tutaj dowolność aranżacji, co bez dwóch zdań sprawiło, że jest to jeden z najpopularniejszych stylów w akwarystyce roślinnej.

Oczywiście nie oznacza to, że jest to aranżacja prosta do wykonania. W końcu odtworzenie lasów deszczowych w sposób skuteczny i precyzyjny jest wręcz niemożliwe. Plątanina drzew, liści, krzewów i porośniętych mchem skał to ogromna ilość detali, do których trzeba przyłożyć dużą wagę. Jak możemy zobaczyć na wielu aranżacjach samego japońskiego mistrza oraz innych profesjonalistów, styl ryuboku prezentuje się niesamowicie i bardzo okazale. Czasem warto spędzić kilka dni lub tygodni więcej nad aranżacją, aby uzyskać tak wyjątkowy efekt. Zatopiony las, jak można nazwać ten styl, ma kilka zasad, którymi trzeba się kierować podczas zakładania akwarium. Bez obaw, nie jest ich wiele i wszystko opiszemy poniżej. Dowiesz się na przykład, na jakie gatunki roślin i ryb się zdecydować, a także jakie podłoże i dekoracje wybrać.

Styl ryuboku – zatopiony las w Twoim akwarium

Zacznijmy od zbiornika, choć nie ma tutaj restrykcyjnych wymagań. Może on mieć różną, wręcz dowolną wielkość. Zachwycające aranżacje można podziwiać zarówno w akwariach o pojemności kilku tysięcy litrów, jak i tych przystosowany do krewetek. Nie ma także większego znaczenia to, czy akwarium ma pokrywę i oświetlenie podwieszane czy zamocowane na krawędziach ścianek. Należy jednak wspomnieć, że znacznie częściej wybiera się rozwiązanie z lampami przy ściankach. Warto też pamiętać o ukryciu wszelkich elementów technicznych danego akwarium. Jest to bardzo ważne w aquascapingu japońskim.

Wybieraj lampy ledowe lub metalohalogenowe. Nie muszą być bardzo silne, bo większość roślin stosowana w stylu ryuboku nie potrzebuje dużej ilości światła. Należy zaopatrzyć się także w wydajny filtr kanistrowy ze szklanymi rurkami przelewowymi, grzałką oraz zestawem do suplementacji wody dwutlenkiem węgla. Jeśli masz małe akwarium, tego ostatniego elementu nie potrzebujesz, wystarczy, że regularnie będziesz podawał węgiel w płynie z aldehydem glutarowym. Niczego więcej nie potrzebujesz jako wyposażenia technicznego. Znasz już wymagania związane ze zbiornikiem i urządzeniami, czas przejść do podłoża i dekoracji.

Podczas zakładania akwarium w stylu ryuboku należy zastosować piasek oraz specjalne substraty dla roślin, czyli podłoża aktywne. Oczywiście wybór podłoża zależy już tylko od Ciebie. Pamiętaj jednak, aby dobrać takie, które wpłynie na efekt dekoracyjny, jaki chcesz osiągnąć. Bardzo dobrym rozwiązaniem, stosowanym przez wielu artystów, jest dno mieszane. Wtedy większą część pokrywa się substratem, w którym można posadzić rośliny, a pozostałą zasypuje się piaskiem. W ten sposób można stworzyć efekt przypominający skraj lasu. Trzeba jednak pamiętać, aby podłoża nie mieszały się ze sobą, chyba że takie jest Twoje założenie. Jeśli nie planujesz takiego rezultatu, zastosuj przegrodę w formie paska z grubej folii z kawałkami skał. Kiedy już stworzysz dno, pasek możesz ostrożnie usunąć.

Styl ryuboku w przypadku dekoracji opiera się głównie na fragmentach drewna i korzeni. To z nich powstają sędziwe pnie i konary drzew w pięknej, podwodnej kompozycji. Aby stworzyć niezwykłe aranżacje, wykorzystaj drewno często stosowane w akwarystyce, najlepiej drzewo mangrowe lub driftwood. W sklepach dla aquascaperów znajdziesz konkretne rozwiązania. Daj się ponieść wyobraźni i wybieraj odmiany o różnej strukturze, teksturze, wielkości i o rozmaitym kształcie. Zanim przejdziesz do układania drzew w akwarium, zrób to na sucho obok zbiornika, aby zobaczyć efekt i ewentualnie wprowadzić pewne zmiany. Zatopiony las warto stworzyć z jednego gatunku drewna i korzeni, łączenie gatunków może być ryzykowne i nie do końca odzwierciedlać wizję.

