Aquael

Blog

Akwaria

Węgiel w płynie do akwarium – jak i kiedy się go stosuje?

Wiele osób zajmujących się akwarystyką wzbogaca wodę w akwarium węglem. Wynika to m.in. z faktu, że stanowi on około 45% suchej masy roślin. Dzięki odpowiedniej suplementacji węgla lub systemu dozującego CO2 można wspomóc prawidłowy wzrost roślin, a także zapobiegać rozwojowi glonów, ustabilizować pH i utrzymać odpowiednią twardość węglanową. W przypadku osób, które nie chcą zakładać w swoim akwarium systemu dozującego CO2, można zdecydować się na nawóz w płynie zawierający węgiel.

Dlaczego warto stosować węgiel w akwarium?

Węgiel jest niezbędnym składnikiem dla wszystkich form życia. To właśnie dwutlenek węgla umożliwia roślinom odżywianie. Jest on kluczowy do przeprowadzenia procesu fotosyntezy, która z kolei pozwala na wytworzenie roślinom substancji energetycznych niezbędnych do wzrostu. Dwutlenek węgla powoduje również obniżenie pH wody, a ponadto stabilizuje twardość węglanową. Wraz z powietrzem do akwarium przedostaje się niewielka ilość węgla, która rozpuszcza się, dzięki czemu jest łatwo przyswajalnym źródłem węgla dla roślin. W ciągu nocy rośliny znajdujące się w akwarium oddają do wody mniej więcej 20% pobranego w ciągu dnia dwutlenku węgla, następnie ponownie go wykorzystują, gdy świeci światło. Dwutlenek węgla jest również wytwarzany przez mieszkańców zbiornika, ponieważ ryby podczas procesu oddychania wydalają go do wody. Także bakterie, które zamieszkują filtry biologiczne, przyczyniają się do jego wytwarzania. Pomimo tego, że istnieje kilka wymienionych wyżej źródeł dwutlenku węgla, zdarza się, że jego ilość jest niewystarczająca. Wynika to m.in. z faktu, że ilość potrzebnego węgla uwarunkowana jest zapotrzebowaniem mieszkańców zbiornika.

Zapotrzebowanie akwarium na węgiel

To, jakie zapotrzebowanie na węgiel ma zbiornik, zależy od ilości i rodzaju roślin, a także oświetlenia, które się w nim znajduje. W przypadku gdy akwarium jest bogate w roślinność, zapotrzebowanie na węgiel będzie większe, ponieważ zużywa ona większą ilość dwutlenku węgla do przemian energetycznych. W sytuacji, gdy w akwarium znajdują się rośliny, które szybko rosną, również wzrośnie zapotrzebowanie na dwutlenek węgla. Kolejnym czynnikiem warunkującym ilość węgla w akwarium jest oświetlenie, ponieważ światło jest niezbędne w procesie fotosyntez., Dzięki niemu rośliny mają możliwość pozyskania substancji odżywczych. Większa ilość światła sprawia że procesy metaboliczne są intensywniej przeprowadzane, co skutkuje większym zapotrzebowaniem na węgiel. Zdarza się jednak, że suplementacja węglem nie jest konieczna. Dotyczy to akwarium, w którym znajdują się rośliny mało wymagające, o niskim tempie wzrostu. W takich sytuacjach dwutlenek węgla, który jest wytwarzany w wyniku procesów oddechowych ryb, może okazać się wystarczający, jednak w większości przypadków w zbiornikach zawierających duże ilości roślin jego suplementacja jest niezbędna.

Niedobór węgla w akwarium

Suplementacja węglem w akwarium jest niezwykle istotna. Wynika to między innymi z faktu, że węgiel to najważniejszy składnik niezbędny do prawidłowego wzrostu roślin. W związku z tym jego niedobór przyczynia się do zahamowania tego procesu. Brak substancji budulcowej spowoduje, że młode listki roślin ulegną deformacji, a także będą się słabo wybarwiać. Niedobór węgla może skutkować zahamowaniem procesów fotosyntezy. W związku, z tym że w akwarium będą znajdować się substancje odżywcze niekorzystne dla roślin, mogą się w nim rozwinąć glony. Pierwszym sygnałem świadczącym o konieczności stosowania węgla jest blady kolor roślin, a także ich obumieranie. Niedobór węgla może wynikać także ze zbyt dużej ilości roślin akwariowych przy jednoczesnym braku suplementacji CO2, a także ze zbyt dużych ruchów wody i za małej ilości lub braku CO2 . Niedobór węgla w akwarium może wynikać także zza dużej ilości światła i braku podawania CO2. W takich sytuacjach warto zdecydować się na węgiel w płynie, który wzbogaci wodę akwariową. Taka suplementacja jest niezwykle łatwa w stosowaniu i przynosi zadowalające efekty.

Dlaczego warto stosować węgiel w płynie?

Tak jak wspomniano wcześniej, węgiel jest głównym składnikiem budulcowym roślin. W związku z tym jego odpowiednia ilość jest dla nich niezwykle ważna. Węgiel w płynie jest produktem, który może być stosowany w akwariach, w których CO2 jest dostarczane z butli ciśnieniowej. Ponieważ węgiel ma postać ciekłą, dostanie się do każdej rośliny w zbiorniku. Warto zaznaczyć, że zapobiega on wzrostowi glonów. Przed przystąpieniem do suplementacji węglem należy najpierw zdiagnozować jego niedobór. Dawkowanie węgla w płynie uzależnione jest od indywidualnych potrzeb roślin na substancje odżywcze, a także ich ilości znajdującej się w akwarium. Niezwykle istotne jest suplementowanie węglem, ponieważ jego dłuższy niedobór skutkuje zamrożeniem roślin w swoich funkcjach, a ponadto wzrostem glonów nitkowatych oraz innych glonów na roślinach znajdujących się w zbiorniku. Dodatkowo niedobór węgla przyczynia do podniesienia pH w akwarium.

Powrót
30 05 2022
Najnowsze wpisy:
Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Danio pręgowany – opis gatunku i wymagania
07 06 2023

Oczko wodne – dlaczego warto mieć je w swoim ogrodzie?
29 04 2024

Czy wiesz, jak poprawnie ustawić wlot i wylot filtra w akwarium?
05 11 2023

Razbora borneańska – opis gatunku i wymagania
07 05 2023

Sprawdź, gdzie kupisz

nasze produkty

Mapa sklepów

Marki Grupy Aquael

Oficjalny dystrybutor w Polsce