Przejdźmy teraz do roślin, które warto użyć w zbiorniku zaaranżowanym w stylu ryuboku. Świetnie sprawdzą się tutaj mikrozorium oskrzydlone, anubiasy, pelia oraz różne mchy. Na pierwszym planie zawsze stawiaj na epifity, których nie należy sadzić w podłożu, a trzeba mocować za pomocą żyłki do drewna. Bardzo szybko zaczną je bowiem obrastać i zespalać się z korzeniami i konarami. Wielu profesjonalistów decyduje się na inne odmiany roślin. Wybierają na przykład wysokie gatunki, które następnie umieszczają z tyłu kompozycji, aby stworzyć tło w kolorze zielonym. Zakładanie akwarium ryuboku jest – można powiedzieć – nieco intuicyjnym procesem. Wiele dodatków i zmian wprowadza się już na etapie aranżacji. Dlatego też zachęcamy do eksperymentowania. Decydując się na inne gatunki roślin, musisz pamiętać o tym, że te mogą potrzebować silniejszego oświetlenia zbiornika.

Zatopiony las powinien żyć, a do tego potrzebuje ryb. Jednak w stylu ryuboku te zwierzęta nie odgrywają głównej roli. Czym jednak byłoby akwarium bez nich? No właśnie, ich obecność jest konieczna, ponieważ to stworzenia, które mogą tchnąć życie. Z pewnością będą atrakcją, gdy przemykając pomiędzy korzeniami, będą poruszać wszechobecną roślinnością. Jednak głównym obiektem do podziwiania ma być wciąż aranżacja zatopionego lasu. Kiedy więc wybierasz ryby, musisz zdecydować się na gatunki ławicowe, najlepiej bardzo drobne. Poniżej kilka propozycji gatunków wybieranych najczęściej do tego rodzaju zbiorników:

  • neony,
  • bystrzyki,
  • barwieńce,
  • zwinniki,
  • tetry cesarskie,
  • ryby karpiowate: danio, razbory, brzanki,
  • małe gatunki kirysków, na przykład Corydoras habrosus,
  • nieduże zbrojniki (chętnie zjadają śluzowate osady, dlatego warto je mieć).

Trzeba do tej listy dopisać też krewetki karłowate, które potrafią precyzyjnie oczyszczać akwarium z glonów. Akwaryści czasem decydują się na wybór nieco większych gatunków, takich jak skalary czy dyskowce. Szczególnie te ostatnie są ciekawym i dość nietypowym rozwiązaniem, w końcu przyciągają uwagę swoją kolorystyką, a w stylu ryuboku, jak już wiesz, na pierwszym planie ma być roślinna aranżacja. Mistrzowie aquascapingu jednak wiedzą, co robią.

Podobnie jak w stylu iwagumi, również w zatopionym lesie nawiązującym do Amazonii stosuje się raczej jeden gatunek ryb z konkretnego powodu. Miszmasz kolorystyczny różnych gatunków niekorzystnie wpływałby na uwydatnienie kompozycji. Zdarza się jednak, że akwaryści stosują dwa lub trzy gatunki, ale tylko takie, które zajmują różne piętra w zbiorniku. Książkowy przykład gatunków zamieszkujących inne poziomy w akwarium przedstawia się następująco: hokejówki na górze, neony w środku, a na dnie kiryski.

Co z pielęgnacją zatopionego lasu? Nie jest zbyt skomplikowana, lecz o takie akwarium trzeba należycie dbać. Przede wszystkim suplementacja roślin, o której wręcz nie możesz zapominać. Do tego regularna podmiana wody. W przypadku stylu ryuboku wykorzystuje się rośliny dość szybko rozrastające się w akwarium. Musisz więc pamiętać o systematycznym usuwaniu ich nadmiaru. Zbiornik tego rodzaju nie wymaga dużej wiedzy akwarystycznej w trakcie pielęgnacji, co za tym idzie, poleca się go wszystkim, którzy już zdobyli pierwsze doświadczenia w tym hobby. Proponujemy ten styl osobom, które już jakiś czas zajmowały się mniej skomplikowanymi akwariami. Wtedy łatwiej będzie zacząć i ciągle doszkalać się w kwestii pielęgnacji zatopionego lasu.

Powrót
30 08 2021
Najnowsze wpisy:
Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Sum rekini – opis gatunku i wymagania
07 06 2022

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce